Spisovateľ

HirtVanitas.jpg

"Spisovateľom etoho listu nie moja mangel, spisovatelom tvoja mujer!"

- Milan kňažko, kandidát na prezidenta galaxie

Spisovateľ je týpek, ktorý sa nechce zdržovať chodením do práce. Namiesto toho sa venuje užitočnejšej činnosti a to, že sedí doma a venuje sa vareniu kávy, fajčeniu cigariet, poprípade aj chlastu, či iným nerestiam. Popritom upokojuje seba a svoje okolie tým, že hovorí čosi o písaní, čo je vlastne spájanie rôznych slov. Výsledným dielom spisovateľa je nejaké literárne dielo.

CharakteristikyUpraviť

Na rozdiel od iných, čo píšu, nemusí mať taký spisovateľ žiadne extra vedomosti a už vôbec sa od neho neočakáva, že sa bude držať takých trápností ako sú fakty. Správny spisovateľ nehľadá vzory a vyhýba sa kontaktom s realitou, nemusí sa držať nejakej konkrétnej pravdy. Opak je pravdou, lebo u spisovateľa v podstate platí priama úmera: čím viac sa drží mimo reality, a vie svojej obeti, čitateľovi, podstrčiť svoju pseudopravdu tým je viac považovaný za väčšieho umelca.

Dobrý spisovateľ je teda ťažký promiskuitný podvodník, ktorý podvádza, okrem seba, všetkých. Má tendenciu byť závislý na alkohole, je osamelý obľubuje a ponurnú atmosféru, je hundroš, býva posadnutý, psychicky nezrelý, nezriedka je manicko-depresívny, nudný, ľahko sa stáva agresívnym. Úspešný spisovateľ, podobne ako aj iní umelci, za svoju slávu vďačí tomu, že „padol do oka“ niektorému bohatému a vplyvnému mecenášovi. Mecenáš je ten, ktorý pomáha spisovateľovi s vydaním jeho umeleckého diela.

Druhy spisovateľovUpraviť

 
Aj tento ľudo si hovorí spisovateľ ale pritom je to obyčajný knosáč

Spisovateľov býva veľa. Môže to byť, podobne ako aj iní ľudovia, prvý aj druhý (prvočíslo), no bývajú ich aj viaceré (nečíslo!) druhy. Poznáme teda takéto základné typy spisovateľov:

  • básnik - jeho dielam nikto nerozumie, takže si v nich každý nájde, čo sa mu žiada a v škole sa často učí, čo chcel povedať. Živý básnik si často najlepšie zarába pesničkami.
  • dramatik - je to hotová dráma, kým niečo napíše
  • románopisec - niektorí sa zaoberajú rómskymi, románskymi, ale aj všetkými ostatnými témami
  • novinár - je ľudo, ktorý sa rozumie všetkému a keď nie tak má svoje zdroje, ktoré nemusí nikomu ohlásiť. Novinár bežne vie kto je vinník a aj skôr ako sudca.
  • poviedkár - je druh spisovateľa, ktorý pôvodne vzišiel z osôb, väčšinou starých báb, ktoré klebetili na rínku a vedeli všetko ešte skorej, ako sa to stalo. Poviedkár má veľké deduktívne schopnosti a veľmi ľahko si domyslí ako to všetko bolo.
  • scenárista - vznikol zo skupiny vedcov, prognostikov, ktorí si zabudli utiahnuť uzdu fantázie...
  • grafoman - skutočný majster písaného slova, ktorý sa vyznačuje tým, že má rád ľudí a chce, aby mali k dispozícii vždy dostatok písaného slova, dáva ich dokopy tak, aby sa čitateľ nekŕmil zbytočnými informáciami a mohol jeho diela čítať stále dookola nevedieť o čom to všetko bolo
  • odborník - pisateľ odbornej, náučnej a vedeckej literatúry, ktorého pôvodnou úlohou je posúvať vedomosti hlúpejším ľudom, no väčšinou sa chce iba pochváliť aký je múdry, preto píše čo najmenej zrozumiteľným spôsobom (najznámejším a najvydávanejším odborníkom vo všetkých oblastiach je Kolektív Autorov, často pod pseudonymom "a kol." alebo "et al." v spoluautorstve s niekym iným)
  Remeslá

AutobusárCelebritaDoktorGeológHajzelHasičHerecKamionistaManažérNovinárPolicajtPolitikPosranecPrezidentProfesorProstitútkaPápežPodnikatelRedaktorRevízorSpevákSpisovateľStarostaŠoférVedecVekslákVojakZlatokopkaZolotechnik