Rybie filé

Rybie filé je žrádlo z rýb, ale aj rybací súbor v počítači.

História a objavenie pokrmuUpraviť

Všetko sa to začalo viacmenej vtedy, keď ľudo objavil vo vode rybu, tú chytil a vhodným spôsobom z tej ryby spravil filé a to potom z veľkého hladu zjedol. Vtedy to však ešte nebolo filé, ktoré kupujeme dnes v obchode. Niektoré zdroje však uvádzajú že rybie filé je maďarský vynález alebo dokonca strava pre počítače.

Z čoho je rybie filé?Upraviť

Na obale tohoto mrazeného polotovaru je tento nápis že „rybie filé“, ktorý nás riadne informuje o tom že je z ryby alebo určitých časti tohto živočícha. Dôležitou súčasťou a taktiež dôležitú úlohu tu zohráva prímes - ľad, ktorú ľudovia považujú za zbytočnú, čo však nie je pravda, pretože toho ľadu je v sáčku niekedy viac ako tej ryby.

Kvalita pokrmu a spôsob prípravyUpraviť

Ryba je viacmenej obľúbeným a vyhľadávaným jedlom gastropatov ale aj príležitostných trpiteľov hladom. V obchode sa preto predáva zmrazená spolu s ľadom aby mala väčšiu trvanlivosť ale hlavne aby netrpezlivým ľudom šetrila čas. Čo sa týka už spomínanej kvality kúpiť je možno čokoľvek od úplneho hnusu ktorý sa tvári ako filé až po prvotriednu mrazenú rybu s ľadom.

Spôsob prípravy je v podstate veľmi jednoduchý, najlepšie je nechať zakúpené filé rozmraziť a obaliť v múke vajci a strúhanke a toto vypražiť na panvici s olejom. Pre menej trpezlivých nie je nutné tovar rozmrazovať ale rovno vyprážať - tu však treba podotknúť že olej s tým ľadom a neskôr s vodou spôsobuje istým spôsobom streľbu na tej horúcej panvici. Ak je však hlad intenzívny alebo hosť pre ktorého pokrm pripravujeme nepríjemný, potom nie je potrebné rybu vyprážať, a ani iným spôsobom tepelne upravovať, iba rovno servírovať. Môžme sa ale tváriť, že je to suši.

Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie