Prečo je filozofia nahovno

Thinker 2.gif

Filozofia ako študijný predmet nemá v 21. storočí čo hľadať. Napriek tomu je stále súčasťou stredoškolského učiva a témou prednášok na katedrách humanitných vied. Filozofia ako doktrína nie je škodlivá (v mene filozofie ešte nikto nikomu neodstrelil hlavu), zaberá však príliš veľa bitov v hlavách študentov na to aká je to nepodstatná hlúposť. Cieľom tohoto článku je vysvetliť prečo by filozofické diela mali skončiť v ohni.

"V jednej opici je viac metafyziky ako v celom diele Kanta"

- Charles Darwin

DefiníciaUpraviť

Filozofia je myšlienkový prúd zo staroveku (čo je kurva dávno), ktorý je výsledkom mudrovania. Filozofia je trápnou snahou o pochopenie sveta okolo nás bez použitia techniky. Keďže svet okolo nás je komplikovaný ako žena v zlých dňoch (a na ňu treba fakt techniku), filozofia môže ísť do riti.

Kto zabil filozofiuUpraviť

Filozofia je už dávno mŕtva. S príchodom vedeckej metódy a rozvojom vied v renesančnom období (zhruba v čase keď Galileo zadrel v poopičnom stave: „A predsa sa točím“, a Rene Descartes „Pijem, teda som“) došlo k postupnému nahrádzaniu filozofie niečím lepším. Napriek tomu v nasledujúcich storočiach vzniklo obrovské množstvo filozofických diel a smerov, až je to nechutné (nepríklad Nietsche a jeho Superman).

Zatiaľ čo vedecké hlavy privítali 20. storočie so spaľovacím motorom, telefónom, fotoaparátom a quantovou mechanikou, filozofi neprišli s ničím. Toto nasralo niekoľko múdrych na čele s Bertrandom Russelom a Karlom Popperom, ktorí svojimi prácami v prospech vedeckej metódy poslali filozofiu definitívne a neodvratne do stratena.

Reakcia filozofovUpraviť

Reakcia filozofov bola typickou reakciou indoktrinovaných obmedzencov. Miesto toho aby otvorili oči objektívnej pravde, ktorú vedy ako jediné ponúkajú, zahĺbili sa ešte viac do svojich myšlienkových pochodov a prišli s tonami ďalších informačných sračiek. Dôsledkom ideologického boja niekoľkých generácií zaslepených zúfalcov je, že filozofia prežila dodnes.

Miesta kde filozofia stále prežívaUpraviť

Spravidla platí, že čím zaostalejšia krajina, tým viac filozofie v nej prežíva. Príkladom je kultúrny stret anglického komika Michaela Palina s rumunským intelektuálom v Palinovej novej sérii. Palin: „Prečo je filozofia tak populárna v Rumunsku? U nás v Anglicku nemáme žiadnych filozofov“. Sofistikovanú odpoveď, ktorú inteleguán podal, nikto nepochopil.

Odporcovia filozofieUpraviť

Odporcovia argumentujú hlavne vysokými nákladmi, ktorú my daňovníci musíme týmto mudrákom platiť za štúdium, a nulovou pridanou hodnotou, ktorú mudráci produkujú (produkujú jedine hovno, v hovne je navyše metán a ten je skleníkový plyn). Ide hlavne o režijné náklady. Mudráci musia mať na prednáškach vykúrené. Musia svietiť. Musia chodiť niekam srať. To všetko serie ekonomiku aj planétu.

Budúcnosť filozofieUpraviť

Pravdepodobne prežije ešte nejakú dobu- v kockatých hlavách, na zbytočných katedrách a v mentálne zaostalých krajinách. V ideálnom prípade prežije len jediná užitočná časť filozofie- logika, a ten ostatný humus vymrie spolu s nositeľmi.

VíziaUpraviť

Úlohou inteligentného človeka je využiť svoje nadanie v prospech ľudstva. Ľudstvo čaká v 21. storočí viac globálnych problémov než je v žumpe hovien. Potravinová kríza, povodne, AIDS, potkany, filcky, mravce, mor, more atď. Pred ľudstvom stoja úlohy ako premeniť celuózu na eko-palivo a ako presvedčiť kokotov tohoto sveta aby zložili zbrane. Budú potrební konzervacionisti, ktorí zabránia nenažrancom klčovať pralesy a odborníci na manažment preľudnenej planéty. Tieto úlohy vyžadujú špecialistov, ktorí sú schopní podávať hmatateľné výsledky, a nie prázdne racionalizovanie. Nie je ale možné ich zvládnuť, pokiaľ nám v hlavách zaberajú miesto vírusy ako Nietsche alebo Kant.

NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 

Virusy len v malej hlave zaberu vela miesta.