Prasacia chrípka

Stur ludovit.jpg      Jazyková polícia ľuda Víta Štúra upozorňuje:         
Áno, presne tak, nie prasačia, ale prasacia.


Sviňa, si na rozdiel od politikov, vie priznať chybu

"Dajte sem tú sviňu!"

- Jozef Migaš [3]
Nakazené prasa nie je vhodné na konzumáciu.

Prasacia chrípka bola a je legendárnym ochorením, ktoré má svoje popredné miesto v médiách počas celej existencii ľudstva. Jej nepopierateľný význam spočíva v tom, že človek sa v prasatách vidí a má preto dôvodné obavy, že by s nimi mohol zdieľať aj niektoré ochorenia.

Prasacia chrípka a jej príznakyUpraviť

Prasce, spolu s opicami, majú genetickú stavbu tela veľmi podobnú ľudovi. Čo prakticky znamená, že podobne ako ľudo, aj prasa môže prechladnúť.

Príznaky prechladnutia u prasiat sú veľmi podobné človeku. Strata chuti do jedla, vysoké horúčky, sopeľ, kašeľ, zlá nálada, bolesti kĺbov, končatín, hlavy, očí, vykašliavanie hlienov, strata chuti na sex, ojedinele aj strata vedomia na krátku dobu. Prasa prekoná chrípku, angínu, či inú podobnú chorobu približne raz ročne.

Keďže v zime prasiatka rady šantia, bláznia, guľujú, sánkujú a robia si iglu, chorľavejú až vo veku od 4 až 12 rokov, čo už zväčša bývajú dávno zjedené. V zime však je väčšie riziko prechladnutia, preto treba prasiatka a ich mamičky upozorniť na možné riziká guľovania. Zápal pľúc, priedušiek, hrdla môže u mladých jedincov spôsobiť absenciu v škole ktorá môže trvať v niektorých prípadoch až dva týždne.

LiečbaUpraviť

Až doteraz boli možnosti liečby chrípky veľmi obmedzené. Väčšina prasiat užívala podporné lieky, ktoré ovplyvňujú iba príznaky chrípky, ale nezasahujú hlavnú príčinu ochorenia – vírus. V súčasnosti sú na Slovensku dostupné aj najnovšie lieky, tzv. Antivirotiká. Ak na sebe prasa rozpozná príznaky chrípky, malo by okamžite navštíviť zverolekára, ktorý po diagnostikovaní chrípky môže predpísať adekvátne lieky.

Nové lieky Antivirotiká atakujú priamo vírus: naviažu sa na povrch vírusu a zabránia jeho množeniu. Schopnosť chrípkového vírusu deliť sa je obrovská – každých 6 hodín z 1 vírusu vznikne ďalších 1500 rovnako silných vírusov. Preto je potrebné začať liečbu Antivirotikami čo najskôr, do 48 hodín od prvých príznakov chrípky.

Výhody AntivirotíkUpraviť

Rýchle zablokovanie množenia chrípkového vírusu Antivirotikami má pre prasa niekoľko výhod:

 • Chrípka má ľahší priebeh, príznaky nie sú také výrazné a vyčerpávajúce.
 • Prasaťu sa vráti späť chuť na sex.
 • Tiež sa vráti chuť do jedla.

Prasacia chrípka u ľudovUpraviť

 
V Kanade už bol zaznamený aj prenos prasacej chrípky vzduchom

Doteraz boli známe len a ojedinelé prípady, keď sa človek mohol týmto vírusom nakaziť. Problém však nastal práve po mutácií prasacej chrípky, ktorá dokázala z vírusu spraviť oveľa silnejší vírus a tá už má na ľudí nepriaznivý vplyv a taktiež pri neliečení a pri neskorom zistení, spôsobuje smrť. Ku koncu apríla 2008 a počas svetového „rozkričania“ tohoto problému si ochorenie vyžiadalo 150 obéznych Mexičanov.

Prenos z prasaťa na ľudaUpraviť

Prenos prasacej chrípky z prasaťa na ľuda je možný najmä bežným stykom so sviňami. Nakazený človek má potom symptómy podobné celkom bežnej chrípke. Sprievodnými príznakmi mimo horúčku a kašeľ môže byť malátnosť, nechutenstvo, závrate, zvracanie, rôzne druhy bolestí tráviaceho a dýchacieho ústrojenstva.

Z ďalších (ďaleko menej pravdepodobných) možností prenosu treba spomenúť prenos:[1]:

 • olizovaním prasaťa,
 • objímaním prasaťa,
 • manželstvom s prasaťom,
 • erotickými snami s prasaťom,
 • prílišnou chlpatosťou (očakáva sa, že prasacia chrípka vyhladí 97% chlpatých ľudi).

Prenos z prasaťa na prasaUpraviť

Prenos prasacej chrípky z prasaťa na iné prasa je rovnako ako u prenosu na človeka možný len pohlavným stykom a len vtedy ak má prasa zapálenú vagínu.

Prenos z človeka na človekaUpraviť

U prasaťa sa vírus prenáša len pohlavným stykom, u ľuda sa vírus môže prenášať aj kašľaním, či dokonca dotykom rúk. Prasa ma oproti človeku asi 30 krát lepší imunitný systém.

Prasa strávi 90% svojho života v blate, hovne, štinách a zvratkoch, prasací imunitný systém je preto akoby z ocele, neprepustí takmer žiadne bacily či vírusy. O človeku sa to ,bohužiaľ, povedať nedá. Pokiaľ sa nechcete nakaziť vírusom od iného človeka, mali by ste prestať sexovať. Taktiež je dobré vyhýbať sa miestam so zvýšeným výskytom ľudí (Krčmy, kostoly, atď.). Pri podozrení z nakazenia treba okamžite kontaktovať lekára, keďže u ľudí môže mať prasacia chrípka aj smrteľné následky.

Z možností prenosu hroziacich pri styku so zahraničím treba spomenúť prenos:[2]:

 • bozkávaním sa s Američanmi a Kanaďanmi,
 • mexickým občianstvom,
 • rasizmom,
 • popieraním existencie prasacej chrípky,
 • vierou v existenciu prasacej chrípky,
 • dýchaním,
 • čítaním tohto zoznamu,
 • prílišnými obavami z chrípky,
 • akýmikoľvek obavami z chrípky,
 • spáchaním siedmych (prvočíslo) smrteľných hriechov,
 • dodržiavaním preventívnych opatrení.

ReferencieUpraviť

 1. Zoznam zostavený britskými expertmi na [1]
 2. Zoznam zostavený britskými expertmi na [2]


  Choroby  
Akútny zápal sviečokAlkoholizmusBarbaricitidaBurčákový nosČechomorDebilEMOGastropatizmusHomosexualitaKleptomániaKokotnosťLamerstvoMor ho!NedojebanitidaNegativizmusNegatívna energiaNegritidaNevinofobiaParanojaPohlavné chorobyPrasacia chrípkaRakovina prstovRosamunde PičerováRusifilitídaSamovznietenieSelfieSchizofreniaSyndróm extrémneho pičovaniaSocializmusVýmelZhubná kefkaZolosynteza