Alkoholici z hrinovej(small).jpg
Alkoholici z Hriňovej
odporúčajú tento článok


...lebo správnosť článku sami overovali kombinovanou krčmovou introspekciou, čím si vyslúžili titul Štamgasti.

a ani nie sú z Detvy!
Bezdomovec.jpg


Necyk.png
Poldeci
Poldecaky.jpg
Aj keď sú fľaše rôzne, poldecáky zostávajú tie isté..


Chtob vse byli zdorovy!

Poldeci (alebo aj Poldecák) je najpoužívanejšia jednotková miera v alkoholizme, chémii, fyzike, matematike, ekonómii, ekonomike, hospodárstve trhového koeficientu, politike, TV reláciách, školských internátoch, ubytovniach a vôbec.

Táto jednotková miera meria ako objem, tak aj čas preliaty tohto objemu z fľaše do našej meracej jednotky a z tejto jednotky následne do papule. Čas je premenné konštanta, čo v praxi znamená, že niekto do seba "kope" poldecáky jeden za druhým v dvojsekundových intervaloch, alebo vypije jedno poldeci, za dvadsať minút ďalšie, a medzitým brzdí pivom.

Časté omylyUpraviť

Niekedy sa za poldeci mylne označujú štyri centilitre (0,4 dcl=0,04l aby sme boli dôslední). Touto mierkou sú ľudia, obzvlášť mladí a v poslednej dobe v neposlednom rade hlavne dievčatá, navádzaní k domnienke, že keď vypijú 10x4cl (4dcl), že je to to isté, ako keby vypili 10x5cl (5DCL=0,5l), čo sa síce nezdá ako veľmi veľký rozdiel, na desať jednotiek jednej mernej jednotky, ale ak to niekto skúšal v praxi, dá mi za pravdu, že pre dievčatá to je veľký rozdiel, takisto ak si všetko prenásobíme dvoma, mal by vyjsť Fanterastického zákon omylov, ktorá znie: "4 centilitre krát 20 merných jednotiek sa rovná také isté množstvo ako 5 centilitrov tej istej kvapaliny v premenne konštantnom čase" čo sa dá zhrnúť do rovnice

 

Pozvánka na jedno poldeciUpraviť

Ďalším častým omylom je pozvanie na poldeci, ktoré skončí vypitím omnoho väčšieho množstva, ako bolo pôvodne plánované, a následné čudovanie sa ráno, prečo dotyčného bolí lebeňa, a krútenie hlavou nad faktami, čo všetko postrácal, respektíve povystrájal.

Potom, ale to už nie je celospoločenský problém, je pomýlenie si decáka s poldecákom, ale to sa stáva len zriedkavo istým typom jedincov v podnapitom stave.

Jednotky mieryUpraviť

Alko jednotky Jednotky sústavy SI
20 poldecákov = 1 fľaša 20x 0.05L = 1L[1]
5 fliaš = 1 demižón 5x 1L = 5L
2 demižóny = 1 demižón BIG 2x 5L = 10L
5 demižónov = 1 demižón EXTRA 5x 5L = 25L
10 demižónov = 1 demižón FAMILY 10x 5L = 50L[2]

RefereverencieUpraviť

  1. POZOR 1L fľaša nie je normalizovanou mernou jednotkou! V závislosti od oblasti, počtu a druhu obyvateľstva, sa fľaše delia na pol litrové, na "Sedemdecky" a na Litrové fľaše.
  2. Podávanie alkoholických nápojov z päťdesiat litrového demižóna je legálne len na Spiši, na Východe SR (všeobecne), a v nóbl podnikoch v Rumunsku
Alkohol určite nie je nevyhnutnou súčasťou Slovenska, no nájde sa ho trochu aj na NECYKLOPÉDII.  
 

Logistika
AlkopilotChlastKrčmaPapučaPoldeciŠtamperlíkSlopobúdkaSmäd

Produkty
AlpaBecherovkaBorovičkaBorovičkaMojsej vodkaOkenaPivoRíbezľaRumSlivovicaVodkaVínoČučoŠpiritus

Alkoholický socializmus
AbstinentAlkohol v práciAlkoholizmusBurčákový nosKorheľ stálesmädnýLiehovistiMajstri meditácieNevinofobiaOknoOzembuchOchltOžranRuská JogaŠenkár nedolievavýŠenkár pančovaný