Nadávka (nemýliť si s pejoratívom) je jediný slohový a zároveň neslohový slovesno-neslovesný gramatický útvar. Slúži na vyjadrenie mimoriadne zápornej záležitosti (do piče, napr.), prípadne mimoriadne kladnej udalosti (do piče, napr.) čo svedčí o bohatstve národov.

Nadávky sú často považované za nekultúrne, nemiestne a neinteligentné verbálne i neverbálne časti, prípadne súčasti prejavu. Na druhej strane, mnoho ľudí si myslí, že to je totálna pičovina. Môže to byť aj preto, lebo nadávky slúžia na duševnú hygienu každého normálneho človeka. Sú ventilom, ktorý uvoľní nahromadené napätie potom, ako (napríklad):

  • natrafíme na dákeho chuja,
  • urobíme chujovinu,
  • sú od nás chujoviny požadované
  • ...

V roku 2008 na Medzinárodnom kongrese jazykovedcov v Letanovciach pod účasťou jazykovedných, rétorických i grafeologických odborníkov z viac ako troch krajín sveta bolo ustanovené, že slovo pokokot nie je nadávkou.

Niektoré frekventované nadávkyUpraviť

Aj bohatstvo slovenského národa obsahuje niektoré slová, ktoré pozná a používa každý aj keď sa tvári, že nie. Sú to napríklad fundované a trefné označenia a odvodeniny slov:

Seriózne jazykovedné diela NECYKLOPÉDIE  

BiboslovenčinaBrutusCikulaDrivoFrasFršnásťHaluzHehHroznýJazykJebaťKadiťMalé tudleMam v pičiMenoNadávkaOdkundesPapľuhPejoratívumPičovinaPozeraj ako čítašPozorPočuj ako píšešSarkazmusSlovesné podstatné menoSlovoSlušnosťSomarinaSpodnojazyčtinaSprdSráčSraľoVeckaVtipnoVýhonokVýmazVypchávkové slovo