Mam v piči

SI píčá

{Vulgarizmy}} Mam v piči (nesprávne aj s dlhým á - Mám v piči) je zaužívaný slovný zvrat, ktorý sa používa ako odpoveď za chrbtom toho, kto niekomu niečo prikáže. Paradoxne je obľúbený hlavne u osôb mužského pohlavia. Veľmi populárny býval najmä v armáde, kde vyjadroval postoj záklaďákov k armáde ako inštitúcii. Ženy napodiv tento zvrat nepoužívajú až tak často, hoci by na jeho použitie boli lepšie vybavené. Asi sa boja, že by sa niekto chcel o tom presvedčiť.

EtymológiaUpraviť

Mam v piči, pičus, alebo tiež používané ako Ma-am v phitchy. Toto meno sa na Slovensku pomaly, ale isto stáva mantrou, ktorú si ľudia do nemoty opakujú pri každom probléme. Ako toto pomenovanie moderného životného štýlu vzniklo?

 
Typický Mámvpičiak

Mám v piči predstavuje zaužívanú frázu, významovo ekvivalentnú frázam: mám sa na piču, piči ... jebem sa na to, môžem to jebať, neriešim to, mám na saláme, jebem sa na to, seriem to, mám to na háku, absolútne ma to nezaujíma, môžem jebať, ... a pod.

Mamvpičizmus ako filozofický smerUpraviť

PočiatkyUpraviť

Ma-am, bol kedysi provinčný čínsky lekár, v roku 1983 emigroval cez Hong Kong do severoškótskeho Wicku, kde založil filozofické učenie Hyperflegmatické neriešenie problémov. V roku 1996 sa oženil s čarokrásnou škótskou poštárkou Elizabethe a prijal jej starokeltské priezvisko Vpitchy (vyslovuj podobne ako známy slovenský vulgarizmus). Neskôr sa jeho učenie premenovalo na ma-amvpitchizmus.

Mamvpičizmus je údajne moderný filozofický, náboženský a politický smer a životný štýl 21. storočia. Je to preto, lebo vznikol v 19. storočí na Slovensku. Dosť dlho mal každý v piči aby ho zaviedol ako tradíciu. Nakoniec sa našiel záškodník, ktorý to až tak nemal v piči a iniciatívne to rozšíril medzi uvedomelích ludí. Narušil tým síce integritu celej filozofie mamvpičizmu, no zároveň obohatil kultúrnu úroveň celého sveta.

Príslušníci vyznávajúci mamvpičizmus vyznávajú heslo "Mam v piči...", no i to je sporné, pretože niektorí sa vyjadrili, že toto heslo majú v piči. Z posledných štúdií vyplýva, že mamvpičisti tvoria nečíslo slovenskej populácie. Sú charakterizovateľní univerzálnou odpoveďou "mam v piči" na každú vetu im prednesenú.

Mamvpičisti nemajú žiadnu organizáciu, žiadne vedenie. Voľby predsedu mamvpičistov sa konali iba raz v dejinách, no účasť na nich bola nulová, pretože väčšina mamvpičistov mali v piči nejaké kokotské voľby. Tak isto mamvpičisti nemajú žiadne znaky, vlajky, a insignie, a ani hymnu. Teoretizuje sa, že pokiaľ by mali hymnu, bola by to pieseň "Mam v piči na lehátku". Aj napriek tomu, že štúdie ukazujú, že len asi 20% mamvpičistov má v piči konkrétne na lehátku, ankety preukázali, že ostatných 80% mamvpičistov má v piči, kde má v piči.

Na SlovenskuUpraviť

Šíriteľ ma-am v phitchizmu na Slovensku, kedysi obávaný trnavský kvetinár Berky Jariabok, v nedávnom rozhovore pre Sme povedal:


"Problémy nestačí len neriešiť. Dôležité je ich hlavne neriešiť so stoickým kľudom a vnútorným úsmevom."
"To je skutočnou podstatou ma-amvpitchizmu."


Blízka a podobná fráza je: "Mám to v piči", ktorú je možno použiť na akúkoľvek otázku

napr. Revízor v autobuse: "Môžem vidieť váš cestovný lístok?"
odpoveď: Mám ťa alebo mám to v piči.

Niekedy sa použije aj séria "mám Ťa v piči", "choď do piče(i)". Dávaj pozor na gramatiku, predsa len piča je ženský rod, ale podľa vzoru ulica. Alebo "aj tak je to v piči". Väčšinou sa to používa nevhodne, lebo všetky tvrdenia sú metafory, príp. len zbožné priania adresujúcich.

V každom prípade sa dá smelo skonštatovať, že filozofia postoja "mám v piči", je vlastne cestou nenásilného odporu. Natíska sa určitá analógia, s Ghándhíovským postojom. Sú v ňom silné indície a spory, kto začal skôr. Životopisci Ghándhího zatiaľ nenašli zmienku o študijnom pobyte, tohto guru smeru známeho ako mámvpičizmus na území Slovenska, či Veľkej Moravy. Pripúšťa sa, že by mohol byť realizovaný inkognito

Známi mamvpičistiUpraviť

Mám v pitchi v umeníUpraviť

Rytmus,.. (lebo je to pán) sa preslávil s čarokrásnym zvratom v jeho malebnej pesničke s výstižnym názvom "Do piče". Neskôr ho v piesni kapela Horkýže Slíže doplnila prídomkom "na lehátku"... čím sa znížila vulgárnosť, razantne zvýšilo IQ Rytmusovho citátu a zároveň obohatila aj úroveň celej informácie.

 
I tak se duá
Seriózne jazykovedné diela NECYKLOPÉDIE  

BiboslovenčinaBrutusCikulaDrivoFrasFršnásťHaluzHehHroznýJazykJebaťKadiťMalé tudleMam v pičiMenoNadávkaOdkundesPapľuhPejoratívumPičovinaPozeraj ako čítašPozorPočuj ako píšešSarkazmusSlovesné podstatné menoSlovoSlušnosťSomarinaSpodnojazyčtinaSprdSráčSraľoVeckaVtipnoVýhonokVýmazVypchávkové slovo