Kvasená kapusta

Necyk.png

Toto je seriózny článok Necyklopédie!!!
Tento článok bol označený komunitou za seriózny článok. Je natoľko kvalitný, absolútne seriózny a pravdivý, že sa mu dostalo cti byť na jej Hlavnej strane. O ďalších serióznych článkoch sa rozhoduje tu.

Gold piece.png


Done.png


"Tento článok bol napísaný nezabudnuteľným autorom, rozprávačom atď Rastislavom Piškom"
-keď to bude čítať prosím nech sa nehnevá za drobné úpravy

Kvasená kapusta je najzaujímavejšia z pohľadu jej histórie, ktorá je síce verejne známa no zaznávaním zneverejnená a tak sa o jej účinkoch dozvedáme iba sporadicky z niekedy veľmi nevieryhodných zdrojov.

Kvasená Kapusta
Kvas kapusta.jpg
Toto je Kvasená kapusta
Kvasená kapusta prekonala v svojej histórii mnohé úskalia a predsa je kyslá. Úzko súvisí s hocičím.

Kvasená kapusta je v súčasnosti najviac uznávaným dopingom Slovenských hokejistov. Dodáva im rýchlosť, teplo a nemusí ich vidno aby ste vedeli, že okolo Vás prešli.

Stručné dejiny kvasenej kapustyUpraviť

Kvasená kapusta sa do strednej Európy dostala v 13. storočí, počas vpádu mongolských Tatárov.

"Ľúty barbar ťal mečom a sediac na svojom tátošovi, druhou rukou naberal z koženého mecha odporne páchnuce, žlté strapce a pchal si ich do úst..."

- Slota

Citoval kontroverzný politik z ostrihomskej kroniky čím nepochybne opisuje prvú, historicky doloženú konzumáciu kvasenej kapusty na území Karpatskej kotliny. Neskôr dodal, že to bolo jediné dobré čo ku nám Tatári doniesli.

Gejza I.
 
Toto je Gejza I.
sedmohradské knieža

A čo bolo ďalejUpraviť

Receptu na kvasenú kapustu sa zmocnilo sedmohradské knieža neskôr uhorský kráľ Gejza I., čo bolo zdrojom napätia v tomto regióne dlhých stopäťdesiat rokov.

A ďalejUpraviť

Prvá bitka o "tatárske dedičstvo" sa odohrala pri Fióku a uhorský kráľ Béla IV.v nej bol na hlavu porazený. Recept sa dostal do rúk bavorského mnícha Reinholdta, ktorý ho poslal šifrovaciemu oddeleniu do Mníchova. Bavori práve vtedy finišovali na vývoji piva, a tak recept skončil v archívoch tajnej služby.

Ďalšia bitka o kvasenú kapustu sa odohrala pri obci Koložvár. Béla IV. mal tentoraz šťastie. Jeho jazdcom sa podarilo ukoristiť vzorky jedla, ktoré sa neskôr preslávilo ako koložvárska kapusta. V tom čase však uhorská spoločnosť stála na osudovej dejinnej križovatke.

Béla IV.
 
Buffalo Béla vlastným menom Béla IV.
Uhorský Kráľ

Vedci počnúc Cimrmanom a jeho dvorným nasledovateľom Erichom von Dänikenom, si myslia, že kvasená kapusta tak isto ako Yeti sú z vesmíru. Svedkovia, ktorí sú v spojení s Aštarom Šeranom potvrdzujú mimozemský pôvod Kvasenej kapusty. Túto pochúťku si Aštar priviezol pred rokmi a daroval ju Tatárom. Nanešťastie sme si hu vybojovali.

Kvasená kapusta kontra MelónyUpraviť

V krajine prekvitalo pestovanie tradičných žltých melónov, pričom časť národne orientovanej šľachty vyzývala k prechodu na feferónky. Tento zásadný ideový spor traumatizoval uhorskú spoločnosť takmer pol tisícročia a naplno sa prejavil v revolučnom roku 1848. Celý problém pomenoval osvietenecký agronóm Zoltán Mészáros, ktorý na Viedenskom kongrese v roku 1862 povedal:

" Niet viac rozdielu medzi Maďarom a Rakúšanom, medzi melónom a feferónkou! Smutné však je, že sme pri našom spore zabudli na kvasenú kapustu!"

- Zoltán Mészáros

Táto zrozumiteľná výčitka do vlastných radov Maďarov opäť rozdelila:

  1. Časť prozápadne orientovaných historikov tvrdila, že kvasená kapusta je podvrh.
  2. Národne uvedomelí romantickí básnici vytiahli teóriu, podľa ktorej zatúžil bájny vták turul, napiť sa po prehýrenej noci šťavy z kvasenej kapusty, a priviedol Maďarov do strednej Európy.
  3. Tretie, najrealistickejšie krídlo inteligencie, sa prikláňalo k názoru historika Jeného Kalvadosyiho. Podľa jeho verzie, kvasenú kapustu priniesol do Európy vodca Hunov Attila, ktorý sa pod menom Bič boží, preslávil ako výrobca sado-masochistických pomôcok.

Konečne správy z BavorskaUpraviť

V tom čase sa na európskom trhu objavila prvá nemecká kvasená kapusta.

Od uhorského originálu sa líšila väčšou tvrdosťou a účelne prepracovaným rezom vlákna. Išlo o premyslený propagandistický ťah kancelára von Bismarcka, ktorý využil kvasenú kapustu ako jeden z argumentov na zjednotenie Nemecka. Nasledoval dlhý spor medzi oboma štátmi, ktorý vyvrcholil bruselskou arbitrážou, na ktorej medzinárodný súd rozhodol remízou. Originálny recept na kvasenú kapustu bol vydražený na parížskej aukcii cenných papierov a stal sa majetkom súkromného zberateľa.

Táto udalosť vrátila Uhorsko o storočie späť.

"Sme najopustenejší národ v Európe!"

- Imre Vitálos

Tento citát polyhistora Imre Vitálosa vo svojej slávnej eseji Šabľa a segedínsky guláš hovorí sám za seba.

Monarchia v kríze až po I. SVUpraviť

Hospodársky vývoj v monarchii sa zastavil, čo urýchlilo jej rozpad. Veľká stredoeurópska ríša strácala zmysel existencie a jednotlivé národy sa rozhodli hľadať recept na kvasenú kapustu samostatne. Nasledoval rad regionálnych sporov, nedorozumení a konfliktov.

Poslednú iskru nádeje na zjednotenie Rakúsko-Uhorska sa pokúsil vykresať arcivojvoda František Ferdinand d'Este. Počas inšpekčnej cesty po monarchii naplno využil veľký talent diplomata a štátnika. Severným národom svojej ríše vnukol myšlienku kyslých jabĺk, zatiaľ čo na juhu rozvinul novátorskú teóriu hroznových listov. Osudnú chybu urobil v Sarajeve, kde si oba princípy poplietol...

Kvasená kapusta v súčasnostiUpraviť

Na Krakovskej vedeckej konferencii v roku 1920 sa pokúsil český obrodenecký gastrofil František Josef Cmunda vyzdvihnúť dominantnú úlohu bobkového listu pri kvasnom procese. Bol vypískaný skupinou pruských nacionalistov, ktorí presadzovali celé čierne korenie. O dva roky neskôr, nepochodil hornouhorský samouk Matej Hrúzik-Poništ so svojou prevratnou teóriou dvojitých dávok rasce, ktorú predniesol na Medzinárodnom týždni kvasenej kapusty v Manheime. V roku 1921 predviedol v Miláne taliansky barón di Frappanti, prvý kameninový súdok na kvasenú kapustu, čo v odborných kruhoch vyvolalo škandál neslýchaných rozmerov a pána baróna poslali aj s jeho súdkom domov.

Služobníček
 
Príspevok na Ústav kvasenej kapusty
  Necyklopedické rastliny  

BurgyňaCibulaCvikľaHaluzHi-Hi TrávaJahodaMuchotrávka zelenáPaprikaRíbezľaStromTrubkovník bananskýTrávaUchotrávka zelenáVýhonokZemiak

Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie