Toto je pravá, slovenská stránka o kovbojovi. O nesprávnej, americkej verzii (vraj) „kovboja“ si pozrite stránku kravboj

Typické príznaky prítomnosti kovboja v reštaurácii.

Kovboj je označenie ľuda, ktorý sa bojí kovu. Príčiny tohto poverčivého strachu boli počas histórie ľudského rodu rôzne.

Rané obdobieUpraviť

Počiatky kovbojstva sa kryjú s počiatkami doby bronzovej. Ľudia vtedy zistili, že kov môže byť v nesprávnych rukách nebezpečný, najmä ak má tvar sekery alebo meča. Tento strach potom vyústil do takých excesov, ako bol strach dať si na hlavu prilbu (porušenie zásad bezpečeného sexu), prenasledovanie a upaľovanie kováčov, bránenie kupcom v obchode s kovmi a p.

Vynálezom železa sa tento poverčivý strach ešte stupňoval. Bojiská bývali plné schizofrenikov, ktorí sa kovu báli a uskakovali pred ním, na druhej strane ním však strašili iných, veriac, že ak rúčku meča obalia nejakou kožou, tak im kov neublíži.

Toto obdobiu ukončil až Ježid, ktorý osobným príkladom ukázal, že sa nie je čoho báť. Nechal sa pribiť železnými klincami, nechal si prebodnúť bok železným hrotom, a každý mohol vidieť, že sa mu nič nestalo.

Kov a pušný prachUpraviť

Už sa zdalo, že ľudia strach z kovu definitívne prekonali, bojiská bývali plné ľudí odetých v kovových šatách, ale vynález pušného prachu (nie je kov) tento nádejný vývoj opäť zmenil. Pušný prach totiž umožnil olovu (je kov) lietať veľkou rýchlosťou, na čo poverčiví ľudia neboli zvyknutí. Preto opäť zahodili praktické a pohodlné kovové odevy.

Toto obdobie vyvrcholilo v časoch Divokého Zápachu, kde aj vznikol názov kovboj. Dnes, keď už tejto tradícii nerozumieme, robíme z bojazlivých kovbojov hrdinov.

Moderná dobaUpraviť

Dnes sa, v súvislosti z pochopením elektriny, objavil nový typ strachu z kovov. Najmä počas búrok ľudovia zahadzujú nožíky, bicykle, niektorí dokonca peniaze, v poverčivom strachu, že kovy priťahujú blesk. Toto je samozrejme nezmysel, pretože blesky robí Boh a ten nás miluje, hoci občas musí byť prísny a človeka alebo strom (ako vidíme, tí nie sú z kovu) bleskom napomenúť.

Ľudia
AbstinentBlondínaBratCelebritaČajaDebilDeckoDôchodcaHerecHovädoChriašteľKovbojMagorMulatMužNadčlovekNepriateľPraľudPriateľTyZmrdOzembuchParoháčPapľuhPríjebekPrinc na bielom koniSliepkaStará dievkaStará maťSviňaSvokraSusedTajtrlíkVesmírni ľudoviaVýmelVzdelaná SlovenkaŽena