Gebuzina
Gebuzina2.jpg
Gebuzina obecná

Gebuzina (nárečovo: gebudzina; pejoratívne: babranina, žbrnda) je neidentifikovateľná vysmažená hmota (UFO - unidentified fried omaterial), ktorú s obľubou podávajú v školských jedálňach, resp. menzách. Týmto pojmom môžme označiť vysoko nebezpečnú, lepkavú, silne zapáchajúcu hmotu, neurčitej farby, čo je vlastne to isté.

Gebuzina je gurmánskym tajomstvom, z ktorého sa vyvinulo moderné žrádlo. Stála pri kolíske prípravy prvých bezmäsitých pokrmov a niektorí vedci sa domnievajú, že gebuzina svojou konzistenciou silne pripomína určitú fázu výroby chleba. Skúsme sa zamyslieť nad tým, aký génius musel vidieť v ceste, tej hnusnej nejedlej lepkavej od kvasníc ešte živej gebuzine budúci vypečený lángoš, pizzu, knedľu, či inú fajnovú špecialitu.

Niektoré zdroje preto uvádzajú, že gebuzina bola žrádlo, ktoré malo byť pôvodne určené na otravu trestanca, či iného nepriateľa. Je to podobné ako s vínom. Víno prvýkrát vypila v dávnych časoch smrteľne chorá stará baba, ktorá si myslela, že po vypití skysnutého muštu z hrozna skončí smrťou svoje trápenie. Napila sa a namiesto smrti jej bolo zrazu skvele.

Podobne to bolo aj s gebuzinou. Praľudo bol hladný, slabý a nedokázal sa už dostať k tomu aby niečo zabil a získal mäso. Rozhodol sa preto, že sa zabije sám a namiešal si hnusnú gebuzinu z rastlín, hmyzu a podobných nezmyslov. Výsledkom konzumácie bolo, že sa zotavil a prišiel na to, že aj z gebuziny sa dá vyžiť. To, že sa gebuzina podáva aj dnes v školských a iných verejných jedálňach je o tom, že spoločnosť a štát sa starajú a pracujú na rozvoji všeobecnej inteligencie ovčanov, ktorí potom vedia, že keď na mäso nebude aj gebuzina pomôže.

Žrádlo
Drunk.jpg BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
Bryndza.jpg