Done.png


Debil (Idiot)
Idiocrates.jpg
Predstaviteľ prvého
vysokopostaveného debila: Idiocrates.
Minerálna voda Débil.jpg
O debilov sa treba starať. Okrem iného si vyžadujú špeciálny pitný režim. Nedávajte svojmu debilovi obyčajnú minerálku!

"Osobitne neznesiteľní sú idioti, ktorí vás pokladajú za seberovného."

- Lekár

Debil, alebo aj Ľahko duševne zaostalý, slabomyseľný, či oligofrenik a mentálny retard, idiot..., blbec, (lat. Compungunt, syn. Mentalis Retardare, syn. Stultior, nemýliť si s francúzskou pobočkou známeho obchodného reťazca DeBILLA) je typ úplne normálneho ľuda, ktorý sa od ďalších môže odlišovať iba tým, že má v mozgu iný, jednoduchší (a teda pokročilejší) operačný systém.

Debili majú len ten problém, že všeobecne je termín „debil“ či „idiot“ používaný ako pejoratívum (nadávka), čo ich serie.

CharakteristikaUpraviť

"Ty debil."

- konštatovanie považované za otázku

"De by byl? V Lidlu."

- odpoveď

Debili, vzhľadom na jemnú odchýlku spôsobu myslenia, môžu mať v detstve menšie problémy s učením. Ľudovia, ktorí majú väčšinový operačný systém, si vymysleli spôsob, ktorým vraj dokážu zmerať IQ. Namerali debilom jeho hodnotu od 50 do 75, ktorá je podľa ich bežných kritérií na úrovni decka vo veku 9 až 12 rokov.

Debili sú bežnou, rovnocennou súčasťou spoločnosti. Pracujú, sú schopní žiť bežný život, udržiavajú dobré spoločenské vzťahy a sú pre spoločnosť prospešní (najmä ako voliči alebo politici). Pri automatizovaných činnostiach (pozeranie TV, riadenie auta) debila ani neodlíšime od ostatných občanov, môžu mať dobrú pamäť a sú ľahko vzdelávateľní.

Ľahko ovládateľní debiliUpraviť

Ľahko ovládateľní debili sú vítaní na všetkých úrovniach pracovných pozícií. Autority s nimi ľahko komunikujú, debili sú pre nich spoľahlivými predĺženými rukami. Sú akceptovateľní na funkciách úradoch, v rôznych druhoch služieb, dokonca aj v neozbrojených, ba aj ozbrojených silách.

Z radov debilov môžu dokonca pochádzať aj umelci, hlavne hudobníci a herci, ale aj novinári, teda aj niektorí redaktori encyklopédií (samozrejme). Ale fakt len niektorí.

Sebavedomí debiliUpraviť

"Múdrejší vždy ustúpi a preto nás ovládajú idioti."

- „Skúsenosti“

Debili s vyššou úrovňou sebavedomia (stále nejde o úroveň inteligencie) môžu byť za určitých okolností nebezpeční pre svoje okolie. Ich zjednodušený spôsob myslenia môže spôsobovať, že svojimi jednoduchými myšlienkami sú zrozumiteľní príliš širokému spektru ďalších ľudov. Môže sa tak stať, že ich jednoduchosť a priamočiarosť je natoľko silne akceptovaná, že je považovaná za istý spôsob originality a presadia sa do vysokých spoločenských vrstiev.

Debili sa môžu dostať do riadiacich funkcií, byť manažérmi, či dosiahnuť politickú kariéru. Keďže väčšinu takýchto debilov tzv. majoritná časť ľudov akceptuje a prispôsobuje sa im, v krajných prípadoch sú možné fatálne dôsledky ich moci a ich postavenia. Zjednodušený prístup ľahko pochopiteľným systémom debila: „zober a zožer“ vzbudzuje rešpekt (viď Neviditeľná ruka trhu). Zvyk a pocit „jediného možného“ u majority bez vlastného názoru posilňuje ich moc.

Debilita v médiáchUpraviť

Osvedčenou kastou debilov je skupina živených celebrít, ktoré vytvárajú pre spoločnosť médiá. Debili, v jednej línii so zlodejmi, vrahmi, grázlami a šlapkami, sú mediálnym tovarom, ktorý upútava záujem a v prípade debilov a iných príbuzných primitívnych zoskupení vylepšuje sebavedomie majoritného zakomplexovaného obyvateľstva.

Debilita je teda súčasťou debiálneho mediálneho času, ktorý počas jej prezentovania cez tzv. „prime time“ zvyšuje sledovanosť, a tým aj cenu reklamných minút. Poriadna debilita je teda súčasťou kolobehu veľkých peňazí. Debilita sa stáva trendom, ktorým je postupne infikované všetko. Príkladom tohto fenoménu sú relácie typu rôznych fariem, farmárov, ktorí údajne hľadajú manželky, pláží, zámen manželiek, extrémnych rodín, ale aj účinkujúcich v iných reláciách, ktoré pôvodne ani nemali debilitu ako svoj leitmotív.

Použiteľnosť debilov je v médiách na takej špičkovej úrovni, že sa grupujú aj do výrobných štábov, ba aj do ich manažmentu. Debili sú „in“ v talentových súťažiach či súťažiach, ktoré sú zamerané na varenie a podobne. Skúsenosti poukazujú na skutočnosť, že idioti sú potrební aj do porôt týchto súťaží. Iba týmto argumentom by sme mohli vysvetliť, prečo je možné, že si niekto vysvetlil svoje scenárom pridelené ľudské práva na tú úroveň, že si o sebe myslí, že by sa mal k menej nadaným uchádzačom, ktorí podstúpili tortúru predkôl, správať ako úplne bezcitné nadradené hovädo.

V médiách je teda debilita najdôležitejšia. Debilita sa stáva špičkou všetkého. Zapĺňa titulky časopisov a je na prvom mieste televíznych novín. To, čo môžeme vidieť, je iba povestná „špička ľadovca“. Štyri pätiny pravdy sú ukryté. Debilita má budúcnosť, lebo ako kultúrna zložka s najvyššou prioritou sledovanosti a kultúrnej atraktivity ukazuje trend vývoja spoločnosti. Podľa Darwinových teórií sa blíži doba, keď sa človek prirodzeným výberom doštverá späť na strom.

Konfrontácia s debilmiUpraviť

"Keď umrieš, všetci okolo teba trpia, len tebe je to jedno...
... to isté platí, keď si debil"

- lekár

Ako vyplýva z uvedených charakteristík je jasné, že debila, či idiota stretneme všade. Ak máme pocit, že nepatríme do tejto kategórie ľudí musíme sa obrniť určitou dávkou trpezlivosti a pochopenia.

Nie je to ľahké. Niekedy je dobrým spôsobom ako dostať agresívneho debila mimo, je uviesť na neho komunikačné embargo, t.j. nereagovať na jeho agresiu. V ideálnom prípade je dobré nechať ho osamote s jeho problémom. Horšia situácia, je keď je idiot v uniforme na úrade, či dokonca vo vládnej garnitúre. Niekdy sa stáva, že debil má moc, alebo sa tých blbcov okolo nás nachádza primnoho. Stáva sa to stále častejšie. Vtedy je účinné vytrvať a uviesť komunikačné embargo na seba.

SebareflexiaUpraviť

Na druhej strane sa stáva takmer každému z nás, že si v určitej situácii povieme: „Ja debil (idiot)...“. Táto sebareflexia môže znamenať:

  1. holý fakt
  2. že sme narazili na debila, či idiota
  3. že sme naleteli zmrdovi
  4. že sme naleteli...

Sú situácie, kedy si myslíme, že úplne všetci okolo nás sú idioti, či debili. V tomto stave mysle by sme sa mali zastaviť a zamyslieť sa nad sebou. Možno prídeme na iné riešenie.

Prídeme na to že zmrdi a idioti sú skutočne všade okolo nás a že keby tu neboli, tak by sme si nepripadali výnimoční.

Ľudia
AbstinentBlondínaBratCelebritaČajaDebilDeckoDezolátiDôchodcaHerecHovädoChriašteľKovbojMagorMulatMužNadčlovekNepriateľPraľudPriateľTyZmrdOzembuchParoháčPapľuhPríjebekPrinc na bielom koniSliepkaStará dievkaStará maťSviňaSvokraSusedTajtrlíkVesmírni ľudoviaVýmelVzdelaná SlovenkaŽena


NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete