Rómovia

(Presmerované z Cigáni)


"To nebude mať rozum hinta cigánska banda nikdy, primitívska prašivá svinská."

- Ladislav Meliško

"My potrebujeme prídafky"

- Žiadanie o prídavky

"Ta my robic nebudzeme"

- Odpoveď každého a na všetko (cigáňa)
Typické rómske mláďatá majú veľké oči a dlhé prsty

Rómovia (v tlači v prípade negatívnej informácie označovaní ako osadníci, koledníci, tukabelovia, neprispôsobiví, dávkari, čierny mor, morgoši, obyvatelia, mladíci, koledníci, v prípade, že niečo vyvedú v zahraničí, tak Slováci alebo rodáci, zlodeji železa a Pakorov Obyčajných Európska komisia navrhuje politicky korektný termín neneróm) sú sociálne nadradená vrstva, žijúca v najbohatších slovenských dedinách a mestách a najprepychovejších sídliskách (viď KE-Luník 90210). Vyznačujú sa nadpriemerným intelektom, drahými autami, zlatými retiazkami a drahými šperkami (najmenej 110% z nich je „zapožičaných“ od nerómskych obyvateľov susedných dedín alebo miest ako znak dôvery a radosti z prítomnosti rómskych spoluobčanov). Ďalšie znaky, podľa ktorých je túto vrstvu ľudí poznať sú najnovšie módne trendy, ktoré sa podobajú na otrhané šaty z 80. rokov, ktoré boli používané bezdomovcami.

Títo občania sa pohybujú po skupinkách čítajúc približne 30 členov a viac, najčastejšie je to jedna rodina.

Rómovia sa vyskytujú v mnohých krajinách ale najviac na Slovensku. Cudzojazyčne sú tiež nazývaní ako cigoň, zlodej, čorkar, kradoš, čarny, stokár, čokoládka, plantážnik, čmuha, marha, degeš, morgoš "čarny patkaň", Rosaldo , "čučochlastač" ,"špina čierna" ,"zberač železa", "magnet", "Xares" a podobne.

EtnografiaUpraviť

>>Viete, že Rómovia sú predkami Romulanov?<<

Rómovia Rómulus Vulgáris (známi aj ako Indovia, cigáňi, koledníci, tukabelovia, neprispôsobiví, dávkari, čierny mor, (niekde sa uvádza že z Gréckeho slova Rómus (ukradnúť)) sú starobylý národ, ktorý žil na území južného Maďarska niekoľko tisícročí pred príchodom krivých koníkov. (P.K.K.). Vyvinuli sa z Chazarov. V roku 922 P.K.K. spolu so starými Slovákmi z Pereša založili mesto Budhapereš (nazvané podľa ich vodcu, Budhu). Po príchode Mongoloidov na odporných hnusných krivých koníkoch ich (mongolov) rómsky kráľ Štefan vyvraždil a tí, čo prežili, sa skrížili so psami, čím vznikol "národ" Maďarov. Štefan sa potom postavil na ich čelo (lebo boli takí sprostí a dovolili mu to), vyhnal vlastný národ na severovýchod severného Maďarska do oblasti staroslovenských osád Kosica a Spiszká Nová Vész a potom nasadol do tankoch a šiel na osadu Pozsony, no doboví kronikári zabudli zaznamenať, že šiel na tankoch. Skupina, čo ostala na severných Uhrách, si na vlastných pozemkoch vystavala mestá a vily z mramoru, lenže po revolúcii im boli pozemky zabrali židoboľševici, a tak boli nútení žiť na cudzích pozemkoch v biednych chatrčiach, čo im zostalo dodnes. Zvyšní Indovia, alebo tiež Rómovia, sa rozdelili na 2 skupiny - jedna šla na juh a založila tam mesto Roma pod vedením veliteľa Romula, no a tá druhá sa vydala dakde pod Himaláje a založila tam štát India s hlavným mestom Dílií, čo je názov prebratý zo staroslovenčiny a znamenal obchodovanie s trávou, veľmi rozšírené medzi Pozsonyom a Budhaperešom. (D'ig dilino).

Rómovia sú niekedy nesprávne zamieňaní za Cigáňov (z gr. Atsiganio, αθίγγανοι, nedotknuteľní), príslušníkov semitských kmeňov, o ktorých sa zmieňuje Konštantinopolský biskup Timotej v knihe De receptione Haereticorum okolo roku 600. Jedná sa však o už vymretý kmeň, s ktorým Rómovia nemajú (minimálne od roku 1990) nič spoločné.

PrídavkyUpraviť

Prídavky sú hlavným zdrojom peňazí u Rómoch. Ak sa človeku nepáči, že peniaze idú cez dane Rómom, tak ho najbližší cigáni zažalujú za diskrimináciu.

ZvykyUpraviť

U niektorých osád hlavne na východe slovenska, sa cigánča stane dospelým jedincom tak že splodí prvé decko (vek je asi 7 rokov).

Predpokladá sa, že rómska kultúra má svoje korene v dobe kamennej, čo Rómovia dodnes prejavujú tak, že zo svojho okolia postupne odstránia všetky kovy (pokiaľ im v tom nebránime - nemali by sme).

Spôsob životaUpraviť

 
Rómsky spôsob života bol veľmi ovplyvnený severoamerickými indiánmi, od ktorých prebrali aj niektoré hygienické návyky

Po páde Mordoru prekročila skupina rómov z Indie masív Hindukušu a rozkrádajúc zvyšky Timerlánovej ríše, dokočovali votreli sa do Európy s historkou, že vlastne pochádzajú z Egypta a že sú pôvodní Egypťania (gypsís), na ktorých naturalizovaný semita Móse (موسىٰ), z egypčiny (Zrodený z), uvalil kliatby a odvtedy musia kočovať a živiť sa drobnými krádežami, keďže sa na nich nevzťahuje desatoro (עשרת הדברים). Počas renesancie (ktorá rómov inak intelektuálne nezasiahla) bol spôsob ich života ovplyvnený najmä severoamerickými indiánmi, ktorí rovnako ľúbili kočovať. Dnes už rómovia zväčša len sedia. Sú veľmi krotkí, dokonca si berú veci z ruky. Zdravia svojim prostredným prstom a rómske deti nám ako darčeky hádžu do áut kamene.

RodinaUpraviť

Rodina je pre Rómov to najdôležitejšie a najkrajšie, čo v živote majú, preto sa riadia heslom „dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“. Názorný príklad si môžeme ukázať na unimobunke 2x2 metra, kde žije deväťčlenná rodina v pokoji a súlade.

Ak umrie člen rodiny, usporiadajú sa veľké slávnosti na jeho počesť, kde sa zosnulý hodí do najbližšej jamy alebo potoka, aby pozostalí nemuseli viac znášať pohľad na nebohého, hoci mnohí odborníci tvrdia, že je to kvôli nedostatku peňazí, súcitu, morálky a ochoty urobiť slušný pohreb.

Rodinné vzťahy sú v rómskej komunite často komplikovanejšie ako v iných komunitách. Otec dieťaťa môže byť napríklad súčasne jeho starý otec, brat, syn, strýko prípadne aj starká.

Ak má rodina menej ako 14 členov, je v rómskej komunite považovaná za necivilizovanú a nehodnotnú, pretože prídavky mesačne nevynášajú viac ako 10 000 Sk (331,94 € – kontroverzný kurz: 1 Sk = 30,1260 €) od daňových poplatníkov, tzv. slušných ľudí.

Všetci členovia rómskej rodiny si najväčšmi vážia svojich rodičov. „Dyk, detská si urbím nové, ale rodyčou né.“

Migrácia RómovUpraviť

Migrácia Rómov je prastarou tradíciou tohto plemena. Keď Róm zabije svoju ženu, zvyčajne migruje inam. Niekedy musí migrovať väčšia časť Rómskej rodiny a nie vždy je to preto, že by bola v širšej spoločnosti neobľúbená. Prípadovou štúdiou je list, ktorý bol zhabaný negramotnému L.H. (prezývaný Lego), ktorý si odpykáva osemročný trest odňatia slobody:

Moj drahi synak!

Pisem pomali bo viem, ze nevies rychlo cytat.
Uz nebivame tam, gde sme bivaly. Tvoj tata cytal, ze nejviac dopravnych nehod se stane v dvacatkylometrovom okruhu od domova, tag sme se prestahovaly jinde. Nemozem ti napisat cislo domu, protoze predosly gadzovya ho vzali so sebu, aby si nemuseli menit adresu.
V novom dome je vsecko fajne. I pracku teras mame, i ked nejak nefunguje. Dala som do nej saty, zatiahla za snurku a od tej doby som ich nevidela.
Ale neni to tu spatne. Minuly tyzden prsalo jen dvakrat. Prvykrat tri, druhykrat styry dny.
Poslala som ti kabat, kerej si chcel, ale podle tvyho odca by byl balik kvoli knoflikum moc tazky, tak som je odrezala. Mas ich v lavom vacku. Tva sestra dnes rano porodila, ale este nevieme co. Tak ti nemozem zatial povedat, ci si ujo alebo teta.
Tvoj bracha si vcera zabuchol kluce v aute, dost jsme se baly, pretoze trvalo viac nez dve hodiny, nez sme ho s otcom z toho auta vyslobodili.
Sused minuly tyzden spadol do sudu s domacou hruskovicou. Zkusaly ho vytiahnut, ale hrdinsky ich premohol a utopil sa. V krematoriu horel asi tri dni.
Ale jinak sa nic zvlastneho nedeje, vsecko ide po starych kolajoch.

Tvoja mylujuca matka.


P.S. Chcela som ti este dat nejake love do obalky, ale uz bola zalepena.

Právne aspektyUpraviť

Cikáni
Výnos ministerstva vnitra ze 14. září 1888


§3

Cikáni, kteří bez povolení a nedokázaného zaměstnání se potulují a není dokázáno, že do našeho státu přináleží , buďtež pokládani za cizince.

§4

Všichni bez zaměstnání a práce se potulující cikáni, ať tuzemci, ať cizozemci, průvodními listinami opatřeni nebo ne, buďtež jako tuláci okresnímu soudu dodáni. Děti těchto cikánů, ktoré se k potrestání nehodí, předají se obci, ve které tito cikáni byli chyceni, prozatimnímu zaopatření.

§6

Jedná-li se o odevzdání (eskortování) zvláště silných cikánskych tlup k soudu aneb bezpečné vyhostění těchto, budiž náležitá asistence vzata.

§7

Cikáni, kteří svým tábořením v tlupách, aneb pasením svého dobytka v poli neb v lese škodu způsobili, budou dle polního neb lesního zákona potrestáti.

§13

Potirání cikánskych zlořádů jest v první řadě povinnosti četnictva za spolupůsobení obci.

Zákony a nařízení stát Československého, jakož i bývalé říšské a zemské zákony a nařízení, které jsou doposud v platnosti. Výtah pro četnictvo. Brno, Polygrafia 1919.

>>Viete že rómovia sú po maďaroch najväčšími Slotovými priateľmi?<<


ŽrádloUpraviť

 
Rómovia na nákupoch

Za tradičné jedlo sa považujú obložená misa rukami, klobásy z koňa, psa, potkanov a iných jednoducho zohnateľných a rýchlo pripraviteľných živočíchov, ktorí sú veľmi výživní a chutní. Obľúbené jedlo zo psa je goya – lahodné psie črievko, v ktorom sú zabalené odcudzené zemiaky z najbližšej role.

V skutočnosti však môže byť črievko aj z prasaťa. To, čo ho však robí pravým rómskym jedlom je, že je pripravované z hrubého čreva. Hrubé črevo dodáva jedlu nezaplatiteľnú arómu a príjemnú chuť.

24. októbra 2008 si na pravej rómskej goyai pochutnávala i Alžbeta II., kráľovná Veľkej Británie, na jej exkurzii po východnom Slovensku.

Ďalším tradičným, najmä jesenným, pokrmom Rómov je ježko (Maď. Kérmigyéretvár, Pol. Kaktus Pochodowy, lat. Jesus Crist Pichlae). Príprava je jednoduchá: na poli nájdeme a odcudzíme ježka. Keď sa stočí do klbka, opatrne ho vezmeme (najlepšie do handry aby sme sa nepopichali) a dôkladne obalíme hrubou a súvislou vrstvou blata. Stačí aj to čo nájdeme na najbližšom oranisku. Dávame pritom pozor aby sa nerozmotal a aby na blízku neboli ochranci zvieracích práv. Takto obaleného ježka vložíme do vopred pripravenej pahreby a zahrabeme žeravým popolom, podobne ako zemiaky "na trampský spôsob." Navrchu ho obložíme plochými kameňmi, prípadne ešte zaťažíme tehlou, keby sa chcel vyhrabať. Po hodine až hodine a pol ho vyberieme a vidíme že vrstva blata ide poľahky odlúpnuť dole aj pichliačmi a kožkou. Podávame so zemiakmi, najlepšie z rovnakej pahreby. Tradičný hodový stôl rómov dopĺňa rovnako mäsité jedlo „Zonshé“. Jedná sa o pouličný uličníkov respektíve mláďatá neulitníkov ktorí vyskakujú na zemský povrch predovšetkým po daždi. Lahodný pokrm sa podáva spolu s tzv. „Bahniakmi“ ktorých rybári používajú ako návnadu na ryby. Každý jeden lovec tak v blízkosti rómskeho obydlia skončí bez návnad a to je jasné znamenie že v osade sa pripravuje „Zonshé“

Zásady slušného stolovaniaUpraviť

 • jedlo musíte jesť zásadne rukami, inak urazíte zvyšok "ľudí", ktorí jedia s vami
 • čistenie rúk poškodzuje kožu a aróma mydla kazí chuť jedla -- čistenie rúk je preto tabu
 • pri večeri nesmiete nosiť žiadne drahé veci pri sebe, ani na sebe, nakoľko býva vtedy tma
 • treba žrať rýchlo, aby im to nenažraní gadžovia nestihli všetko pojesť.

Tradičné zvykyUpraviť

Najčastejším zvykom, ktorý môžete bádať na vlastnej koži u rómov je nenávratné požičiavanie si cudzích vecí, takzvaná kleptománia. Tento zvyk sa prejavuje najčastejšie za tmy a tí, ktorí zažili a prežili takýto zážitok tvrdia, že sa to stane tak, že z nenazdajky vidíte asi 5 rôznych párov zubov, ktoré sa rýchlo z diaľky k vám približujú, cítite jemné a rýchle pohyby cudzích rúk na vašom tele a potom sa už len budíte na druhý deň nahý pri najbližšej ceste.

>>Viete, že 75% Rómov nie je nositeľmi degeneratívnych chorôb?<<


Druhým najznámejším zvykom je upravovanie pravdy, po latinsky odborne nazvané „ja som to nebol“. V takejto situácii pocítite nesmiernu inteligenciu, ktorá mnohonásobne prevyšuje vaše doterajšie chápanie.

Výskum RómovUpraviť

 
Rómovia na verejnom kúpalisku prezentujú svoju kultúru

Ako všetky domorodé indiánske kmene, ktoré žijú bez kanalizácie, aj rómovia sú objektom antropologického výskumu. Tento je zameraný na míňanie peňazí (najlepšie z Európskej únie) a písanie papierov, ktoré nikto nečíta.

Výsledky získané centrom pre výskum etnicity a kultúryUpraviť

Z pohľadu kognitívnej lingvistiky je ich jazyk reziduom temnej reči mordoru. Krížovou kontrolou dvojitých slepých testov fyzických antropológov sa potvrdilo, že Rómovia sú potomkami orkov. S tým súvisí aj popularizovaný problém genetickej degenerácie spájaným s kultom incestu. Výsledkom skúmania sociálnych antropológov je poznanie, že v skutočnosti miera genetickej chybovosti pri inceste v horizontálnej línii nemôže prekročiť 25% (25 nie je prvočíslo), čím sa tento problém stáva problémom sociálnej práce. Cieľom sociálnej práce v tomto prostredí má byť zásadná premena Rómov na Romulanov.

Vo všeobecnosti výsledky výskumov nepriniesli žiadne výsledky, ktoré by priniesli spoločnosti ekonomicky kvantifikovateľný profit, ale umožnili niektorým antropológom, mentálne sa pohybujúcim na pokraji spoločnosti, integrovať sa aspoň niekde. Výskumom Rómov sa zaoberal aj avantgardný sociológ Pavol Bútor.

Kognitívny výskum RómovUpraviť

Neurologické pokusy a klinické skúsenosti ukazujú, že v mozgu sa nachádzajú početné oblasti, ktorých ovplyvňovaním je možné agresiu spustiť, alebo tlmiť. Medzi takéto patrí kôra spodnej plochy čelných lalokov (obojstranne), hipokampus, amygdala, časť bazálnych ganglií, thalamus, niektoré oblasti hypothalamu, stredného mozgu, Varolovho mostíka, ohambia a mozočku. To, čo sa psychologicky javí ako agresívne správanie je z neuro-kognitívneho hladiska funkcionalita distribuovaných funkčných častí. Existuje teda neur-kognitívna sieť, v ktorej je možné ovplyvniť niektoré uzly takým spôsobom, že výsledkom je buď agresia, alebo naopak, jej stlmenie.

Jedným z teoretických predpokladov činnosti prefrontálnej kôry (časť neokortexu zodpovedná za strategické plánovanie a kooperáciu) je tlmivý vplyv na činnosť podkôrových štruktúr. Možno postulovať predpoklad, že poškodenie týchto kôrových oblastí sa prejaví sociálne netlmeným alebo antisociálnym správaním. Klinické skúsenosti s pacientmi s neurodegeneratívnym postihnutím tejto kôrovej oblasti úrazmi, krvácaním do mozgu alebo nádormi takýto predpoklad potvrdzujú.

Možno postulovať, že (niektorí) jedinci s antisociálnou poruchou sa odlišujú aj neurobiologicky. Majú menší objem prefrontálnej kôry. Antisociálna porucha osobnosti sa vyznačuje hlbokou neúctou k právam iných ľudí a ich porušovaním počínajúc pätnástym rokom veku. Toto sa prejavuje tým, že jej nostiteľ nerešpektuje zákonné normy sociálneho správania, opakovane sa dopúšťa činov, ktoré sú dôvodom k uväzneniu. Systematicky klame, podvádza v mene vlastného prospechu alebo náhodne. Býva podráždený a útočný, dôsledkom sú opakované útoky a iniciovanie bitiek. Opovrhuje bezpečnosťou cudzích ľudí aj svojou vlastnou. Je sústavne nezodpovedný, nie je schopný sústavne pracovať alebo dodržať finančné záväzky. Nemá výčitky svedomia.

Riziko vzniku poruchy antisociálneho správania je vyššie u tých jedincov, ktorých biologický alebo adoptívny rodič má antisociálnu poruchu správania a ktorých súrodenec ju má tiež. Vyšší výskyt poruchy je medzi ľuďmi, ktorých biologickí rodičia sú závislí od alkoholu, majú afektívne poruchy, trpia schyzofreéniou, poruchou pozornosti, dispraxiou, dislexiou, dislogiou. Na vzniku poruchy správania sa podieľajú genetické vplyvy a vplyvy prostredia.

Jednou z príčin, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť antisociálneho správania je kombinácia tehotenského, pôrodného a popôrodného poškodenia mozgu, odmietnutie tohto dieťaťa matkou a nedobrá socioekonomická situácia rodiny. Odmietnutím dieťaťa sa rozumie nechcené tehotenstvo, pokus o potrat a ranné umiestnenie dieťaťa do náhradnej starostlivosti.

Vyšetrovaním činnosti mozgu štyridsiatich vrahov, ukázalo odchylky látkovej výmeny v prefrontálnej kôre, hornej časti temenných lalokov a ďalších častí mozgu. Znížené využitie glukózy je v mozgu týchto vrahov nesúmerné, viac je vyjadrené v strednej časti spánkového laooku, amygdale a thalame ľavej hemisféry, ako pravej.

Vedecký prínos RómovUpraviť

Rómovia mali pre vedu najvyšší prínos v obdobý WW2, ked sa účastnili výskumov za pod patronátom nemeckého výskumníka Josefa Mengele. Dodnes je využívaná jednotka odporu k práci 1 róm.

Výsledky výskumov ukradnuté SIS z Českej republikyUpraviť

 
Rómska domobrana: garníža, vietnamská mačeta a pet fľaša piva

Upozornenie tento dokument spadá pod vysoký stupeň utajenia. Zneužitie sa trestá! Materiál je uložený v pôvodnom znení.

 • Věkové složení romských je charakteristické vysokým podílem dětí do 15 let a velmi nízkým podílem občanů v poproduktivním věku. Rodiny mají v průměru 8 dětí a je zřejmé, že při takové početnosti nejsou rodiče schopni zajistit dětem odpovídající společenskou úroveň jak po finanční tak po výchovné stránce. Z uvedených údajů je patrné, že v budoucnu i nadále zůstane u romské populace tento trend zachován. Ten již sám o sobě způsobuje početní růst populace, zvláště pak s prodlužováním délky lidského věku. Ekonomickou situaci rodin řeší většina z nich čerpáním sociálních dávek všeho druhu, protože jsou pro ně výhodné především díky velkému počtu nezaopatřených dětí.
 • Pro současnou romskou rodinu je typickým znakem její nestabilita. V posledních letech značně narostla rozvodovost a oficiální manželské svazky uzavírají Romové méně. Převážně se orientují na vztahy družské. Cílem mnohdy bývá získání výhod z pozice osamělého rodiče.Nezřídka se setkáváme s případy, kdy jsou Romové ochotni nechat své manželství rozvést, jen aby nepřišli o některé sociální dávky. Ekonomická otázka se stává v této chvíli rozhodující. tím vzniká řada komplikací při řešení konkrétních situací kombinovaných rodin, kdy je velice obtížné určit vzájemné vztahy a povinnosti především k nezaopatřeným dětem.
 • Hlavní příčinu vidíme zve v nitřním vztahu Romů k vzdělání. Vzdělání nezaujímá v jejích hodnotové orientaci významnější postavení. Romové jsou spíše orientování hmotně ve snaze vyrovnat se co nejrychleji po vnější stránce ostatními obyvatelstvu.
 • Druhou příčinu můžeme spatřit v neschopnosti romských rodičů dětem při školní přípravě pomáhat. Mnozí rodiče jsou ještě dnes negramotní, ale i ti, kteří absolvovali základní vzdělání, většinu vědomostí zapomněli a nemohou být svým dětem nápomocni.
 • Většina Romů pracuje jako pomocní stavební dělníci, kopáči nebo pomocníci zemědělství, ženy pracují převážně jako uklízečky, pomocné dělnice nebo jako pomocné síly v kuchyni. Ke všem známým příčinám vysoké nezaměstnanosti Romů jako je nízká kvalifikace, fluktuace a často i problematická pracovní morálka, přistupuje ještě jeden faktor.
 • S nezaměstnaností a přebytkem volného času přímo souvisejí i mimopracovní příjmy. Jsou známy případy, kdy si Romové svoji finanční situaci zlepšují zemními pracemi „na černo“, dále sběrem starého železa a barevných kovů, které často pocházejí i z nelegální činnosti. V neposlední řadě můžeme jmenovat prodej použitého průmyslového zboží dovezeného ze SRN. Tento zdroj příjmů, které jim není možné prokázat a tedy úředně využít, tvoří v některých případech významnou součást finančního zajištění některých rodin, které se tak dostávají na vysokou úroveň a přesto pobírají dávky sociální péče. Tento jev velice ovlivňuje celkový podle majoritní společnosti na romskou komunitu.
 • Nadbytek volného času je aktuální téměř u všech členů romského etnika. Důvody spatřujeme ve vysoké nezaměstnanosti a způsobu života. Volný čas nebývá využíván cílevědomě, zpravidla jsou k vidění hloučky Romů posedávajících na lavičkách v parcích a na zastávkách autobusů.
 • Dalším negativním jevem ve využívání volného času je závislost na hracích automatech a zneužívání omamných látek. V našem okrese se nejčastěji setkáváme s čicháním toluenu, který je běžně dostupný a s užíváním pervitinu. Značné finanční prostředky určené na zajištění základních potřeb rodiny se tak využívají k okamžitému efektu.
 • Podíl Romů na páchání trestné činnosti je vysoký – v loňském roce se jednalo o více jak 33 %. Alarmující je trestná činnost romských dětí a mládeže.

Povstanie Rómov v MichaľanochUpraviť

Rómovia v Michaľanoch sú známi pestovaním baklažánov. Avšak, ako národ sú utláčaní a jednou z metód teroru, ktorý je na nich praktizovaný je postrekovanie ich vyprahnutých baklažánových políčok postrekovacími lietadlami, ktore nad nim vypúšťajú rôzne jedy. Keď Rómovia pojedajú úrodu, toxíny spôsobujú, že sa im rodia deti s postihnutím mozgu. Známe sú prípady poškodení vedúcich k neschopnosti skupinovo kooperovať, poruchy úsudku, dislexia, dispraxia, dislogia a podobne. V roku 2006 však povstali Rómovia v obkľúčenom území v Michaľanoch a niekoľko rokov hrdinne bojovali proti nezákonnej okupáci svojho územia. Správu o tom priniesli etnografi pôsobiaci na tomto Bohom zabudnutom území. Napokon boli porazení a ich územie bolo spustošené gigantickými robotickými buldozérmi vyrobenými v Nemecku.  

Stručný opis RómovUpraviť

Cikán obecný, latinsky Romus Vulgaris

Noční živočich, příbuzný šimpanze. Má hnědé zbarvení, samička může mít světlou srst v oblasti hlavy. Bojí se vody a je charakterizován specifickým pachem. Původně stepní druh se přizpůsobil životu ve městech. Vyskytuje se po celém území ČR a SR. Je stěhovavý, někteří táhnou za potravou až za oceán. Samička rodí i několikrát do roka. Mláďata sají sociální dávky až do smrti. Cikán obecný loví kořist bezbrannou a na tu útočí v tlupách. Škodlivý, zákonem chráněný, škaredý a smradľavý druh. Najradšej sa pária ako súrodenci zvieracím štýlom a to kdekoľvek a kedykoľvek keď sa im zachce.

Známi cigošiUpraviť

 • Rytmus
 • D'ig Tracy
 • D'ig Caprio
 • Bob Dylyno
 • Paul van Dyk
 • Bangladežo
 • Desider Parči
 • Sandokan Herák
 • CD-Róm
 • Jano čváro Trško
 • Zuzana Brodzianksa
 • Marcel a Nikolas
 • Biela omamiková
 • Veľký tlstý cigáň
 • Foku me
Národy
SlováciSlovák Američania Filipínci Francúzi Maďari Osmani Rómovia Češi Šmolkovia