Afganistan: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 2 053 bajtov ,  06:08, 4. október 2014
d
rozšírenie
d
d (rozšírenie)
'''Afghanistan''' (čítaj: '''د افغانستان اسلامي دولت''' Durkha Durkha Mohammad Jihadis) [[štát|je krajina]] niekde v strednej [[Ázia|Ázii]], ktorá spadá do sféry [[Dementkracia|dementkratického]] záujmu o stredný východ. Táto oblasť je obľúbeným campom pre operácie [[Vojak|vojenských jednotiek]] všetkých možných národov. Tieto národy majú územie Afganistanu pod kontrolou, aj [[vláda|bábkovú vládu]] tam dosadili, no Afgánci si to ešte stále akosi nevšimli.
 
== Krajina a hospodárstvo ==
Povrch územia tejto krajiny je kopcovitý. Po roku 2001 [[sa]] niektoré jeho kopcovité územia (napríklad Toba Kakar a Chagai Hill) s [[pomoc]]ou [[mier]]ových síl zbombardovali do rovinatých plání, lebo boli považované za [[Usáma bin Ládin|Usamove]] skrýše. Takže odvtedy sú tam aj rovinaté pláne. Bombardovaním sa zistilo, že pod povrchom Afganistanu sa ukrýva asi 60 miliónov ton medi, 2,2 miliardy ton železnej rudy, 1,4 miliónov ton vzácnych zemín ako je lantán, cér či neodým a veľké zásoby hliníka, zlata, striebra, zinku, ortuti a lítia. Z pohľadu priemyselne vyťažených štátov sa dá povedať, že nad kvantom nerastného bohatstva sa teda nachádza nejaká moslimská krajina.
 
Horské útvary poskytujú Afgáncom kvalitné úkryty. Je to preto, lebo sú prešpikované jaskynnými systémami, ktoré obývajú dobre vycvičené kmene a klany pestovateľov [[mak]]u. Na rozdiel od bežnej oficiálnej verzie sa v tejto krajine mak nepestuje pre čierne zrnká, ale pre makovice, ktoré sú základnou surovinou pre výrobu ópia. Ópium je pravdepodobne výhodným vývozným artiklom ako aj skvelým pomocníkom pri budovaní udatných a na všetko odhodlaných armádnych jednotiek. Takže nie vždy je najdôležitejšia [[ropa]].
 
Takže nie vždy je najdôležitejšia [[ropa]]. Hlavnými vývozno-expotnými artiklami Afganistanu je teda ópium a mierové jednotky, ktorých členovia sa nezriedka domov dopravujú v zinkových rakvách.
 
== Politické usporiadanie ==
Afganistan je krajina, ktorá sa vyznačuje viacerými spôsobmi politického usporiadania. Všetky z nich sú niektorou časťou obyvateľstva rešpektované a preto sú považované za legitímne. Pri bližšom skúmaní môžem skonštatovať, že v Afganistane existujú vládne štruktúry ako:
* '''kmene''' - územie krajiny je autonómne rozdelené medzi kmene, ktoré sa navzájom nerešpektujú, ba až nenávidia. Tieto kmene sú rozdelené na klany, ktoré existujú podľa [[moslim]]skej [[filozofia|filozofie]]. Vládne v nich prísny Patriarchát a ako každý bežný ľudo, každý z nich vládne podľa základného pravidla, že „chce mať [[viac]] ako ten druhý“. Neustále preto medzi sebou bojujú o územia a [[ťava|ťavy]].
* '''[[dementkracia]]''' - v Afganistane je množstvo okupačných mierových síl, ktoré nemajú inú funkciu ako iba naznačovať ostatným národom sveta, že krajina má dementkratické usporiadanie. Pod záštitou západných mocnosti sa tam preto usporiadavajú [[voľby]], ktorých výsledkom je riadne zvolená [[vláda]], či dokonca [[prezident]]. Táto vláda s parlamentom má pod akou.takou kontrolou akurát tak hlavné mesto Kábul. Výsledkom tohto procesu je zahraničná investističná [[pomoc]] a výmena jednotiek. Finančné krytie zabezpečované daňovníkmi krajín podieľajúcich sa na týchto akciách sa rozpúšťa vo vreckách afgánskych klanov.
 
== História ==
17 252

úprav