Afganistan: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 3 050 bajtov ,  19:44, 3. október 2014
d
aby sa nevravelo, že všetko iba mažem
d (aby sa nevravelo, že všetko iba mažem)
'''Afghanistan''' (čítaj: '''د افغانستان اسلامي دولت''' Durkha Durkha Mohammad Jihadis) je krajina niekde v strednej Ázii, ktorá spadá do sféry demokratického záujmu o stredný východ. Táto oblasť je obľúbeným campom pre operácie vojenských jednotiek všetkých možných národov. Tieto národy územie Afganistanu majú pod kontrolou, no Afgánci to ešte stále akosi neakceptujú.
Afganistan je hornatá krajina v strednej ázií. Každá krajina sa niečím vyznačuje. Napríklad z Ruska tečie plyn, zo švjačiarska pochádzajú hodinky no... a keby nebolo afganistanu ani by sme nemali čo šňupať. Človek, ktorý predáva drogy samozrejme neodvádza dane, čo vadí Demetokratickému zvyšku sveta. To že tie drogy ten dementokratický zvýšok sveta dobrovolne kupuje... ehm o tom sa radšej mlčí.
 
== Krajina ==
Povrch územia tejto krajiny je kopcovitý. Po roku 2001 [[sa]] niektoré jeho kopcovité územia (napríklad Toba Kakar a Chagai Hill) s pomocou mierových síl zbombardovali do rovinatých plání, lebo boli považované za [[Usáma bin Ládin|Usamove]] skrýše.
 
Horské útvary poskytujú kvalitné úkryty. Je to preto, lebo sú prešpikované jaskynnými systémami, ktoré obývajú dobre vycvičené kmene a klany pestovateľov maku. Na rozdiel od bežnej oficiálnej verzie sa v tejto krajine mak nepestuje pre čierne zrnká, ale pre makovice, ktoré sú základnou surovinou pre výrobu ópia. Ópium je pravdepodobne výhodným vývozným artiklom ako aj skvelým pomocníkom pri budovaní udatných a na všetko odhodlaných armádnych jednotiek.
 
== História ===
Bojového ducha táto krajina potrebovala už tisícky rokov. Vždy bola totiž napádaná niektorou inou veľmocou. Prvá známa zmienka o bojovej invázii do nej pochádza asi z roku 550 [[P.V.T.]], kedy ju napadli [[Irak|Iračania]], ktorých vtedy volali Peržanmi. V roku 330 P.V.T. krajinu npadli [[Grécko|Gréci]] a takmer všetko skončilo dlhovou brzdou, ale zas im to zatrhli Peržania, Skýti, ktorých odtiaľ vyhnali Arabi. Neustále boje Afgáncov zocelili tak, že sa stali národom, ktorý si nedá do ničoho kecať. Cez Ich územie šiel aj [[Mongolsko|mongolský]] vládca Džinhischán počas cesty keď sa chystal dobyť [[Jemen]]. Afganistan sa Mongolom nepáčil a tak si radšej obsadili [[Maďarsko]].
 
Afganstan sa, podobne ako [[USA]], či dokonca celá [[Európa]], tiež stal obeťou britskej invázie. Bolo to počas cesty členov kapely [[The Beatles]] do [[India|Indie]]. Keď chalani uvideli tie úžasné makové pláne hneď im došlo koľko bije a chceli sa tam usadiť. Maku a ópia bolo pre ich umelecké inšpirácie dostatok, no obyvatelia boli akýsi nie celkom „free“ a hlavne komunikatívni a tak z invázie bolo nič. Hlavne že to nemalo krvavý priebeh.
 
V roku 1979 sa počas [[Vojna|studenej vojny]] na strane [[USA]], ako aj [[ZSSR]] hromadili zásoby [[Zbraň|zbraní]] a situácia sa stala natoľko neúnosnou, že ich bolo treba niekde vystrieľať. Sovietsky zväz preto vyslal svoje jednotky do Afganistanu a USA tam poslali [[Rambo|Ramba]], Usamu bin Ládina a ďalších trénerov aby vyzbrojili a vycvičili [[partizán]]ske jednotky Mudžahedínov, Talibanu, ktoré sa vďaka scestnej propagande dnes už označujú za [[teroristi|teroristov]].
 
{{Štáty}}
 
[[Kategória:Štáty]]
 
[[bar:Afghanistan]]
[[da:Afghanistan]]
[[de:Afghanistan]]
[[en:Afghanistan]]
[[eo:Afganio]]
[[es:Afganistán]]
[[fa:افغانستان]]
[[fi:Afganistan]]
[[fr:Afghanistan]]
[[gl:Afganistán]]
[[he:אפגניסטן]]
[[id:Afghanistan]]
[[it:Afghanistan]]
[[ja:アフガニスタン]]
[[ko:아프가니스탄]]
[[mn:Афганистан]]
[[nds:Afghanistan]]
[[nl:Afghanistan]]
[[no:Afghanistan]]
[[pl:Afganistan]]
[[pt:Afeganistão]]
[[ru:Афганистан]]
[[tr:Afganistan]]
[[zh:阿富汗]]
[[zh-tw:阿富汗]]
17 252

úprav