Fabrika: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 2 767 bajtov ,  19:42, 24. február 2014
d
+
(Vytvorená stránka „{{Quote|Radšej v malej krčmičke sedieť, ako vo veľkej fabrike robiť.|M.Š.}} '''Fabrika''', po starom aj '''továreň''', bolo zariadenie pre výkon trestu zvaného ...“)
 
d (+)
{{Quote|Radšej v malej krčmičke sedieť, ako vo veľkej fabrike robiť.|M.Š.}}
 
'''Fabrika''', po starom aj '''továreň''', bolo zariadenie pre výkon trestu[[trest]]u zvaného [[práca]], ktoré používali [[komunisti]] na zvládnutie zotročených más. Predchodcom fabrík boli manufaktúry. [[Dnes]], v demokracii[[Dementkracia|dementkracii]], už fabriky nemáme. Máme už iba firmy, priemyselné parky, montované, montážne výrobné haly alebo jednoducho výroby.
 
V starých časoch boli fabriky využívané na výrobu výrobkov, ktoré boli nedostatkovým v [[obchod]]och. V súčasnosti sa pôvodné fabriky nechali skrachovať, predať [[developer]]om z hlavných [[Bratislava|paštekární]] a namiesto pôvodných tovární sa vybudovali obchodné centrá. Tovar predávaný v týchto centrách [[sa]] vyrába a pašuje z [[Čína|Číny]].
{{Haluz}}
 
Niektoré tovary sa na územie krajiny posielajú po súčiastkach. Tieto súčiastky a iné polotovary sa potom montujú v priemyselných parkoch a predávajú sa v obchodných centrách na celom svete. Metódou montovania polotovarov a súčiastok v tzv. „priemyselných parkoch“ [[Čína]], [[Južná Kórea]], či iné [[Ázia|ázijské]] štáty predávajú [[vláda]]m iných krajín sveta tovar, ktorý sa oficiálne nazýva „pracovné príležitosti“. Pracovné príležitosti sú pre firmy výhodný tovar. Napríklad také [[Slovensko]] bežne platí za jednu pracovnú príležitosť zahraničnému investorovi 30 000 [[Euro|€]] netto. Tie pracovné príležitosti sú [[Fizyka|fizycky]] prideľované novodobým [[otrok]]om, ktorí sú atraktívni pod krycím názvom lacná pracovná sila.
 
Fabrika je spravidla personálne a organizačne zložená z nasledovnej štruktúry:
* [[roboš]]i - ľudovia bez perspektívy, ktorí nemajú pred sebou nič iné iba trčať na svojich pridelených miestach, príliš sa neplantať, robiť dookola to isté a podávať maximálny výkon. Ich [[plat]] je nastavený tak, aby ledva prežil od výplaty k výplate.
* vedúci pracovných skupín (majstri) - beznádejné prípady trtkacích bábik, ktoré majú za úlohu počúvať papuľovanie robošov a tlak svojich nadriadených. Zároveň sú zodpovední za to aby roboši podávali výkon. Ich plat je nastavený tak, aby s pôžičkami ledva prežil od výplaty k výplate.
* vedúci - tiež vedúci, ktorí nemajú inú prácu, iba nosiť príkazy a nariadenia. Pre lepšie pochopenie, treba poznať jeden naivný citát: „nevolajte ma vedúci, volajte ma majster... [[majster]] musí [[niečo]] vedieť, ale vedúcim môže byť hociktorý [[kokot]]...“. Ich plat je nastavený tak, aby boli celí posratí hľadať zmysluplnejšiu náplň [[život]]nej existencie.
* manažéri - celá zvyšná štruktúra fabriky. Je zbytočné definovať, kto je čoho manažérom. V podstate ide iba o istý druh politika firmy, ktorému jeho šéf prihral rolu za ktorú berie nehorázne [[peniaze]]. Ich platy sú tak nastavené, aby ich existencia nebola naštrbená niečim takým malicherným ako je [[charakter]].
 
[[Kategória:Ekonomika]]
[[Kategória:Profesie]]
17 252

úprav