Tvár je to na zemi

Ksicht (v niektorých nárečiach aj Frasňa, alebo aj Tvár) je predná časť hlavy ľuda. Ksicht patrí medzi dekoratívne časti tela. Nie preto, že by každého ľuda tvár rovno zdobila, ale pri prvom kontakte prebieha hodnotenie osoby hlavne podľa jej ksichtu.

Časti ksichtov

U niektorých ľudov je to s ksichtom ako tak. Podľa renomovaných veterinárov sa vraj nájdu aj jedinci, u ktorých rozoznáte ksicht od riti iba podľa toho, že sa na ňom nachádzajú:

 • dve oči - dve oči sú norma, ale nájdu sa ľudia aj s jedným okom, žiadnymi očami, alebo aj s tmavými okuliarmi. Niekto nosí tie okuliare z frajeriny, niekto preto, že má zápal spojiviek, niekto aby lepšie videl, a niekto preto aby mu nebolo vidno oči. Väčšinou to ľudovia zvaľujú na Slnko.
 • nos,
 • ústa - poznáme ich podľa toho, že sú okolo nej také načervenalé pery. Je dobré ak sú v ústach zuby, no niekedy z nich páchne ako z tej riti. Ústa slúžia aj na rozprávanie, fajčenie, pitie a jedenie.
 • sánka (čeľuste), alebo aj brada
 • prípadné ochlpenia:
  • vlasy
  • obočie
  • fúzy a obradenie

Ksicht patrí medzi poznávacie znaky osôb. Podľa náboženských výkladov je tvár dielom Boha, ktorý ju údajne vyformoval na svoj obraz. Filozofi a iní tzv. „znalci ľudí“ tvrdia, že v tvári človeka je napísaný jeho život a charakter. Je to blbosť, ktorú sa snažia trochu napraviť karikaturisti.

Pamätáte si tvár toho, čo vás okradol?
Veľmi nie. Všetci ste si tu takí podobní...

Japonec na polícii v Bratislave


Úpravy ksichtov

 
Dievča po plastickej operácii.

Niektorí ľudovia nie sú so svojimi ksichtami spokojní. Za normálnych okolností sú to hlavne celebrity, ženy a s ksichtom nebol spokojný aj Michael Jackson. Zlé jazyky hovoria, že Michael bol na tom s rekonštrukciami tváre tak ďaleko, že mu polícia v Los Angeles musela na ňu vydať technický a vodičský preukaz.

Na tvárach ľudí s plastickými úpravami sa veľmi čítať nedá, ale zase by sa dalo spočítať koľko stáli. Podľa niektorých výsledkov plastických operácií by sme mohli na prvý pohľad prepdokladať, že nie každá plastická operácia sa musí vždy vydariť.