Done.png


Zuby
Hyi hele!.JPG
Blender3D FakeBrushedMetal.jpg
Carcharodon megalodon.jpg

Zuby (j. č. zup) podľa všeobecného názoru sa zväčša nachádzajú v ústach. Po páde zo schodov či po najemotívnejšom rozhovore (t.j. bitke) sa môžu nachádzať aj mimo úst (napríklad vybité na zemi). Sú aj prípady, napríklad, že sa zle pozrieme, kedy môžu byť zuby susedovho psa zahryznuté v našom zadku.

Z technického hľadiska môžeme nájsť zuby aj na ozubenom kolese, či na kotúči cirkulárky. Odborníci radia: „S týmito zubami neradno srandovať“...

Zuby z ľudskej hubyUpraviť

U ľudov majú deti majú 20 zubov a dospelý človek zvyčajne (ak mu nejaké niekto nevybije) tak do 32 zubov, pes 42 (daktorý 32), sviňa 44 (daktorá 32) a aj hovädá to majú v rozpätí od 32..

Zuby sú potrebné na žuvanie a hryzenie, no sú s nimi samé problémy. Často sa kazia (hlavne ak sa nám ich nechce umývať) a potom bolia a treba ich vŕtať alebo rovno vytrhnúť. Slonovi sa zuby veľmi nekazia, ale keď mu vypadnú posledné, zdochne od hladu, hoci v zajatí na mixovanej strave si kľudne ešte požije aj o tridsať rokov naviac.

Sú však aj tvory ktoré také problémy nemajú. Napríklad kapor nemá žiadne zuby a to isté platí aj o dažďovke. Naproti tomu zase žralok zuby má ale sa mu nekazia a ak sa mu nejaký zub vylomí tak mu znovu narastie, vymení ich až stotisíc za život.

Bohužiaľ u človeka to tak nie je. Ludovia majú ale štyri generácie zubov:

  • prvé zuby - zvané aj „mliečne“: aj keď sú „mliečne“, kakao, či granko, alebo aj bielu kávu si z nich neurobíte. Niekomu nie je celkom jasné, čo majú s mliekom, no teoretici pripúšťajú, že keď vyrazia tak by si dojčiaca matka môže užiť hryzenie bradavky.
  • druhé zuby - sú tesne po mliečnych a tých je 28. Tieto zuby striedajú mliečne, no a tiež sa nimi dajú hryzkať bradavky. Toto hryzkanie má iné motivácie a až na štyri percentá obyvateľov, to tradične aplikujú niektorí páni. Vedci dokázali, že pri tomto druhu hryzkania väčšinou nejde sekrécia z bradavky, ale približne pol metra dole od nej.
  • tretie zuby - vraj „zuby múdrosti“. No a túto kokotinu kto vymyslel nevie ani Chuck Norris. Sú to úbohé štyri zuby. Aj keď tieto tzv. „šestky“ vyrastajú na osobitnom mieste nie sú ani na žranie, no ani na hovno a väčšinou sú s nimi iba problémy. Neskoro prídu, bolí od nich huba a väčšinou sa skoro pokazia. Čárli Darwin niečo naznačoval, že v budúcich generáciách tieto zuby rásť nebudú.
  • pološtvrté zuby - keď si druhé zuby poničíme, nie je ešte všetko stratené. Z celého zuba je najdôležitejší koreň. Kým ten existuje, zubár doň už čosi namontuje, aj mŕtvy koreň mu stačí. Na prvé a tretie zuby zubári serú.
  • štvrté zuby - praktické odkladacie, ktoré si Gizela Oňová neodkladá, lebo si kúpila dáke dobré lepidlo. Odporúča ho každému, lebo sa dá s nimi hrýzť jablko a čiste teoreticky by pri bežnom grcaní nemuseli skončiť v záchodovej mise. No vyklápacie zuby sú generácia zubov, ku ktorej sa ľudo rozhoduje viac menej dobrovoľne a keď má na ne peniaze. Tí ostatní, okrem Gizky a pár ďalších seniorov z reklám, si ich pred spaním dávajú do pohára s nejakým saponátom, či čo to je. To preto, aby im cez deň nesmrdelo z huby a aby sa v spánku nimi nezadrhli.
  • šróbovacie zuby, zlaté zuby a tak - tieto zuby nie sú piate. Sú tiež štvrté, ale sú známkou istého snobizmu. Tie zlaté sa už moc nenosia, lebo kriminalisti zistili, že niektorí recidivisti násilnejšej povahy mávajú voči zlatozubým o jeden dôvod na bitku viacej. Šróbovacie implantáty si dávajú robiť celebrity, ktoré chcú byť umelo pekné a majú dobrého „koreňa“ (tu ide o iný typ koreňa ako u pološtvrtých zubov, ale tiež môže byť aj mŕtvy, pokiaľ nechal peniaze na účte), ktorí si na ich papuľu odmaká.

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

 
 

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.