Zlatá rybka

Zlatá rybka (lat. Aurum piscus, nemýliť si so Zlatou ritkou, lat. Aurum modicum asino) je väčšinou doma chovaný živočích podobný rybe, ktorý pochádza z Japonska. Vedci skúmajú, k akému druhu túto potvoru priradiť, no zhodujú sa že asi bude mať niečo spoločné s vplyvom nukleárnych výbuchov v Hirošime a Nagasaki.

Zlatá rybka
Zlatá rybka
Ksicht zlatej rybky

Živočích podobný rybe

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

VýskytUpraviť

Zlatá rybka pôvodne žila takmer všade v miernom pásme, teda v Európe, Ázii, ale aj v Amerike. Bola hojne rozšírená. Jej nápadné sfarbenie ju však vo voľnej prírode takmer odsúdilo na vyhynutie. Miesta jej výskytu môžme v súčasnosti iba odhadovať podľa existencie tzv. zlatonosných riek. Zlato sa nachádza v usadeninách detritu jej predátorov, preto nemusí byť zákonite iba vo vodných tokoch.

Táto potvora bola silne teritoriálna, čo zistili aj Japonci. Šli jej preto „po srsti“ tým, že pre ňu vymysleli tú známu sklenenú kruhovú nádržku, v ktorej ju už od jej detstva chovajú. Japonci vlastne zachránili tohto živočícha pred vyhynutím. Mal pre nich praktické využitie. Pôvodne bola totiž zlatá rybka používaná na prisvecovanie obydlí a preto ju v jej guľatej nádobe dávali na stôl do stredu miestnosti. Táto nádoba bola vlastne dizajnový model prototypov pre prvé žiarovky. Väčšie odchované odrastené jedince sa pre svoju veľkú cenu zatvárali do trezorov. Vtrezoroch bolo síce zlato, no bol tam aj strašný puch.

Telesná stavbaUpraviť

Zlaté rybky sú riadne neforemné živočíchy. To že sú tieto tvory nejako postihnuté Japonci skonštatovali podľa toho, že dodnes nevedia spoľahlivo stanoviť a popísať ich telesné proporcie.

Nikto nevie aké majú mať plutvy, či tvar tela. Raz majú tie plutvy tak prerastené, že telo im z nich nevidno, inokedy keď sa zistí,kde to telo je nedá sa spoľahlivo stanoviť, kde sa na ňom nachádza taká obyčajná riť... také je to telo zdeformované. Aj takú hlavu majú tieto živočíchy veľmi podivnú. Nie je nič zvláštne ak je ich hlava hrbatá a oči má odporne vypleštené.

Samotné zafarbenie tohto tvora je tiež sporné. Pôvodne sa myslelo, že zlatá rybka má telo pokryté šupinami z čistého zlata (Aurum-Au, atómové (prvo)číslo 79), no chemickými pokusmi sa dokázalo, že ide o falzifikáty z obyčajného eloxovaného hliníka (Al-Alumínium, atómové (prvo)číslo 13).

U týchto živočíchov je zvláštne aj to, že ich hmotnosť neudávame iba v štandardných jednotkách, ale aj v karátoch. Tie 24 karátové kusy mávajú veľmi vysokú trhovú hodnotu.

Hospodársky významUpraviť

 
Ako vidieť mačky mávajú pre zlatými rybkami panický strach.

Zlaté rybky sú predmetom výskumu vedeckých tímov celého sveta. Krížia ich navzájom a skúšajú možnosti ako z ich genetiky vyťažiť čo najviac.

Využitie na vojnové účelyUpraviť

Niektoré konvencie už zasiahli do pokusov vyšľachtiť zlaté rybky na bojové účely. Hovoríme o prípade, kedy boli zlaté rybky geneticky upravované génmi piraní. Na pôde OSN sa musel v tomto prípade odhlasovať a podpísať záväzný dohovor o prerušení výskumov a skartáciu ich výsledkov. Vychádzalo sa z rizík, že dlhodobým domácim chovom zlaté rybky stratili prirodzenú plachosť a nekontrolovanou introdukciou do sladkých vôd by hrozilo riziko výskytu tvora porovnateľného so žralokom.

Využitie toxicityUpraviť

Prakticky aj tak nemá výlov zlatých rybiek väčší hospodársky význam pre potravinárstvo. Je to preto, lebo sú nejedlé, ba až toxické. Najvyššiu toxicitu vykazujú práve tie najžltšie druhy.

Podľa jedného japonského receptu je vraj možné z nich trojtýždňovým vylúhovaním vo vode extrahovať toxickú látku využiteľnú na hubenie potkanov. Je to preto, lebo si z pôvodnej substancii prinesie okrem svojej toxicity aj rybí zápach, ktorý údajne hlodavcov láka. Prináša to určité riziko, že tento jed vôňou láka aj mačky, takže musíme zvážiť či v boji proti potkanom a ostatným hlodavcom budeme používať jed, alebo mačky.

Elektrický nábojUpraviť

Vedci zistili, že zlatá rybka má svoje šupiny nabité elektrickým nábojom. Vyvinuli sa takto evolúciou, lebo sa potrebovali nejako brániť pred vodnými predátormi, ale aj tými suchozemskými ako sú husi a kačkay, ale aj pred Vlci a medvede.

Hovorí sa, že bulharskí vedci s pomocou steroidov šľachtia druh tohto tvora, ktorý má tak silné výboje, že má potenciál ničiť dokonca aj nukleárne ponorky. Boria sa ale s problémom, že zlaté rybky sú zatiaľ iba sladkovodné a v sladkovodných jazerách je stály až žalostný nedostatok ponoriek. Tobôž nukleárnych.

Ukrajinskí vedci zase chcú vyšľachtiť druh zlatých rybiek, ktoré by vycvičili na to aby olizovali vo vode ponorené elektródy. Získavali by takto obnoviteľný zdroj elektrickej energie. Hľadajú teraz nejakú vhodnú vodostálu látku, či arómu, ktorá by zlaté rybky lákala, respektíve provokovala k lízaniu. Je to väčší problém ako sa zdá na prvý pohľad, lebo sa nedá povedať, že zlatú rybku k „lízaniu“ podnecuje to isté čo takého bežného ľuda.

Ťažba zlataUpraviť

Zlaté rybky sú významné tým, že dokážu z vody do svojho tela extrahovať a koncentrovať stopové množstvá zlata. Zaoberajú sa tým čínski vedci. Chcú ďalším spracovaním a rafináciou rybiek ťažiť zlato a v podobe zlatých tehličiek ho obchodovať na burzách. Podobne ako v prípade bulharských vedcov je stredobodom pozornosti tímov v Číne vyriešiť extrakciu zlata zlatými rybkami v svetových moriach a oceánoch.

LovUpraviť

Zlaté rybky sú vo voľnej prírode vzácne. Niktoré fakty naznačujú, že sa vyskytuje množstvo ich falzifikátov vyšľachtených z obyčajných kaprov. Vraj boli vyrobené (ako ináč) v Číne. Tieto kapre nie sú väčšinou vo voľne žijúce. Sú to tie, čo serú do okrasných jazierok. Ich zafarbenie tiež nie je celkom zlaté, je skôr je v škále od červenej po žltú. A mávajú na telách aj akési modriny.

Rozprávková verziaUpraviť

Hovorí sa, že vďaka všelijakým fámam sú pravé zlaté rybky veľmi populárnou lovnou zverou. Divo vo voľnej prírode žijúce variety tohto živočícha údajne vedia rozprávať a vedie sa legenda, že čičíkajú svojich uchvatiteľov rôznymi sľubmi o splnených želaniach. Tento fakt nie je prakticky dokázaný, lebo jedinci druhov zlatých rybiek zachovaných v zajatí dosiaľ zaryto mlčia. U ich chovateľov tiež nie je badateľná nijako neobvykle zvyšujúca sa prosperita a ani životná úroveň. Všetko to klišé teda začína mať silný politický podtón.

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.