Zemiak, krumpeľ, krumpla, bandurka, gruľa, ertepľa pomnož. švábka, vedecky Crompelus bandurcus, je rastlina z čelade lacnožrádlovité.

Jedovaté protiškodcovské výrastky zemiaku nepomôžu
Na Východnom Slovensku idů všetky sadbovače aj vyorávače zemiakov do šrotu. Erteple sú napadnuté škodcami
Minulosť.

— Richard Fish


PôvodUpraviť

Napriek hlboko zakoreneným poverám, že zemiaky pochádzajú z Kežmarku, je ich vlasť úplne inde. Je ňou Zem zasľúbená (kontinent anemický), odkiaľ ju na svojej plti Annamária a prilanenom škuneri Nina Pinta (vo voľnom preklade malá pinta) prišantročil prvý Hispánec talianskeho pôvodu Krištof Kolumbus.

PlodUpraviť

Všetci si myslia, že plodom zemiaka je zemiak samotný, čiže hľuza krumpľoidného tvaru, ktorú žerieme my aj svine. V skutočnosti je plodom zemiaka taká malá zelená, prudko jedovatá, paradajka, ktorá rastie nad zemou. Ale keby sme prezradili, že je to plod, deti a najmä menej prispôsobiví ľudovia by ich mohli začať jesť. takže radšej ostaneme pri tom, že plodom zemiaka je hľuza vyskytujúca sa v obchode. Je to tak bezpečnejšie.

ŠkodcoviaUpraviť

V oblasti strednej Európy, sa za najväčšie škodce a príživníkov na zemiakoch považujú zásadne len cudzokrajné elementy. Za posledných 60. rokov najmä pramnožený chrobák americký, neodborne označovaný ako mandelínka krumplová či pásavka traktorová. Chrobák americký bol na naše územie privlečený západným buržoáznym imperializmom, aby znásobil hlad spôsobený druhým sťahovaním národov. Na rozdiel od mnohých ďalších škodcov nie je mandehlinka tak nebezpečná, pretože ju môžeme likvidovať bez obáv o svoju slobodu napríklad chemickým postrekom alebo napalmom.

Plody krumpľa sa nachádzajú pod zemou z dôvodu ochrany pred endemitickým škodcom tejto plodiny - cigáňom európskym. V súčasnej dobe už toto opatrenie nefunguje, lebo zníženie soc. dávok prinútilo tohto škodcu prekonať svoju lenivosť (hlavnú črtu druhu), a škodca si ich dokáže vykopať. Obzvlášť nebezpečné je napadnutie porastu hneď prvú noc po výsadbe, niekedy sa tak stáva, že Maďar na vyrastenie krumpľa zbytočne čaká celú sezónu.

PoužitieUpraviť

Krompel sa na Slovensku a v Rusku používa predovšetkým na výrobu vodky, z ktorej riedením a pridaním esencií vzniká znamenitá značková Tesco slivka, hruška... Vlastne všetky značky ktoré majú ako názov kombináciu hypermarketu a ovocia. Cena takejto liehoviny sa pohybuje okolo 5 Sk za liter + spotrebná daň, daň z príjmu a DPH, čo je celkovo okolo 80 Sk za pol litra, čo sa rovná slabšej opici.
(Kúpou tohto výrobku výrazne podporíte štát, napr. nákup Bavorákov pre tažko pracujúcich poslancov.)

Pokiaľ sa rozhodneme prebytočné krumple namiesto vypálenia zjesť, dajú sa tzv. teplým procesom transformovať do podoby halušiek, harúľ alebo na tzv. kyslie krumple. Robia sa z nich zemiaky, nevedno prečo nazývané francúzske.

Na obrusovanie tvrdej kože na nohách. FUNGUJE

Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
 
 
 


  Necyklopedické rastliny  

BurgyňaCibulaCvikľaHaluzHi-Hi TrávaJahodaMuchotrávka zelenáOvociePaprikaRíbezľaStromTrubkovník bananskýTrávaUchotrávka zelenáVýhonokZemiak

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.