Zem (čítaj ) je jedna z plochých planét Slnečnej sústavy. Je okrajom miestnej galaxie a stredom vesmíru. Je domovom veľmi veľa druhov raslín, zvierat a ľudí (nesprávne: Homo sapiens, diletantsky: človek)

Jedna z mála uverejnených fotografií Zeme z vesmíru

Základné faktyUpraviť

Osobnosti a vývoj názorov na tvar a podstatu Zeme ako doskyUpraviť

 
Jeden z možných schematických modelov umiestnenia Zeme. Problémom je tá doska, na ktorej stojí korytnica, zatiaľ nevieme, či ide o vodnú hladinu alebo chrbát inej korytnice.

Za stvoriteľa sveta sa považoval Boh, kým neprišiel Chuck Norris. Ostatné názory na vývoj Zeme sa vyvíjali zväčša podľa aktuálnej nálady ľudí, prípadne toho, kto bol pri moci a tlačil učebnice.

Tak si napríklad starí a senilní Gréci mysleli, že Zem je personifikáciou akejsi pobehlice Gaie. Tá spávala s kadekým, takže o budúcich obyvateľov Zeme bolo postarané. Starí Rimania na tom s názormi na dosku, po ktorej chodili neboli o nič lepšie, Gaiu premenovali na Terru a hlbšími filozofickými ani vedeckými úvahami sa viac nezaoberali. Židia a po nich kresťania si mysleli, že modelom Zeme je Šalamúnovo tabernákulum a tiež im to stačilo.

Bolo by zbytočné prehnane špekulovať, Zem je totiž doska, aj keď medzi odborníkmi dodnes panuje presvedčenie, že táto doska môže byť trochu pokrivená a môže pripomínať chrbát korytnačky na ktorom stoja sloni a podopierajú takú sklenenú kupolu pod ktorou sa skrýva život. Všetky ďalšie informácie držia veľmoci vysielajúce kozmonautov, astronautov a taikonautov v úplnej tajnosti.

 
Dnes už prekonaný Hitlerov model Zeme.
 
Stále nevyvrátený model dutej Zeme. Polárni bádatelia nám možno niečo taja.

Zaujímavou teóriou bola teória dutej Zeme, ktorá existovala vo dvoch variantoch:

  • žijeme v kompletne uzatvorenej guľatej(!) dutej Zemi, v ktorej sa po epileptických dráhach pohybujú maličké Slnko, Mesiac a hviezdy, ktoré občas zachádzajú za nejaký oblak. Lom lúčov (mohlo by ísť o typickú činnosť Špagetového monštra) však spôsobuje, že sa nám to javí ako keby zachádzali za horizont. Tejto teórii veril Hitler, ale keďže prehral, asi nebola správna.
  • žijeme na vonkajšom povrchu dutej Zeme,ktorá je otvorená na póloch, ktorými by sa dalo vojsť dnu a nájsť na vnútornom povrchu žijúcu vyspelú civilizáciu. Túto teóriu sa zatiaľ nepodarilo celkom vyvrátiť, pretože Chuck Norris síce nesúhlasí, ale možno to len predstiera.

Vedecké skúmanie ZemeUpraviť

 
Cosmova mapa -síce jednoduchá, avšak pre orientáciu postačujúca. Podľa nej sa napr. Marco Polo dostal do Číny, pokiaľ neklamal.

Napriek tomu, že je jasné, čo je Zem, táto sa stále dá skúmať vedecky. Väčšina vedeckých bádaní sa opiera o výrok Pavla Bútora o antropológii (Zeme): „Zem je matka! Zem nie je strýko. Je matka, pretože je vlhká!“.

Výsledkom vedeckých skúmaní sú často mapy. Vedci sa často nechávali zmýliť predpokladmi o guľatosti Zeme. Pokiaľ len počmárali plochú mapu nejakými zakrivenými čiarami, tak je to koniec-koncov jedno - horšie je keď vyrábajú trojrozmerné modely, zvané glóbusy. Jedno z prvých hodnoverných vedeckých vyobrazení Zeme nám ponúka Cosmas.

Plochozem na kockeUpraviť

 
Najnovšia teória šiestich plochozemí nám otvára netušené možnosti

Veľmi odvážna je nová teória tvrdiaca, že nám dostupný svet je síce plochý, ale sa nachádza na stene kocky. Pre nás je zatiaľ nemožné dostať sa cez hrany do ďalších svetov, ale pokiaľ sa nám to podarí, máme k dispozícii plochých svetov hneď šesť, pričom je možné, že niektoré z nich sú zatiaľ neobývané[2] a teda ich môžeme kolonizovať a zničiť.

Sprisahanie výrobcov glóbusovUpraviť

V skutočnosti sa jedná o sprisahanie výrobcov glóbusov. Viete, je veľmi ťažké vpočítať objem/obvod kocky, teda bolo dokým na to Gréci neprišli. To bolo, ale až po tom ako Sumeri začali vyrábať glóbusy. Glóbusy vtedy dávali jednoducho do tvaru gule, lebo chceli ušetriť na materiále a nevedeli matematicky prísť na glóbus v tvare kocky, nemali správne výpočty a to robí zmätok. Keď sa zistilo, že Zem je kocka, výrobcovia glóbusov aby si udržali monopol na trhu a nečelili konkurencii kockatých glóbusov začali šíriť luhárstvo o tom, že Zem je guľatá.

ReferencieUpraviť

  1. Prvé dve kapitoly Genesis jednoznačne popisujú dve rôzne stvorenia zeme a života na nej, s iným poradím tvorenia. Bez Chucka Norrisa sa to nedá vysvetliť.
  2. Prípadne obývané niekým slabším, to by bolo ešte lepšie.
Slnečná sústava
☼☿♀☾⊕♂♃♄♅♆Fujto!Nič 
Biblické a kresťanské témy na NECYKLOPÉDII.  
 

Starý zákon
Boh Jahve Jehova Zem Matka príroda Genesis Genezis Exodus Numeri Biblické ženy Had Dedičný hriech Desať prikázaní Jób Mojžiš Nazareth Noe Potopa Články o stvorení sveta Koniec sveta Raj Čert Satan

Nový zákon
Biblické ženy Ježiš Ježid Panna Mária Pápež Vianoce Veľká Noc Turínske plátno Spasenie Celibát Pánboh zaplať Tridsať strieborných Ján Vykupiteľ (Žilina) Ján Vojtaššák Kostol Kadenie Neviditeľná ruka trhu Ján Hus Náboženské sekty Lužisti Jehovisti Svedkovia Jehovovi Prorok iSlam

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.