"Za zdravie si peniaze nekúpiš."

Beautiful Hippy Woman.png
- Pugh Biddle Conover - Goldovi

Zdravie je diametrálne odlišný stav od choroby. Zdravie je, keď nám nejebe, nemáme depresie a chuť sa zabiť. Zdravie teda telesné, duševné a sociálne blaho, je vnútorný pocit, že nám všetko funguje. Zdravie je v našich hlavách, respektíve v mozgu. Je jasné, že o tom, čo je zdravie sa dozvieme až potom ako na nás lezie, či dokonca sa nás zmocní nejaká choroba.

Aby sme mohli byť zdraví musíme byť sýti, no aby sme mohli byť zdraví nesmieme sa obžierať. Aby sme boli zdraví musíme mať pohyb, a mali by sme športovať, no špičkoví športovci sú neustále pod dohľadom lekárov, lebo majú kopec zranení a chronických chorôb ku ktorým sa aktívne došportovali.

Asi najnormálnejšia asociácia so zdravím, ktorá človeka napadne je spojená so slovompohoda“. Pohoda je byť sýty, pohoda je keď nič nebolí, nekrútia sa vám črevá, nikto otravný vás neotravuje. Pohoda je ľúbiť, mať lásku s tým do koho ste zamilovaný a mať s ním aj dostatok sexu. Byť zdravým neznamená len nemať fyzické bolesti, choroby. Byť zdravý znamená aj to, či sme aj duševne v tej „pohode“.

Logicky sa natíska otázka, či je ideálne zdravie vôbec možné. V podstate asi bude tiež len relatívne. V reálnom živote ho teda asi nenájdeme a pojem „zdravia“ je iba súčasťou akejsi propagandy. Prišla na to aj neviditeľná ruka trhu a tak sa zdravie stalo výnosným obchodným artiklom. Zdravie je biznis, ktorý živí farmaceutické spoločnosti, lekárov, zdravotné poisťovne, alternatívnych medicimanov... v zdraví sa točia peniaze a pri dobrej psychológii nátlaku na jednu zo základných existenčných podmienok, vyvolávaniu pocitu neistoty tento zdroj príjmu nikdy nevyhasne.

"Lepšie je byť bohatým a zdravým, ako chudobným a chorým"

- Juraj Jakubisko

Zdravie je stav, ktorý sa považuje za najdôležitejší po šťastí. Pre iných je toto tvrdenie sporné, lebo si myslia, že poradie má byť opačné. V každom prípade sa preferuje ešte láska a vraj nakoniec peniaze. Aj v tomto prípade sú spory, lebo podľa skúsených odborníkov peniaze sú údajne tiež istým afrodiziakom. Keď sú peniaze je teda aj láska, keď je láska, je pohoda a pohoda má veľmi blízko ku zdraviu. Vlastne pohoda je podmienená zdravím. Vraj. Len to šťastie je niekedy kurvácky vrtkavé.

"Najdôležitejšie je šťastie, veď bohatí, zdraví a milovaní boli aj tí na tom Titaniku... Len to šťastie akosi chýbalo."

- Ľudova múdrosť
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.