Done.png


O podobnom politikovi pozri heslo Rudolf Zajac

"No počkaj, zajac..."

- Vlk - o svojom nezbednom priateľovi

"Všetko je relatívne: Keď zajac odpočíva na vavrínoch, tak je to zajac na bobkovom liste!"

- kuchár
Zajac
Zajac
Zajac veľký

Významný hlodavec, ktorý nerobí diery do steny.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Zajac patrí medzi hlodavé potvory známe ako hlodavce. Popri potkanovi a morčiatku je to zároveň jeden z mála jedlých hlodavcov, čo je možno spôsobené tým, že nie je hlodavec, ale "dvojitozubec". Zajac nebýva v domoch dobrovoľne. Ak sa aj v dome nachádza neprehrýza sa do špajze, alebo nechodí (podobne ako myši) v kredencových šuflíkoch osierať príbory. Zato mu chutia predlžovacie šnúry, najmä ak sú pod prúdom. Svoje bobky takýto zajac necháva najradšej na koberci.

PopisUpraviť

Vzhľad a stavba tela pripomína potkana s dlhými ušami a krátkym chlpatým chvostom. Okrem uší sa nijak nelíši od ostatných hlodavcov a preto si ho ľudia občas zamieňajú so škrečkom, ťavou, slonom a drakom. Je jasné, že keby vedci pri zaraďovaní príbuzenstva zajaca poriadne poznali prírodu určite by uvažovali o tom, že zajac patrí do spoločnej kmeňovej vetvy s hlodavcami a klokanmi. Je možné, že potom by zajac mohol byť považovaný aj za historického predka kengury.

Svojím vzrastom moderný zajac patrí medzi krpaté potvory, pretože jeho telesná konštrukcia dosahuje dĺžku maximálne jeden meter. Pri dobre odležaných zajacoch na diaľnici sú známe prípady dvojmetrových obrov. Najvydarenejšie takéto diaľničné exempláre sa vyskytujú hlavne v pravom jazdnom pruhu, určenom pre kamióny.

Druhy zajacovUpraviť

Zajace nie sú jednoznačne zajacmi, aj keď ich ľudovia tak volajú. Zajacmi bežne nazývame:

  • zajace - poznáme ich podľa toho, že majú dlhé uši, ktoré sú tvrdé a väčšinou aj vztýčené. Pravé zajace majú podobne ako klokany zadné nohy omnoho dlhšie a silnejšie ako predné a pohybujú sa podobne ako tieto klokany pomocou dlhých skokov. Pri pomalej chôdzi majú tlamu tesne nad zemou. Tieto zajace sú vzácnejšie.
  • králiky - majú rôzne dlhé uši, ktoré v porovnaní so zajacom omnoho voľnejšie až ochabnuté. Predné a zadné nohy majú približne rovnako dlhé a sú schopné síce skackavo pobehovať. Tieto zajace sa vyskytujú hojnejšie a zvyknú sa chovať v bytoch ako domáci miláčikovia, ktorých je príjemné hladkať, no vyznačujú sa tým, že tie svoje bobky serú kade-tade a všade, kde to na ne príde.
  • veľkonočné zajace - vyznačujú sa tým, že sa rozmnožujú farebnými vajcami. Často mávajú na chrbte kôš, čím vyjadrujú radosť z ukrižovania Ježida. Bežne sa krížia z ovečkami, bizónmi a kuriatkami. Na rozdiel od Ježiša nebývajú veľkonočné zajace ukrižované, ale plnka sa do nich dávať smie.
  • vianočné zajace - zobrazujú sa pri jasličkách s malým Ježidkom spoločne s bizónmi, ovcami a ďalšou háveďou. Inak o nich platí takmer to isté ako zajacoch veľkonočných. Pravdepodobne neznášajú vajcia - po ich požití sa poserú.
  • Zajace a králiky sú na Slovensku populárne. Je to až natoľko rozmohnuté, že veľa ľudov ich má namiesto priezviska. Po miništrovaní nemenovaného ministra sa však, nevedno prečo, vyskytlo viacero pokusov o zmenu takéhoto priezviska. Táto seriózna encyklopédia absolútne rezolútne popiera, že by myslela zmenu priezviska zo „Zajac“ na Kokot.
  • Za zajaca sa zvykne označovať aj ľudo, ktorý je mladý a neskúsený.
  • Pri ľudoch sa vyskytuje aj prívlastok „zajačik“. Zajačikmi môžu byť hlavne ženy, ale aj mladí muži, ktorí majú pozitívny vzťah ku vede, ktorá sa nazýva geriatria.
  • Za králikov ale takéto typy označované nebývajú, za tých označujeme skôr typy, ktoré zvádzajú nadriadených robiť na nich pokusy.

Výskyt zajacov a králikovUpraviť

Zajac obýva obilné polia kde si buduje katakomby známe ako nory. Na týchto poliach zanecháva svoj trus, z ktorého sa vyrábajú populárne raňajkové cereálie s obsahom obilia. Tieto cereálie sa nazývajú jednoducho že műsli. Preto pred ich konzumáciou műslite.

Potrava zajacov a králikovUpraviť

Zajac sa živí mrkvou kradnutou v zelovococh a obilím, z ktorého tvorí trus, poloprodukt na výrobu cereálií.

Význam zajacov a králikov pre človekaUpraviť

Okrem chovu a strieľaniu na mäso a kožušiny nie je známy iný význam tohoto potvora.

Králiky sa chovajú aj ako domáci miláčikovia na hladkanie. Je to preto, lebo ľudovia od prírody majú radi pocit chĺpkov na prstoch a v dlani. Títo odchovanci majú ale svoje riziko v tom, že už mávajú väčšinou aj meno. V týchto prípadoch sa veľmi neodporúča podľahnúť chutiam na paprikáš. Je to hlavne v rodinách s malými deťmi. Paprikáš z akokoľvek čerstvého mäsa, ktoré ešte včera malo svoje meno zvykne u týchto detí spôsobovať nechutenstvo ba až chorobné nechutenstvo k mäsitým jedlám.

Jeden taký, chovaný a pokrstený králik domáci skončil raz na pekáči. Pri nedeľnom obede sa syn pýta mamy:
„Mamina a z čoho je toto mäsko?“
„Hádaj synček. Maminka ma tak občas volá...“ - skočí do dialógu otec.
Dcéra znechutene vypľuje z úst sústo a skríkne na brata:
„Fuj! Vypľuj to! To bude asi k****!“

GalériaUpraviť

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.