Zákon padajúceho hovna

Done.png


Zákon padajúceho hovna býva oficiálne nazývaný aj prenášanie zodpovednosti na nižšie zložky alebo služobný postup, čo však nie celkom vystihuje jeho podstatu. Ide o základný zákon fungovania hierarchicky usporiadaných štruktúr, je podstatou byrokratického systému vlád, dokonale funguje v podnikoch (dnes firmách), ale najmä armáda by bez neho nebola schopná existencie.

Zákon padajúceho hovna je známy aj v zahraničí

DefinícieUpraviť

  • Zákon - Trest alebo nepríjemná úloha (t.j. hovno), pôvodne uložené vyšším organizačným zložkám, padajú nadol až na najnižšiu zložku, ktorá ponesie následky.
  • Dôsledok - Čím z vyššia hovno padá, tým viac ľudí cestou a po dopade zašpiní.

Prvé zmienkyUpraviť

Zákon platí od nepamäti (toto je univerzálne nečíslo), hneď od čias, ako vznikla nejaká spoločenská hierarchia, nebol však vedecky formulovaný.

Prvú jednoznačnú zmienku o využití zákona v praxi nachádzame už v Biblii, v scéne, keď sa (služovne najvyšší) Noe ožral a ležal nahý na dlážke, jeho syn Chám uvidel Noemovo ohanbie (čo bol ťažký hriech) a potrestaný bol za to (služobne najnižší) Chámov syn.

Existuje dokonca teória, že had, ktorý naviedol Evu na prvotný hriech vlastne nebol had ale sám prevtelený Diabol. Pokiaľ je to tak, ide o úplne prvý príklad využitia zákona padajúceho hovna v dejinách, pretože za Evin a Adamov hriech nebol potrestaný (stratou nôh) Diabol, ale nevinné zviera, ktoré sa previnilo len tým, že diabol si požičal jeho podobu.

Formulovanie definícieUpraviť

 
Hovno padajúce z malej výšky zašpiní len niekoľkých.
 
Hovno padajúce celkom zhora zašpiní mnohých, výhodné je stáť trochu bokom.

"Zákon padajúceho hovna" bol 1. bol po prvý krát písomne sformulovaný zhruba v polovici 17.(POZOR! prvočíslo) storočia P.V.T. Vo svojom filozofickom diele ho definoval známy pavedec a psychosociopat Don Richio Cougiore vo svojej práci Metóda pičingu. Presný dátum nie je známy, keďže Don Richio šifroval dátumy, a nikto sa zatiaľ nepiplal s ich rozšifrovaním. Niektorí historici (ktorých názory, mimochodom, stoja za hovno) tvrdia, že definíciu ako prvý formuloval Syr Isaac Newton. Treba však pripustiť, že bez Newtonovho vynálezu gravitácie by ani hovná nemohli padať.

Prípadové štúdieUpraviť

ArmádaUpraviť

V armáde je výrazný podiel systému padajúceho hovna založený na jave, ktorý sa nazýva jebanie. Tento spôsob jebania nie je založený na sexe, no určitý druh orgazmu sa pri ňom dostaví. Predstavme si, že vojenský útvar navštívi inšpekcia z generálneho štábu a zistí „závažné nedostatky vo fungovaní útvaru“, tzv. „bordel“. Vyrieši to tak, že:

  • zdrbe veliteľa útvaru, prípadne aj náčelníka štábu.
    • Tí potom ústne zdrbú vyšších dôstojníkov, ktorých sa bordel aspoň približne týkal.
      • Tí, aby ukázali, že oni za to nemôžu, zdrbú všetkých svojich nižších veliteľov, na ktorých majú nejaký dosah.
        • A tí zdrbú radových vojakov, ale už nielen ústne, pretože tí musia zistené nedostatky odstrániť.

Pokiaľ sa nedostatky netýkali radových vojakov, musia ich odstrániť velitelia, ale vojaci si to aspoň odskáču zostrením výcviku, sprísnením režimu a p., pretože velitelia sú naštvaní, že museli niečo robiť oni. Opatrenia na úrovni radových vojakov postihnú celý útvar, nie iba priamych podriadených tých zdrbaných, pretože na vojakov majú dosah všetci velitelia.

Civilný sektorUpraviť

V civilnom sektore sú možnosti manažmentu v trestaní podriadených o čosi obmedzenejšie. Rovnako obmedzené sú aj možnosti vyviaznuť len tým, že zdrbú podriadených. Napriek tomu sa však tresty hore prejavia aspoň na platoch podriadených. A u podriadených skončí aj väčšina práce, pokiaľ je to jej charakter aspoň trochu umožňuje.

Typickým prejavom zákona padajúceho hovna je realizácia príkazu zníženia nákladov na manažment. Prepúšťanie zamestnancov alebo znižovanie platov vždy najviac postihne najnižšie úrovne, manažment sa zruší, až keď už naozaj nemá koho riadiť.

Príklad Zákona padajúceho hovna vo firmeUpraviť

Nie je to pravda, že väčšina manažérskych pozícií vo firmách je nahovno. Manažéri pribúdajú a fungujú vlastne na princípe zdôrazňovania svojej dôležitosti a potreby vymýšľaním rôznych kokotín, ktoré sa nazývajú „úlohy“ a „systémové zmeny.“

Predstavme si teda, že ráno ide paranoidný manažér do práce. Nevie, čo má robiť, len trpí strachom, že niekto príde na to, že nemá do čoho pichnúť a on príde o svoj (cca) dvadsaťnásobok životného minima. Na ceste je zápcha a jeho „osvieti myšlienka“, ktorú triezvo uvažujúci človek pozná pod názvom „kokotina“. S rozžiarenou tvárou príde do svojej kancelárie, rozbalí notbúk, programový balík Microsoft Office, mailového klienta a začne „pracovať na projekte“. Výsledkom je po čase to pravé nefalšované hovno, ktoré sa skladá z:

  1. niekoľkých vyjebaných Exceláckych tabuliek
  2. nová smernica vo Worde
  3. prezentácie 150 slajdov v Power Pointe

Štandardný Zákon padajúceho hovna funguje nasledovne:

  • Manažér spokojný so svojim dielom zvolá poradu so svojimi prvostupňovými manažérmi, na ktorej spustí svoju úchvatnú prezentáciu a vysvetlí nové vízie, misie a plány. Ide o šetrenie nákladov a pracovnej sily. Všetci sú tým nadšení a prijmú úlohy ako výzvu.
    • Prvostupňoví manažéri zvolajú poradu s druhostupňovými manažérmi, na ktorej vysvetlia vízie, misie a plány. Všetci sú nimi „nadšení“, chápu ich potrebu a prijmú úlohy.
      • Druhostupňoví manažéri zvolajú poradu s ďalším stupňom riadenia, na ktorej vysvetlia vízie, misie a plány. Nie celkom všetci sú nimi nadšení a aj tak to nevidno a prijmú úlohy.
        • ...porady a úlohy na ďalších (prípadných) stupňoch.
          • majstri (dnes známi ako teamleaderi) tieto zmeny uz nevítajú s velkým nadšením, pretože vedia, že to musia najnižšiemu stupňu odprezentovať a tí budú patrične nasratí.
            • Pracovníci na poslednom stupni (roboši, či iní pešiaci) prídu na to, že im zase niekto prijebal viacej roboty, no platu viacej za to nie je. Ešte je k tomu dáka nová tabuľka, kde sa sledujú výsledky. Cieľ poznajú a tak sa registrované výsledky zhodujú s ním... nikto sa predsa nedá jebať za to, že nemá výsledky.
              • Výsledky sú dobré a tak sa prepustí pár pešiakov, „reštruktualizujú sa pracovné pozície“, lebo sa znížila prácnosť a náklady. Pár jedincov sa medzi časom dá vypísať na PN, odborne nazývané aj ako "hodiť marod", aby sa ochránili pred zhubným účinkom reštrukturalizácie a nemohli byť vyhodení. Toto je jediný prípad, keď sa negatívny účinok prejaví smerom nahor, pretože majster s polovičným týmom neprináša výsledky aké by mohol. Táto spätná väzba sa dá prirovnať výšplechu vody z toalety, ktorá síce rozmúti vodu, ale hovno zostane tam, kde je.

Po zhrnutí dôsledku tohto Zákona padajúceho hovna zistíme že:

  1. Pešiaci (roboši) majú viacej práce, lebo musia robiť podľa novej smernice
  2. Pešiaci (roboši) majú viacej práce, lebo ich počet zredukovali, aby mal manažér firmy hmatateľný výsledok v znížených nákladoch
  3. Do firmy pribudol nový manažér, ktorý má na starosti kontrolu nad novým systémom riadenia. Toho potom jebú za to, že niečo v novom systéme nefunguje.

Súčasné znenie zákonaUpraviť

V hierarchicky usporiadanej štruktúre:

  • čím z vyššia hovno padá, tým viac ľudí zašpiní,
  • na nižšie úrovne okrem hovien úplne zhora dopadajú aj menšie hovná produkované nižšími zložkami.
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.