"Ye ti zima? Ye, ty kokot!"

Yeti
Yeti
Yeti ako ho všetci poznáme

Pravdepodobne ide o maďarského občana menom Hima Lajos

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

- vedec vedcovi - - najstaršia kinematografická zmienka o existencii Yetiho

Yeti (maď. Hima Lajos) je záhadný potvor žijúci v Himalájach, ktorého nenašiel ani Reinhold Messner. Podobá sa na mapinguaryho, big foota, saquatcha a trochu aj na orang pendega a veľkú opicu.

Teórie o pôvode yetihoUpraviť

Najpravdepodobnejšie ide o zatúlaného husára (huszára) z prvej maďarskej horolezeckej expedície na Mount Everest, ktorej cieľom bolo dobyť tento vrchol na Deň sv. Trianona (4. júna). Šlo o dosť riskantný pokus, pretože už hrozil letný monzún, ktorý zoslali nepriatelia maďarstva. Hima Lajos sa v ňom stratil a ostal už naveky v Himalájach. Ani letka turulov (červení husári), ktorú vyslali z vojenského letiska v nepálskom Káthmandú nedokázala zabezpečiť transport expedície do puzsty. Nad severným Nepálom letku turulov napadli horské jaky (slangový názov pre lietadlo typu Jakovlev). V následnej leteckej bitke boli všetky turuly (až na Veľkoturula) zostrelené, keďže hrali na súperovom ihrisku. Spočiatku blúdil po štítoch vo vzorne upravenej uniforme, keď sa mu však minuli žiletky, začal zarastať a uniformu zahodil. Stále však žije, pretože jedlom ho zásobuje Veľkoturul - posledný turul, ktorý prežil leteckú bitku nad Nepálom. Dôkazom, že ide o Maďara je najmä fakt, že nikto, kto yetiho stretol, mu nerozumel.

Slovenský horológ a horolezológ Ivan Bajo výstupil s protiteóriou. Podľa neho ide o druh praľuda Homo montanus, ktorého príslušníci sa už v praveku natoľko oddali horolezectvu, že sa vykašľali na evolúciu. Pôvodom šlo o starých Slovákov, kvôli svojej záľube sa však presťahovali do Himalájí, aby mohli praktizovať horolezenie na najvyššej úrovni. Pravdou však je, že vtedy bol Mount Everest ešte o čosi nižší, ako Tatry.

Spôsob životaUpraviť

Yeti má v podstate jedinú životnú náplň: robiť stopy v snehu tak, aby ho pri tom nikto neprichytil. To je aj všetko, čo o ňom vieme. Všetko ostatné je podvrh, vrátane fámy, že uniesol prírodovedkyňu Grünhildu Eckertovú s výkrikom „Predsa len nevyhyniem!“[1].

PoznámkyUpraviť

  1. Táto fáma má pôvod v mylnom názore, že yeti je živočíšny druh a keďže tento druh tvoria iba muži, nemôže sa rozmnožovať. Takýto názov by bol rodovo nekorektný, ale, našťastie, nejde o druh, ale o jediného Maďara, ktorého kľudne môžeme volať aj mužom. Aj tak mu nikto nerozumie.
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.