Done.png


"Ak Manitú dá, aj koleno vystrelí."

Winnetou
Winnetou

Dobová fotka Winnetouua pri hľadaní koňa...
Narodenie 22. august 1846
Skalisté hory, USA (severne od Rio Pekos)
Úmrtie 10. júl 1879
USA
Známy vďaka tomu, že bol červený brat
Manžel Old Šetrhend
Manželka Ribana (takmer)
Rodičia Inču Čuňa

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

- Winnetou - o kolennom výstrele

Winnetou, po slovensky aj Vintentú, (je)bolpiros džentlmen“, predseda ústredného výboru Apačov, kamarát Karla Marxa Mája z Májskej ríše, vynálezcu Májskeho kalendára a teroreticky a aj logicky konca sveta.

Záhadný nález občianskeho preukazu Vinetua v Českej republike naznačuje, že možno by Slováci mali byť hrdí na niekoho iného ako na Jánošíka

Známejší bol pod menom červený brat, u detí často rudý bratr. Zrejme to preháňal s opaľovaním a ignoroval (červenú) ozónovú dieru, alebo mal niečo s komunistami. Winetú bol údajne podľa aktov "XX" celkom zadobre aj s Chuckom Norrisom.

Rodinné pomeryUpraviť

Winetú nevyrastal ako niektorí indiáni v indiánskom stanovi, ktorý voláme „wigwam“, ale v pueble, čo bola taká stavba Apačov Mescalerov, ktorí boli tzv. „puebloví indiáni“. Ich osada silne pripomínala niektoré dnešné predmestia dedín na severe východného Slovenska. Nebolo to však na Slovensku, ale v časti USA nazývanej Divoký Zápach. Pred obydlím mávali títo indiáni žinku[1] z bizónieho čreva, ktorú používali na sušenie skalpov, bizónieho mäsa, ktoré žrali pod obchodnou značkou „pemikán“, tabaku do fajok a aj na iné podobné sušenie. Z poznania súvislostí je jasné, že život a detstvo Winetou nemal ľahké.

Winnetuouv otec sa vola Inču Čuňa a bol tiež piros, aj keď asi nie džentlmen, ale (z mena je to jasné) len obyčajné čuňa. Asi veľa chlastal, a mal nekontrolovanú látkovú výmenu, t.j. mal pod jeho vplyvom chaos, či si má na WC najprv vyzliecť gate a potom ho použiť, či naopak. Proste Češi by povedali, že „jasné čuně“. Tu by sme mohli ešte dodať, lebo je to v kontexte, že indiánčina má nejaké spoločné korene so slovenčinou, lebo my voláme tvrdý alkohol „pálenka“ a indiáni že „ohnivá voda“. No porovnajme si to ešte raz: „pálenka“ vs. „ohnivá voda“... záver: indiáni sú akiste aj naši bratia! Možno aj k nim svojho času zašli Konštruktín s Metódom.

Winnetouva sestra sa volala Nšo, či? Vyznačovala sa tým, že si háro okolo čela prichycovala haďou kožou. Preto ju vraj hadi nenávideli. Winetú mal aj brata, čo sa vola Manitú a aj dáky Klekí Petra tam bol a práve on asi urobil s Vinetua džentlmena, t.j. naučil ho, že pred sraním si treba stiahnuť gate...

Matku Vinetú podľa všetkého nemal. U indiánov to možno je tak, že otec je vždy istý, no matka nikdy... či? V prísne tajných skartovaných spisoch pod Bielym domom v USA (Washington DC) sa našla zmienka o tom, že je podozrenie, že Winnetouovova matka sa vraj volala (mohla volať) Tsunami.

Význam WinetuoaUpraviť

Winetú mal veľký význam pre dejiny Divokého Zápachu. Bolo to hlavne v tomu, že mal koňa Ilčíka a v tom, že neosklapoval Olda Šetrhenda (počúvaj Olčetrhent), naopak daroval mu Hatá-Titlu. Nesporne sa vyznamenal aj tým, že mal vybíjanú pušku a až do smrti mal všetky zuby (okrem mliečnych). Winnetou bol skvelým jazdcom, strelcom, nepohrdol ani tomahawkom a kurevsky účinne bil päsťou do ksichtu. Sem tam strácal nožíky, čo mu spôsobilo aj nejaké nepríjemnosti.

Winetou si potrpel na imidž. Nosil také skrížené pestrofarebné (modro-biele) široké traky (tzv. „húzontrágle“). Podobne ako jeho sestra nenosil perie od hlavy po chrbát, ale mal hadiu kožu okolo čela. Aj jeho hadi nemali radi a preto časom túto kožu nahradil pásom akéhosi pláteného vechťa. Vinetú mal aj nejakú vadu zraku, lebo pri pohľade zľahka a až intenzívne prižmuroval oči. Pôsobilo to tak veľmi múdro, že mu pridávalo hodnotu IQ aj o tridsať bodov.

Winnetou ovládal viacero jazykov, okrem angličtiny, nemčiny a fracúzštiny aj niekoľko indiánskych dialektov. Aspoň jeho dialógy v týchto jazykoch pôsobili dosť vierohodne.

Winetú má aj veľký význam pre fejsbúk, lebo mal veľa priateľov, niekedy až bratov rôznych farieb. Inču Čuňa bol asi riadny kanec a možno aj matka bola... Winetuouva profilovka ako prvá v histórii mala ksicht s vyšpúlenými perami. Spolu s dlhými mastnými čiernymi vlasmi a prižmurenými očami sa stal vzorom pre dnešné sliepky.

Winetú bol významný aj preto, lebo bojoval. Celkom nie je zmapované, že proti komu a začo, lebo toho bolo veľa, ale vedel aj celkom slušne plávať a do histórie sa zapísal aj tým že rekordne dlho umieral. Až tak dlho, že si predstavil celý svoj aj Šetrhendov život. Ešte kým zavrel oči sa stihol Santer, jeho vrah, zjebať na oštepy chorvátskych indiánskych bojovníkov, čím sa pobral za Winnetouom vybavovať si ďalej účty a aj si zabojovať.

Vinetou vlastnil tony zlata, ktoré držal v tajných skrýšach. Napriek tomu, že skrýša na Plytvických jazerách bola padúchmi zničená, všeobecne sa verí, že nájdenie ostatných skrýš by umožnilo opäť zaviesť zlatý štandard.

Zaujímavým fenoménom je, že napriek všetkému a hlavne tomu, že Winetou žil a pracoval na Divokom Zápachu, nikde sa dosiaľ nenašiel nijaký zápis o tom, že by stretol Buffala Bélu. Je to čudné, lebo Winetú bežne stretával bizóny a jedával z nich sušené mäso, ktoré dôverne volal „pemikan“. Bizóny boli u Apačov obľúbené aj preto, lebo ich lebky sa používali ako dekorácia mučiarenských stĺpov. Aj bizónie kože boli po odblšení použiteľné ako prikrývky proti zime a práve ony dali Divokému Zápachu jeho meno.

PoznámkyUpraviť

  1. žinka - podľa básne: „už ma život omrzel, kúpil som si žinku, išiel som sa obesiť, na najbližšiu slivku“, to bude nejaký špagát.
 

Chuck Norris
ArtušAttilaBatmanAlžbeta BáthoryováJack BauerIvo A. BendaNapoleon BonaparteBuffalo BélaJúlius CézarLara CroftProfesor DawkinsJohnny DeadDrakulaDong Xian MiaouFantomasGRScBear GryllsMcGyverAdolf HitlerDr. HouseIron ManThe IvanJack rozpar-ováčMichael JacksonJóžin z bážinRhodský KolosKrištof KolumbusKostradamusJozef PáterovičBáťuška PutinOld ShatterhandSanta ClausSanta IštváňBaba VangaVincent VeneraWinnetouDarth VaderTašunka VitkoTlapák Umba Gula

 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.