Vyrhula (alebo známa aj ako Virhuľa, nemýliť si s virguľou) je druh živočícha.

Vyrhula nepárnonohá druh TURBO max. rýchlosť 71 km/h

PopisUpraviť

Vyrhula je vysoká asi 30 centimetrov a dlhá cca dva metre. Má šesť nôh a na svoj nízky vzrast je pomerne rýchle zviera. Keď loví, môže dosiahnuť 30 km/h rýchlosť. Vyrhula má šesť ostrých zubov s ktorými dokáže uštedriť ťažké poranenia. Každá Vyrhula má inú farbu (zavisí to na kontinente (t.j. či netrpí inkontinenciou). Nie je to bežný živočích aj vďaka tomu, že nemá žiadne svaly, tuky ani bunky. Jej telo tvorí plazma. Vnútornú oporu tvoria mikroskopické články, ktoré sú napojené na čip.

Životné prostredieUpraviť

Vyrhula žije v dutinách stromov, no vyskytujú sa aj v norách. Je obojživelník. Na súši sa pohybuje rýchlo a obratne, až tak že ju nevidno. Vo vodnom prostredí sa pohybuje ako kripel (t.j. ako chromý pes bez zadných nôh). Dňa 6. augusta 2012 pred obedom bola Vyrhula vyrušená pri vodnom rituály, ktoré sa podobalo na sex, ale je tu aj možnosť, že to je iba spôsob jej pohybu vo vode. Samičky vyrhulí, na rozdiel od samcov, dokážu aj lietať.

PotravaUpraviť

Keď sa na súši živí hlodavcami, vo vode sa živí vodnými hlodavcami. Za hlasitého vresku loví vo vodnom prostredí. Na súši si Vyrhula robí viditeľné cestičky z jej nory alebo stromu do lovného revíru. Jedna takáto cestička je aj z diaľky viditeľná na hradnom kopci v Krásnohorskom Podhradí.

Vyrhula sa živý malými zvieratami (potkan/myš, had, syseľ, díler atď...) no zaútočí aj na vyššiu zver ako napríklad zajac. Vyrhula kladie vajíčka (cca desať za rok). Samce sú pomerne agresívne a vyskytol sa už aj prípad, kedy Vyrhula zaútočila na človeka.

Postavenie v reťazciUpraviť

Najväčšími nepriateľmi Vyrhúl sú medvede, líšky a vlci. Tieto zvieratá hocikedy zaútočia na Vyrhuľu. No keď samička nakládie samčekove vajíčka tak je vďaka silnému materinskému pudu veľmi agresívna, starostlivá a preto chráni svojich budúcich potomkov a zaútočí na nepriateľa.

Na internete vedecký tým Necyklopédie našiel obrázky na ktorom sú medvede no aj vlci s hlbokými ranami. Po dlhom pátraní sa tam objavila aj fotka mŕtvej líšky, ktorá bola zabitá Vyhrulou a fotku, na ktorej je poranená noha muža, ktorého napadla Vyrhula počas prechádzky lesom. Našťastie mu poranila iba tú nohu...

TaxonómiaUpraviť

Aj keď nie sú vyrhule jednoznačne vyobrazované bolo ich už popísaných okolo asi 63 druhov Títo druhovia sú rozdelení do čeľadí a podradnejšie z nich sa nachádzajú aj v všelijakých radoch a podradoch. Žiarivým príkladom sú krížence, ktoré niekedy označujeme (vychádzajúc z Linného tvrdenia) ako tzv. vyvyrhule (niekedy aj vivyrhule, ale aj vyvirhule a podobne). Hlavná taxonomická kostra druhu vyrhuľa sa nachádza v nasledovnom vývojovom strome:

  • Vyrhuľa obyčajná (Vyrhuľus Vulgaris)
    • Vyrhuľa podhradská (Vyrhuľus Vulgaris Podhractus),
    • Vyrhuľa divá (Vyrhuľus Vulgaris Vulgaris),
    • Vyrhuľa aminfiolská (Vyrhuľus Aminfiolus)
    • extrémne nebezpečná je Vyrhuľus Olinius.
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.