Vydly
Vydlometcik.jpg
Svetový rekord drží Marek Ďuriš z Vaďoviec, jeho vydly zaleteli do vzdialenosti 26,51 metra.
Vidly.jpg

Vydly (tvar tydly naznačuje tykanie a preto sa považuje za príliš dôverný) sú mimoriadne flexibilný pracovný nástroj, hojne využívaný po celom Slovensku.

Pre pomenovanie tohto svätého grálu istej dôležitej sociálnej a spoločenskej vrstvy sa pôvodne a dlhú dobu používal tvar „vidly“ s mäkkým „i“, ktorý sa ukázal ako absolútne irelevatný, lebo je nevhodný a už vo svojom základe dehonestuje jeho úroveň. Zároveň aj dizajnérska sekcia tvaroslovia jazykovedného ústavu Gustáva Husáka skonštatovala, že tvar s ypsilonom („y“) lepšie vystihuje legendárny tvar tohto nástroja.

PopisUpraviť

Vydly majú dva konce - ostrý, zakončený troma (prvočíslo!) a viac zubami a tupý, za ktorý sa väčšinou držia. Obyvatelia hlavného mesta Bratislava si ich radi mýlia s iným pracovným nástrojom, známym ako hrabľe.

Druhy vydlíUpraviť

Vydly sú tým úžasné, že nie sú len nástroj. Je to preto, lebo rozoznávame:

a)Vydly ako poľnohospodársky nástroj
b)vydly ako atletické náčinie
c)vydly ako výchovný prostriedok
d)vydly ako symbol.
e)vydly ako hudobný nástroj

Vydly ako poľnohospodársky nástrojUpraviť

Najčastejšie sa používajú na prehadzovanie rastlín v rôznom štádiu rozkladu (od vysušených po vysraté) z jednej hromady na druhú. Samotná činnosť nie je práve zmysluplná, ale je to hlavnou náplňou poľnohospodárskej práce v honbe za dotáciami. Ako vidíme, prehadzovanie rastlinných zvyškov je v tomto smere veľmi efektívne.

Vydly ako atletické náčinieUpraviť

Vydly sa uplatňujú aj v iných sférach života, ako je poľnohospodárska výroba. Popri iných disciplínach, ako je slovenská hádzaná, hod šabľou a skok do držky sa naši športovci skvele umiestnili aj v disciplíne hod vidlami do suseda, kde sa na prvom mieste ocitli občania obce Lendak, nazývanej aj „Krajina lietajúcich sekier“.

Vydly ako výchovný prostriedokUpraviť

Ako bolo vyššie uvedené, vydly majú aj tupý koniec, ktorý sa mimoriadne hodí na uštedrenie "výchovnej" našim ratolestiam. Vďaka tejto asociácii (vydly ako symbol tvrdej práce našich predkov) máme šancu z nich vychovať dobrých, sociálne uvedomelých spoluobčanov a budúcich voličov KSS.

Ostrý koniec však zas dokáže zabezpečiť voličov moderným demokratickým stranám. Vydly patria, spolu s kladivom, medzi účinné presvedčováky.

"Tak sme mu na oplátku
pichli vidly do zadku,
odvtedy je v našej obci
všetko v poriadku!"

- L+S+F

Vydly ako symbolUpraviť

  • Siegmund Freud vydly považoval za výsostne falický symbol, čo vysvetľuje spontánne sa objavujúcu radosť u príslušníkov oboch pohlaví pri práci s nimi.
  • Karl Marx vydly vyzdvihol na piedestál ako vrcholný symbol poľnohospodárskej práce, na ktorej stál jeho systém. Bohužiaľ, jeho nasledovník Lenin zobrazenie tohto ušľachtilého predmetu na zástave ZSSR nepresadil z estetických príčin.
  • Braňo Mojsej, na pohľad celkom obyčajný ľudo, na ktorého by nikto nikdy nepovedal, že „...ta to je taký chuj ...“, konečne spravil z vydiel kult, ktorý nasledujú milióny fanúšikov po celom svete.

Vydly ako hudobný nástrojUpraviť

Necyklopedické veci
 

BaranicaBrúsny papierČiapkaDívadloDvereFrasGuličkové peroIzolačkaKladivoKobloLopataMerkurMetlaMikrovlnkaNičNonameOknoRopaSmrťfónTanierTeplomerMalé tudleVeľké tudleVibrátorVydlyZápalkyZbraneZrkadlo

 
 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.