Urán
Urán |
---|
![]() |
Urán je dosť nestabilný... tu sa práve delí na dve. |
Urán (čítaj ♅) je rádioaktívna planéta, na ktorej sa ťažia jahody. Urán je aj siedma planéta slnečnej sústavy a urán je 92. prvok periodickej sústavy. Faktom je aj, že 9 mínus 2 je 7, čo nemôže byť náhoda. Pritom dokonca aj číslo sedem je vlastne prvočíslo.
Urán je pomenovaný podľa gréckeho boha neba. Na rozdiel od Uránu, ostatné planéty Slnečnej sústavy majú názvy podľa rímskych bohov (s výnimkou Zeme), čo tiež nemôže byť náhoda.
Urán je aj významný medziplanetárny producent. Dováža sa z neho nápoj Ludovika Energy. Jeho distribučné centrum pre Slovensko je v Spišskej Novej Vsi. Snaha o výstavbu novej predajne pri Košiciach vyvolala nevôľu miestnych ľudí, najmä politikov.
Popis planétyUpraviť
Iba Necyklopédia sa dostala ku tajným zdrojom informácií o planéte Urán. Táto planéta je totiž tak atypická, ža je nenormálna.
PovrchUpraviť
Povrch planéty Urán je z väčšej časti skalnatý. Okrem sáklia sa na jeho povrchu nachádzajú rôzne druhy zmrzliny: 46% vanilkovej, 23% banánovej, 17% čokoládovej zmrzliny Magnum Classic a ešte 14% suchého ľadu. Kvapalnú časť pokrývajú plochy obsahujú fluidnú látku, ktorá je základnou surovinou pre výrobu spomínaného nápoja Ludovika Energy.
AtmosféraUpraviť
Na väčšine Uránu je v porovnaní so zemou podstatne teplejšie podnebie. Preto sa jej atmosfére nachádza približne 83% plynného ovocného brandy, 15% dymu marihuany a 2% výparov, ktoré silne pripomínajú vôňu hranoliek. Vo vyšších vrstvách atmosféry Uránu môžme pozorovať jemné pásy mrakov poháňané prudkými vetrami, ktoré atmosféru formujú. Modré zafarbenie planéty je spôsobené v dôsledku absorpcie červeného svetla ovocných destilátov v horných vrstvách atmosféry.
Životné cykly na UráneUpraviť
Urán je aj z lekárskeho hľadiska veľmi pozoruhodná planéta. Jeho trajektória obehu okolo Slnka je v porovnaní so Zemou odlišná. Je dokázané, že život na ňom v porovnaní so Zemou plynie omnoho pomalšie. Je vypočítané, že rok tam trvá pozemských 84 rokov, takže z praktického hľadiska uranistickí novorodenci sú na Zemi zrelí na geriatriu.
Nie je to ale ešte vyskúšané a vedci skúmajú možnosť, že by sa naopak naši pacienti z geriatrie vysielali na Urán, kde by sa ich životný cyklus v pozemskej deväťdesiatke prakticky iba začínal. Preto existuje tajný program, známy ako Urum na ktorom úzko spolupracuje NASA spolu s upratovačkami z ruského Bajkonuru a vyvíjajú jednosmerný raketový systém na prepravu na územia planéty Urán. Atmosféra planéty by mohla prispieť, ba až zatraktívniť týmto pútnikom ich pobyt.
Etymológia názvuUpraviť
Lingvisti sa zhodli na tom, že pomenovanie „Urán“ má pôvod v anatómii. Pochádza z vedeckého názvu močových ciest. Ďalšou indíciou týchto súvislostí je, že susedný Neptún má pomenovanie podľa slova, ktorým sa v latinčine nazývajú obličky. Z toho vyplýva, že antickí hvezdári muslei na nočnej oblohe pozorovať nejaké priame kontaktné pohyby medzi Uránom a Neptúnom.
Existuje aj názor, že ruskí vojaci kričali pri útoku: urááááááán, čo tiež nemôže byť náhoda.
Slnečná sústava |