Turul (často aj Sv. Turul, slov. Sup Všetrt) posvätný vták všetkých starých aj nových Maďarov, jeden z najmocnejších potvorov na svete, hneď po Godzille a Chuckovi Norrisovi. Možno priamo boh, predok maďarských kráľov.

Turul
Turul2.jpg
Mrchožrút v nadživotnej veľkosti aj s odpornými výrastkami na hlave, na ktoré sú Maďari dodnes hrdí Budapešť.
800px-Turul in Uzhhorod.jpg
Detail Turula z Užhorodu - typická supia hlava.
Turul-sex.jpg
Vyobrazenie sexuálneho aktu Emese a Turula.
Turul je posvätný, ale vyhynutý vták všetkých starých aj nových Maďarov.

Toto je Necyklopedický živočích

VzhľadUpraviť

Pravý výzor vtáka je už dnes zabudnutý. Dnešní Turulovi potomkovia už nevedia ako ich predok vyzeral a často ani to, aký mýtus vlastne turul predstavuje. Pod vplyvom europeizácie si mnoho Maďarov predstavuje, že šlo o nejakého orla, sokola, či iného vznešeného dravca a nové sochy ho tak aj zobrazujú, hoci občas sa autorom miesto orla podarí vysochať len vypŕchnuté kura.

Stačí však preskúmať staršie sochy a vyobrazenia tohto vtáka a zistíme, že celkom jednoznačne šlo o supa-mrchožrúta, tibetsky kan-ťuha, vtáka požierajúceho mŕtvoly, čo bola činnosť. ktorá kočovníkom imponovala. Vták bol dosť odpudivého vzhľadu, hoci na niektorých sochách vylepšený kráľovskou korunou a Attilovým mečom v pazúroch. Jeho postoj je vždy postojom supa hašteriaceho sa o zdochlinu, nikdy nejde o postoj striehnúceho orla.

V rámci cyklu o Turulovi sa zachovala aj legenda, že orly napádali maďarské škaredé chlpaté koníky a Turul ich zachránil. Táto legenda tiež dokazuje, že Turul nebol orol - na svojich by predsa neútočil. Nemohol byť ani sokolom, pretože ten je na zaháňanie orlov primalý. Muselo teda ísť len o vypaseného mrchožrúta.

Legenda a skutočnosťUpraviť

Podľa legendy sa osud Turula spojil s osudom údajných hunských predkov Maďarov v dobe, keď po smrti Attilu jeho syn Ernak (brat Dengizichov a Elacov), ktorý sa nechal v náhlom pohnutí mysle premenovať na Csabu a tak sa stal z Huna Maďarom, odviedol svoj ľud kamsi na východ. Na východ ich odviedol, samozrejme, len s cieľom vrátiť sa do zeme zasľúbenej, teda do Karpatskej kotolne. Legenda nevysvetľuje, prečo vlastne odchádzal, pretože hunský (či už vlastne maďarský) ľud bol stále mocný a hravo porážal všetkých nepriateľov. Ale tak, či onak, odišli na východ a tam žili takmer 400 rokov.

Tu na východe sa podľa legendy princeznej Emeše prisnilo, že ju pretiahol, priam znásilnil (mal rád) tento sup-mrchožrút a ráno zistila, že je naozaj tehotná. Takže to asi nebol sen, ale mrchožrút si ju splietol s družkou, pretože Emeše vraj nebola práve krásavica. Bol tu však ešte jeden problém - Emeše nebola slobodná, ale bola manželkou Űgeka, Attilovho vnuka (nadľudia žili dlhšie ako obyčajní ľudovia, Űgek mal ešte sotva 300 rokov). Emeše mu však tak vytrvalo tvrdila, že šlo o nepoškvrnené počatie, že jednoduchý Űgek tomu uveril. Čo je horšie, vylepšila ten sen rečami o tom, ako z nej po tom znásilnení tiekla krištáľovo čistá rieka, a smerom na západ mohutnela a mohutnela. Skrátka, nahuckala Űgeka na výboje smerom na západ. Chlapcovi, čo sa z tohto znásilnenia narodil, dali meno Álmos, chlapec zo sna. Turul bol aj predkom samotného Attilu, šlo teda nielen o obyčajné znásilnenie, ale aj o incest.

Jedného dňa, keď už Álmoško vyrástol, uvidel na oblohe poletovať supa, a keďže každého supa preventívne považoval za svojho otca, zavelil k postupu za ním a teda na Karpaty. Tam však Álmos umrel a Maďarov, krížencov supa a prostitútky, doviedol do zeme zasľúbenej až Arpádko, ktorého dodnes spomínajú naše vtipy.

Paralely legendyUpraviť

Je nápadné, že tento príbeh má silné paralely s kresťanskými legendami - "nepoškvrnené" počatie kýmsi, koho zobrazujeme ako vtáka (Mária s Duchom Svätým, tiež často zobrazovaným ako biely vták, Emeše so supom), cesta do zasľúbenej zeme a smrť vodcu pred jej hranicami (Mojžiš aj Álmos). Táto legenda vlastne naznačuje, že mrchožrút je kresťanským Bohom, resp. jedným z jeho vtelení.

Etymológia slova TurulUpraviť

Jazykovedci sa domnievajú, že názov Turul má pôvod v slovenskom Truľo. Staromaďarčina bola totiž jazykom mimoriadne chudobným a preto starí Maďari nemali pre svojho vtáka žiadne meno. Keď k nám prišli, nejaký našinec sa ich spýtal "A to ký truľo vás sem došikoval?". Maďari ukázali na mrchožrúta, za ktorým tiahli, využívajúc jeho cit pre vyhľadávanie zdochlín, a povedali "izé!" Následne si osvojili názov turulyo, neskôr ho skomolili na turul.

Maďarskí jazykovedci s týmto nesúhlasia, pretože vychádzajú z axiómy, že maďarčina je matkou všetkých jazykov. Podľa ich teórie starí Maďari používali názov "Turul" už dlho pred ich príchodom do Karpatskej kotliny, a až následne sa stal základom slovenského slova truľo. Predpokladajú, že to spôsobilo neobvyklé rafinované správanie sa staromaďarských bojovníkov (napr. aj ich uctievanie supov), ktorému nevzdelaní Slovania nerozumeli.

Existuje aj tretia možnosť a to, že Emeše pretiahol nejaký slovanský truľo, ktorý sa zatúlal na východ, a tá si potom vymyslela celú legendu o Turulovi, pretože túžila vybrať sa za svojim kolíkom.

SúčasnosťUpraviť

Dnes Maďari uctievajú svojho mrchožrúta stavaním sôch. Najväčšie postavali koncom 19. storočia, rozpätie krídel príšery bývalo aj cez 15 metrov. Dodnes ťažko nesú, že časť týchto monštier bola po tom, ako Sv. Trianon vybojoval Maďarom slobodu a roztrhal na kusy Uhorsko, v ktorom toľko trpeli, inými národmi odstránená a vypisujú o tom napr. na Wikipediu vo všetkých jazykoch. Dnes sa snažia stratu nahradiť stavaním čo najväčšieho množstva nových Turulov, ale odnárodnení príslušníci Maďarstva v okolitých krajinách si už poriadne nepamätajú, že má ísť o supa a nie o kadejakých orlov a sokolov.

Pozri tiežUpraviť

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.