Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

Tridsať strieborných

Strieborniak

Tridsať strieborných, ľudovo aj judášsky groš, je konverzný kurz, ktorý podľa Biblie stanovil Judáš pri výmene Ježiša.

Obsah

Ekonomická stránka kauzyUpraviť

Všeobecne sa tvrdí, že to bola odmena Judášovi za zradu Ježiša. Menej známym faktom je, že Judáš dostal len 24 (slovom dvadsaťštyri) strieborných. Z jeho odmeny mu totiž bol ešte pred vyplatením stiahnutý cirkevný a cisársky desiatok[1]. Desiatok ako už jeho názov napovedá je desať percent z celkovej sumy, teda v našom prípade 3 strieborné. Tri strieborné krát dva desiatky rovná sa šesť strieborných. A 30 strieborných mínus šesť je 24 strieborných.

 
30 strieborných tak, ako ich môžeme vidieť vo Vatikánskom múzeu. Ako vidíme z obrázku, je ich naozaj len 24, čo je dôkazom, že sú pravé. Mešec je len novodobá replika.

Vzhľadom k tomu, že sa zdaniteľné plnenie uskutočnilo na konci zdaňovacieho obdobia bol povinný platiteľ dane (Judáš) zúčtovať DPH. Rozdiel medzi DPH (19 %) na výstupe a na vstupe činil 3,7 strieborných. Podľa pravidiel zdaňovania sa táto suma zaokrúhľuje na celé stovky nahor. Platiteľ (Judáš) bol teda povinný zaplatiť daňový nedoplatok vo výške 100 strieborných. Keďže platiteľovi (Judášovi) zostalo už iba 24 strieborných a nemal z čoho zaplatiť daňový nedoplatok, rozhodol sa pre likvidáciu podniku t. j. seba.

Dopad transakcieUpraviť

Keď prišiel Ježiš domov a videl svojich apoštolov ako oslavujú spýtal sa ich:

"Čo ste takí veselí? Čo oslavujete?"

- Ježiš - Lol 27:7

"Ále, Judáš niečo predal. "

- Peter - Lol 27:8

Ježiša sa následne pokúsili (neúspešne) zabiť ukrižovaním.

DohraUpraviť

Judášove peniaze sa zachovali a prinášali šťastie teutónskym rytierom v Pobaltí, hoci šlo o nebezpečnú relikviu. Zachovali sa dodnes.

ReferencieUpraviť