Done.png


Traktor
Mattirautiainen.jpg
Traktor v plnom nasadení...

"Moj otéc tráktoríííst, mojá maáama dojarká..."

- Yellow submarine - ruská verzia

"Nemá kečku zaparenú, treba vedieť ako s ním,
ja ho za to za odmenu, zástavkami opentlím..."

- Pieseň traktoristu

Traktor je mechanicko elektronické univerzálne prepravné zariadenie, ktoré je myslené a ideálne stavané na slovenské dopravné cesty a iné bežné miestne komunikácie. Hodí sa aj ako bežný off-road, či poľnohospodárske vozidlo. S traktorom si môže užívateľ pohodlne cestu/ necestu z kopca aj do kopca prekosiť, preorať, prestriekať, permetať hnojom ba aj preosiať.

Popis vozidlaUpraviť

Moderný traktor by mal už pomaly sto rokov vyzerať asi približne nasledovne:

  • Kolesá - Traktor je vozidlo, ktoré má štyri (číslo) kolesá. Vpredu tie kolesá nebývajú veľmi veľké, ale vzadu bývajú veľké. Zadné kolesá sú u poriadnych traktorov veľké skoro ako chlap, ba môžu byť aj väčšie. No nič zvláštne je, keď ich má menšie ako chlap, či žena.
  • Motor - Správny traktor má motor a má ho viditeľne vpredu aby mu ho bolo vidno. Motor traktora silno vrčí. Traktor je technicky riešený tak, že motor má svoj výfuk vztýčený vo výhľade šoféra do neba. Aby šoférovi do výfuku nenapadal prš, výfuky traktora mávajú klapku. Svojimi splodinami vylučovanými výfukom ponad obrábanú plochu vyrábajú traktory tzv. „skleníkový efekt“. Skleníkový efekt je ideálny pre vytvorenie vhodnej mikroklímy na pestovanie rastlín.
  • Miesto šoféra - Ako sme už spomínali, traktor má aj šoféra. Šofér traktoru máva svoje sedadlo v kabíne. U traktorov sa konštruktéri nemuseli párať s anomáliami ako je aerodynamika, takže kabína traktora sa môže týčiť do výšky hneď za motorom. Za motorom je to vtedy vtedy, keď ide traktor dopredu. Keď cúva tak je kabína pred motorom. Dobrá kabína traktora je vyrobená podľa vzoru skleníka tak, že je okolo šoféra veľa skla aby on okolo vozidla dobre videl.
    • Model bez kabíny - U traktorov býva bežný model bez kabíny, t.j. akýsi kabriolet. Takýto kabriolet ani nemusí byť za príplatok. Tento model má výhodu, lebo šofér sediaci na sedadle online cíti, či je hnoj na poli čerstvý a v prípade metania jeho ksicht hneď zaregistruje, že je metadlo privysoko. Keď je metadlo privysoko býva šofér pehavý, ale ak nedbá o BOZP a nemá ochranné okuliare, či štít, tak hrozí, že to neuvidí, no niečo určite pocíti.
    Modely traktorov bez kabíny majú výhodu aj v tom, že v prípade nebezpečenstva menej prerastený šofér môže hladko opustiť pracovný priestor stroja. A dokonca aj prežiť. Je dobré, ak má takýto traktorista odniekiaľ odkukaný parakotúľ.
  • Kapotáž - Prešpekulovane pôsobí aj oplechovanie traktorov. Podľa všetkého neslúži len na krytie mechanických častí, ale aj ako indikátor vytekania médií, t.j. rôznych olejov, nafty, či chladiacich zmesí. Nie je nič výnimočné, keď spod plechov vidíme aj časti ako je motor a rôzne struny, ktorými môžu byť aj pružiny.

Evolúcia traktorovUpraviť

Traktory sa na našich cestách neobjavili len tak. Všetko prešlo určitým vývojom:

  • Konský traktor - tak ako máme konskú električku, tak bol na našom území úplne bežný traktor ťahaný koňmi. Ak po starej Bratislave mohli ťahať električkové vagóny (elektrické?) kone, tak prečo by nemohli existovať konské traktory. Isté je, že tieto traktory boli jediné o ktorých sa dá povedať, že mali vlastný mozog a teda aj určitý stupeň inteligencie.
  • Koľajový traktor - nie vždy boli začiatky jednoznačné. Kým John Boyd Dunlop vymyslel pneumatiky, traktory sa pokúšali o prvé pohyby aj po koľajniciach. Muselo to byť sakrametsky náročné klásť na polia koľajnice, ale je možné, že to zabezpečovali otroci. Takže s koncom otrokárstva koľajové traktory stratili svoje šance. V neskorších dobách bol princíp koľajových traktorov odkukaný pri vynáleze vlaku.
  • Parný traktor - parný traktor fungoval na koľajniciach, no parný pohon bol používaný pri traktoroch, ktoré mali kolesá. Tie prvé mali kolesá ešte z ocele, takže stále nehrozilo, že im od uhlíkov zhoria gumy. Horšie bolo, keď sa počas žatvy chytila slama... v počiatkoch sa na výrobu pary v týchto vozidláach používala kanvica, ktorá z praktických dôvodov družstevníkom zabezpečovala aj kávu a čaj. Na Slovensku v okolí Detvy sa tento traktor v zimných mesiacoch využíval aj na pálenie rožovky.
  • Kolesový traktor - všetky doteraz popisované traktory vrátane tých súčasne najpoužívanejších mali a majú kolesá. Prvé boli z ocele, no na kolesách mali z plechov nazváraný ten dodnes známy šípový dezén. Tieto traktory boli vhodné iba na jazdu v mäkkom teréne. S vynálezom gumy sa situácia zlepšila a potom ako v kostoloch farári pripustili, že aj koleso by mohlo mať dušu, nastala revolučná zmena, ktoá poznačila traktory až dodnes.
  • Lakatoš - čiže LKT (lesný kolesový traktor), je síce kolesový, ale inakší. V Slovenskom raji sa testuje aj jeho kráčajúca modifikácia, ktorá je lepšie využiteľná na znášanie dreva v ťažkých lesných terénoch.
  • Pásový traktor - nazývaný aj pasák (nemýliť si s pasákom) - okrem iných mnohých nevýhod má tento typ traktora tú výhodu, že v jeho stopách sa rančerom nezabárajú baganče.
  • Kráčajúci traktor - na rozdiel od iných traktorov tento kráča. Robí preto stopy iba sporadicky, no má občas problémy s rozvnováhou a tak sa stane, že sa skydne, prípadne skotúľa na každej lepšie naklonenej stráni. Pri postrekovaní sa mu to stáva dupľom, lebo sa vplyvom kráčania postrek zvykne v nádrži rozločkať. Okrem toho je kurevsky drahý a tak ho aj tak nikto nechce kupovať.
  • Vznášadlový traktor - tento typ traktora je vo vývoji. Pracujú na ňom vedci z Japonska. Aby sa mohol vznášať musí byť ľahký, iba do pol tony. Na druhej strane je dosť rýchly, lebo mu terén nekladie odpor a pri vznášaní je pomalý pohyb tiež dosť problematický. Výsledkom sú ťažkosti hlavne pri zaseknutí pluhu a pri vyberaní zákrut so zavesenými bránami. Pri postrekovaní si vývojári užili kopec srandy. Ešte si zatiaľ netrúfli použiť nijakú chémiu... to radšej nie. O ich výsledky sa z nejakého dôvodu zaujíma NATO.

Ilustrácie k článkuUpraviť

Aby sme vás nerušili pri čítaní, sme obrázky k článku dali radšej osobitne:

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.