Po Ut St
Týždeň Št
Ne So Pi
víkend

"Streda, je ho tam treba."

- Slovenské ľudové

Streda (rus. cреда; ľudovo, viď príslovie: zasúvací/zástrčkový deň) je deň v týždni, ktorý je považovaný za jeho dejepisný stred. V tento deň, hlavne popoludní, sa valí vzduchom taký príjemnejší smrádek, ktorý vanie smerom od blížiaceho sa víkendu. Streda spravidla nasleduje po utorku.

Židia vyznávajú sobotu ako posledný a nedeľu ako prvý deň a preto podľa ich verzie je streda úplne presne prostredným dňom ich týždňa.

Podľa biblickej teórie, známejšej ako Genezis v tento deň Boh stvoril pevnú pôdu pod nohy a, čo je zrejme pozitívnejšie, aj trávu. Dnešná omladina na túto tému tvrdí, že „po tráve sa nechodí, ale po tráve sa smeje“...

Streda je podľa poverčivých údajne nešťastný deň. V stredu sa vraj v minulosti vydávali dievčatá so zlou povesťou, i keď vôbec nenaznačujeme, že rovno bývalé štetky, kurvy a podobne. Niekedy počas tzv. popolcovej stredy majú kresťania zvyk zasviniť ľuda popolom. Tento zvyk pochádza zo starej tradície, kedy sa na popolcovú stredu pozbierala cháska ťažkých hriešnikov a títo boli týmto popolom okydaní zato poriadne. Zarytí kresťania údajne stredu a piatok natoľko nemajú radi, že vtedy nejedia mäso, ba ani klobásy.

Podľa všetkých indícií je teda absolútne jasné, že koniec sveta 20. a ani 21. decembra 2012 byť nemôže, lebo dni sú vo štvrtok a v piatok.

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.