Slovo je názov zhluku písmen, resp., pokiaľ nevieme písať, tak aj hlások, usporiadaných tak aby dávali nejaký ten zmysel (zmyslom môže byť aj úplný nezmysel, ale ten zvyčajne vzniká až spojením viacerých slov).

Tri voľne pohodené slová, napísané (pozor, nie vyslovené) v jednom z menej vyvinutých svetových jazykov.
VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Slovo,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

"Slová sú počuteľným, ktoré spočíva na nepočuteľnom, tvarom a mocou myšlienky, ktorá vychádza z toho, čo je za myšlienkou." Toto som chcel povedať vlastnými slovami, len som nešiel tie správne.

Vznik slovaUpraviť

"Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo. Toto (Slovo) bolo na počiatku u Boha. Ním povstalo všetko a bez Neho nepovstalo nič, čo povstalo. V Ňom bol život a život bol svetlom ľudí. To svetlo svieti v tme, ale tma Ho nepohltila."

- evanjelista Jano

"Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo VYPADNI!"

- iná verzia stvorenia

Pokiaľ máme Janovi veriť, slovo teda nevzniklo, ale vždy bolo. Ale celému tomu je ťažko rozumieť:

 • v prvom rade je tu otázka "čo bolo teda skôr, Boh, alebo slovo?" - ako keby sme už zo sliepkami a vajcami nemali dosť trápenia: na počiatku bolo vajce, to vajce bolo v sliepke a sliepka bola to vajce,
 • potom, aké slovo mal Jano na mysli, obyčajné slovo, či Slovo Božie, čiže celú Bibliu? - lebo Biblia je najdlhšie Slovo, aké poznáme. Druhé najdlhšie slovo je Slovo o pluku Igorovom, tretím jenajnevykryštalizovávateľnejšieho, ale proti Biblii je to len ako prdnúť do mora.

Ateisti tvrdia, že slovo vynašiel praľud počas svojho vývoja z opice, ťažko však povedať, ako to bolo naozaj, pretože opice, ktoré poznáme nepovedia ani slovo, zatiaľčo aj ten najstarší ľudo, ktorého poznáme, slová hovorí. Pokiaľ mu nestojíme na kyslíku, vtedy sa zmôže len na chchch...

Časti slovaUpraviť

Časťami slova sú písmená, resp. zvuky, ktoré sa za tými písmenami skrývajú. Príkladom písmena nech nám je a.

Zhluk 2-3 písmen nazývame slabikami. Sú národy, ktoré všetky slabiky píšu len jedným písmenom. Príkladom slabiky nech je veľmi praktické sa, čo napr. Japonci napíšu jediným klikihákom さ.

No a z jednej až veľa slabík sa skladá slovo. Príkladom nech sú všetky slová v tom článku.

Známe písmená sú JHVH, tzv. tetragramaton, ktorý vlastne predstavuje vetu, ktorou Boh poslal Mojžiša do psej onej, keď sa Mojžiš spýtal "a ako sa voláš?", a z kríka sa ozvalo "Som kto Som". A Mojžiš potom rozprával, poslal ma sem SomKtoSom a všetci sa mu smiali. Slovák by aspoň vedel povedať, že ho poslal "ten, ktorý je", hoci aj to je kokotina, pretože ešte v živote som nevidel, že by niekoho niekam poslal niekto, kto nie je.

Pri iných príležitostiach sa to dokonca prekladá len "Ja Som" a tiež je to "meno boha". Napríklad: "Koho hľadáte? Ježida Nazaretského. Ja Som!" a všetci od strachu padli na zem. Ak teda chceme niekoho nastrašiť, je vhodné povedať mu, že sme, možno to zaberie. Takúto moc má slovo.

Typy slovaUpraviť

Podľa vzťahu medzi významami sa slová delia na:

 • homonymá - slová, ktoré používajú homosexuáli,
 • synonymá - slová, ktoré používajú synovia heterosexuálov,
 • antonymá - slová ktoré obsahujú písmená "anton" alebo slová ktoré používajú Antonovia a Anti,
 • paronymá - slová používané občanmi pod parou.

Podľa zaradenosti do štýlu sa slová delia na:

 • hovorové, čiže normálne,
 • básnické, knižné, čiže smiešne,
 • odborné, čiže slovná zásoba nás, lingvistov a filozofov (celý tento článok je písaný odborne a je ukážkou vznešeného štýlu)
 • slová administratívneho štýlukancelarizmy - katastrofa, ale niekto aj to musí robiť...

Podľa spisovnosti sa slová delia na:

 • spisovné,
 • nespisovné - v podstate ich nevieme rozoznať, ale celkovo sú nespisovné obľúbenejšie, najmä vulgarizmy.

Podľa citového zafarbenia, citovej príznakovosti sa slová delia na:

 • expresívne, citovo zafarbené slová:
  • eufemizmy – zjemňujúce slová (napr. napríklad keď kokotovi povieme úd alebo penis)
  • dysfermizmy – nadávky typu sviňa, baran, hyena (čiže nejde o vulgárne slová, len ich treba vedieť odborne pomenovať)
  • deminutíva – napr. domček, stromček, chujček
  • vulgarizmy – netreba príklady
 • neutrálne slová bez štylistickej príznakovosti: reč nás vedcov

Citáty na záverUpraviť

"Ak chcete žiť, slová musia zomrieť"

- (Anthony de Mello

Netuším, kto to bol ani čo tým chcel povedať, možno chyba v preklade. Alebo chcel naznačiť, že je lepšie držať hubu. Ale ak držíme hubu, slová predsa nezomrú. Boli tu pred nami (?) a budú aj po nás, ak Boh ešte žije.

"Znalosť slov vedie k poznaniu vecí"

- Platón

Aj keď bol Platón úchyl, dá sa s tým súhlasiť, hoci to platí aj naopak.

Seriózne jazykovedné diela NECYKLOPÉDIE  

AngličtinaBiboslovenčinaBrutusCikulaDrivoFrasFršnásťHaluzHehHroznýJazykJebaťKadiťKokotštinaLatinčinaMalé tudleMam v pičiMenoNadávkaOdkundesPapľuhPejoratívumPičovinaPozeraj ako čítašPozorPočuj ako píšešSarkazmusSlovenčinaSlovesné podstatné menoSlovník dezolátneho pravopisu a reči dezolátnejSlovoSlušnosťSomarinaSpodnojazyčtinaSprdSráčSraľoVeckaVtipnoVulgarizmusVýhonokVýmazVypchávkové slovo

 


NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.