Otvoriť hlavné menu

Necyklopedia β

Sedem čudov sveta

"A toto je čo za čudo?"

- Mrázik - o Marfe

"Íha!"

- Gayus Július Cézar - o štvrtom čude sveta

Sedem čudov sveta je súhrnné označenie pre sedem (ušľachtilé prvočíslo) stavieb, ktoré postavili ozajstní čudáci. Preto sa všetci čudovali, že vlastne prečo. Najznámejšiu odpoveď na túto otázku nám ponúka Herodotos: „Pre staré vreco!“. Ak chceme tieto čudá pochopiť, musíme sa vžiť do kože čudáka (pozor, nie s „r“!).

Čudá sú slávne preto, lebo sú vzácne. Okrem Herodota a iných Otov ich všetky v skutočnosti videl iba Nikto. Okrem všetkého ďalšieho aj preto sa stal Nikto uznávaným nadľudom. Ostatní ich nevideli pokope preto že nie že by boli slepí, ale preto, že sa počas rokov z rôznych dôvodov stratili z dohľadu. V každom prípade je faktom, že existovali. Je to preto fakt, lebo aj Necyklopédia o nich vie všetko a ešte aj viac. Akurát nie je presne známe, či ich bolo sedem, alebo viac, alebo či ich bolo menej. No, a ešte nie je u všetkých určená presná poloha. Časom sa to ukáže.

Známe čudá:

  1. čud: Artemidin krám v Efete
  2. čud: Maják na ostrove Farkaš
  3. čud: Rhodský Kolos

Medzi čudá sa počíta všeličo. Takí anglicky hovoriaci ľudovia na čudo majú slovo „wonder“ a tak je viac než isté, že u nich patrí medzi čudá aj istý výrobok známy ako wonderbra. Podľa výzoru bratranec Karla Marxa, Pavol Dobšinský, zase preferoval čudo Judo... no hovorí sa aj, že to bola postava z ruskej rozprávky Krásna Varvara. Na Slovensku je jedným z dôležitých Čudov obec v okrese Levice. V Rusku zas nájdeme Čudské jazero, kde kedysi žili Čudovia.