Stilleben mit Brot und Zuckerwerk.jpg

Sacharidy (lat. Carbohydrates) sú úžasné látky vyskytujúce sa v prírode veľmi často, hlavne v rastlinách, zvieratách a ľudoch. Sú výdatným zdrojom energie v našej strave.

Mnohí sa nazdávajú, že sacharidy sú cukry a nachádzajú sa teda iba v cukrovinkách. To však vôbec nie je pravda. Sacharidy sú všade.

VzorceUpraviť

Je viacero možností ako zapísať vzorec sacharidu. Na to sa používajú vzorce, ktoré vymysleli Nejakí Nemci, ale tým nikto nerozumel. Potom prišiel akýsi angličan a zachránil všetko. Dodnes sa jeho vzorce používa na všetkých stredných školách, vysokých školách a stredných školách. Praktické využitie nemajú.

Vzorec sacharidov:

 

CelulózaUpraviť

Celulóza je rad sacharidov, ktoré sa držia za ruky akýmisi energetickými väzbami. Bežný ľudovia ich nedokážu odtrhnúť a preto celulózu nestrávia a vyserú ju v pôvodnom stave. Jedinými borcami, ktorí dokážu spretrhať ich magické sily sú baktérie.


  Chemické gebuziny
DeflagráciaElementárne jadro vodíkaOxidačno-redukčná reakciaHovnoDekelova tabuľka prvkovPeriodická sústava prvkovToxicRopaSavoHéliumSekundové lepidloKyselina sírováOhňoPlatinaKovoMydloSacharidySňahVodaVzduchMŕtve moreZelená Skalica

Anton SirotaAlbert Zweistein