Breznev.jpg

"Na začiatku sa súdruh Boh prechádzal po uliciach Moskvy. I riekol..."

- Zo sovietskej Biblie

"Hľadám súdružku s bytom."

- Inzerát v Pravde

Súdruh (pôvodne товарищ, anglicky comrade, zdrobnelina súdruženko), je historická osobnosť takmer polovičky sveta, ktorá viac ako polstoročie lámala srdcia ostatných jeho druhov.

Aj keď sa podľa prípony „-druh“ môže zdať, že sa jedná o synonymum kamaráta nie je to pravda. Súdruhom totiž mohol byť každý, kamarátom iba niekto. Súdruha ani nemusíte podľa mena poznať. Počas nedávnej histórie ste smelo mohli povedať policajtovi, že je „súdruh policajt“ no nie „kamarát policajt“. Takisto riaditeľ, učiteľ, kapitán, vojak, ale aj súdruh vodič boli prípustní. Nazvať však lekára „súdruhom lekárom“, sústružníka „súdruhom sústružníkom“ už za pokus ani veľmi nestálo. No a neradilo sa ani po príchode do krčmy povedať „nazdar súdruhovia“. Takisto na súde sa nebavili spolu „súdruh sudca“ so „súdruhom recidivistom“.

Logicky teda súdruh so súdruhom kamarátom nemá nič spoločné, respektíve má spoločné akurát tak nič.

"Buch, buch, buch, buch, ..."

- vojaci

"Vpravóóó, hľaď, buch, buch,..."

- súdruh čatár abstinent (špagy)

"Nazdar, súdruhovjá!"

- súdruh podplukovník

"Zdar, súdruh, podplukovník, buch, buch, buch,..."

- vojaci
Ksč.jpg Komunisti, socializmus a ďalšie červené témy Bolsparty.jpg

KSČKSSSmer – SDInternacionálaČSSRZSSRNDRBoľševikGustáv HusákVasiľ BiľakGejza ŠlapkaAntonín KapekLubomír ŠtrougalAlexander DubčekLeninStalinMao-Tse-TungFidel CastroZväzarmPionierSZMSpartakiádaPrvý MájVOSR2. sv. vojnaSúdruhPredsedaJRDTuzexBONVekslákPanelákZáchytkaKofolaGrankoGazda repárskyDead KomunistsVerejné blaho

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.