Done.png


Ruka
Mano antropomorfa.jpg

Ruka alebo aj hnáta (niekedy aj prí slove haksňa sa myslí tento úd) je časť ľudského tela ktorou robíme veľa (nečíslo!) vecí.

Ruka je funkčný orgán, ktorý je priamo identifikovaný a dedikovaný iba ľudovi. U ostatných živočíchov sa táto končatina zväčša nazýva predná noha.

Rozdelenie rúkUpraviť

Ruka je párový orgán. Nebýva sama a smutná, lebo to znamená, že počas ideálneho stavu na tele teda nikdy nie je sama[1], ale sú na ňom dve a to:

 • pravá ruka - u väčšiny ľudov býva viacej zodratá, lebo sa viacej používa. Ale býva aj silnejšia. Je to preto, lebo väčšina ľudov je pravákov. Orientácia vpravo je väčšinová a tým sa asi dá zdôvodniť, prečo „všade víťazí pravica“. Podľa tejto ruky sa zvykne hovoriť na správne, či skutočné, že je to „to pravé“.
 • ľavá ruka - u väčšiny ľudov je táto ruka pomocná pre tú pravú. Ľavá ruka dostáva od svojho pána rany kladivom, niekedy aj nožom, sekáčom, pílou, či iným nástrojom. Ľavica si to vždy všetko odserie. Okrem toho je z oboch rúk tou hlúpejšou („ľavá ruka nevie, čo robí pravá“). Štatisticky sa dokázalo, že percentuálne je medzi ľavákmi väčší pomer géniov. Na druhej strane sa tvrdí, že existuje sekta ľudov, ktorí síce majú údajne iba dve ruky, ale obidve ich majú ľavé... a fyzické znaky to napohľad ani veľmi nenasvedčujú. Podstatné je, že tí čo majú tie dve ľavé ruky na to hrdí nie sú. Väčšinou aj v závislosti od IQ.

Nie vždy tomu bolo tak ako popisujeme. Podľa dobových kresieb Leonarda sa zistilo, že ľudo ešte v starom Taliansku vlastnil ruky štyri. Vtedy boli na tele dve ľavé a dve pravé ruky. Táto rasa sa volala voľajako tak ako „vitruvijánsky ľudo“, lenže dlho nevyžila a asi ju niekto vyvraždil. Hovorí sa, že to mohlo byť rasovo motivovaná genocída a tí čo to urobili nejakí antickí skinheadi. Jediné, čo sa ešte na dôkaz tejto teórie hľadá sú vykopávky vojenských bagančí, ktoré sa volajú „kanady“.

Anatomická stavba rukyUpraviť

Ľudova ruka je členitý a preto zaujímavý orgán. Na tele začína niekde pri nástroji, ktorý je známy ako lopatka. Miesto pripojenia ruky k telu má dve časti:

 • horná časť, známa ako plece - slúži pri správnom použití na razantné odrazenie nepriateľa (tzv. „bodyček“, počúvaj boďíček) a v mierových časoch ako vešiak na rôzne obaly, ktoré voláme tašky. V niektorých prípadoch sa tam zavesí aj nejaký ľudo od srdečného priateľa, po toho, kto si to myslí, že je priateľ a niekedy to môžu byť aj iné indivíduá (indivítriá nie, lebo plecia máme iba dve).
 • dolná časť, známa ako pazucha - má viacero významov:
  • u chlapov slúži ako značkovací pachový orgán, ktorý im dodáva imidž. Keď sa chlapi dobre cítia, tak je všetko tak, ako má byť.
  • u žien slúži na holenie a na pridŕžanie cez plece zavesených tašiek... predtým, keď ešte nebolo rozšírené to holenie sa na týchto miestach nachádzali bobríci, takže priemerná žena vtedy pestovala troch bobrov. Emancipácia spôsobila ujmu pri ktorej sa stáva, že pod pazuchou sa holia aj niektorí muži. Takáto anomália má za následok, že chlapi majú nedostatočnú zásobu pre svoje páchnutie.

Ako vidíme na rozdiel od nohy, nemá začiatok ruky s riťou nič spoločné. Horšie je, že jej koniec sa štatisticky dosť často k tej riti dostáva. U zdravých ľudov by to malo byť minimálne raz až dvarazy denne. Ďalej od pleca (pazuchy) pokračuje ruka časťami, ktoré tvoria tzv. rameno. Dôležitým prvkom ramena je lakeť, ktorý je u tých šikovnejších jedincov používaný ako zbraň, či otvárač na zaváraniny.

  • Roztiahnuté ruky nazývame náručie a slúžia ako priestor, do ktorého sa dá skočiť (pozor, nemýliť si s termínom náčurie).

Najdôležitejšou časťou ruky a asi aj po jazyku najpoužívanejším údom je tá posledná, časť ruky, za ktorou je už iba vzduch a na Slovensku aj poldeci a v Česku zase krígel s pivom. Táto časť sa tiež volá ruka, čo je trochu mätúce (Necyklopédia odporúča používať staroslovenské paprča[2]) a skladá sa z:

 • zápästia
 • dlane
 • prstov, ktorých môže byť na jednej ruke päť (prvočíslo!) a môžu byť:
  • palec - najhrubší prst, ktorý sa nezmestí do nosa a predstavuje polovicu chytavej kapacity ruky (paprče), druhú polovicu spoločne tvoria:
   • ukazovák - ukazovák je dôležitý, lebo okrem spolupráce v chytaní aj ukazuje a je osvedčeným šprtákom, ktorý sa vopchá kdekoľvek, zďaleka nie iba do nosa, ako si myslia deti
   • prostedník - pôvodne celkom zbytočný prst, ktorý sa zrejme vďaka svojej dĺžke osvedčil v mimoverbálnej komunikácii... vplyvom západných kultúr sa ani veľmi nediskutuje, čo to znamená keď ho niekomu ukážeme vztýčený
   • prsteník - v podstate zbytočný prst, ktorý sa podujal na to, že by bol vhodný na krúžkovanie
   • malíček - tento prst je prvým ašpirantom ak sa rozhodne že treba z tela niečo odťať...

Na Slovensku (ale aj inde v civilizovaných krajinách) sa stáva, že za určitých okolností za zápästím u tejto časti ruky nasleduje už len časť, ktorú nazývame päsť. Päsť, čo je vlastne ruka v kompaktnom prevedení, je sama o sebe účinná zbraň, ktorá je (štatisticky dokázané) používaná 3,7 krát častejšie ako Kalašnikov, hoci zas menej často ako prd a iné chemické zbrane. Konvencia o nepoužívaní chemických zbraní to však môže zmeniť.

Využitie rukyUpraviť

 
v niektorých prípadoch ruky nahrádzajú odev...

Ruka je najdôležitejším výkonným orgánom celého tela. Je to preto, lebo všetky jeho ostatné orgány a zmysly komunikujú s mozgom tak aby vždy zvažoval, či nezavelí práve tejto končatine. Mozog vždy zvažuje, či nezavelí ruke a až keď je to absolútne nemožné použijú sa iné údy. Veľakrát to ruka len tak riskne a vopchá sa niekde, kde by ani nemusela.

Ruky sú geniálne. Dokážu byť agresívne, niekedy aj obránia, môžu dokonca nahradiť aj šaty. Ruky dokážu pomôcť pri podávaní menších dávok rôznych maškŕt. Keď treba dáme si z prstov med, či inú lakotu, nič nám nebráni aby sa strčili do každej našej diery a keď je najhoršie (a ani nemusí byť) tak sú k dispozícii ešte jedny obnoviteľné zdroje, ktoré sa volajú nechty. Ruky síce agresívnymi môžu byť, ale skôr radi hladkajú, hmatajú, miesia, škrabkajú... niekedy ani tma nevadí, len nech sú voľné ruky. Šikovné ruky nahradia čiastočne aj oči.

Základné využitie ruky je na:

 • manipuláciu - myslíme manipuláciu manuálnu, nie psychickú. Niekedy to ide do krajností, ktoré súvisia s prácou.
 • mimoverbálnu komunikáciu - ruky sú dôležitou časťou mimoverbálnej komunikácie. Bez rúk sa nedohovoria ani hluchonemí a aj tým ostatným sa pri istých gestách zídu všetky prsty rúk a niekedy stačí ak sú zaťaté. Komunikácia pomocou rúk je fascinujúca tým, že funguje aj medzinárodne. Pomocou rúk sa ľahko dohovoríme aj keď nepoznáme cudzí jazyk.
 • veštenie - konkrétne dlane a obkecávanie ich vrások je vraj stvorené na biznis, ktorý sa volá predpovedanie budúcnosti... je vraj na úrovni veštenia z kryštáľovej gule... z maďarských kruhov, k nám došlo, že to je chyba prekladu, lebo táto metóda vznikla u nich. V stredoveku ju robili postaršie rómky v čárdach pocestným a bolo to pôvodne leštenie gulí...
 • na boj - už sme spomínali, že ruky sa bežne požívajú ako zbraň. Aj také nežné pohlavie, keď dobre zamieri a strelí po líci povie za sekundu viac ako bežnou rečou za pätnásť minút. Chlapi sú v týchto technikách (podobne ako u varenia) kreatívnejší, to znamená že niekedy tie ruky iba všelijako formujú, inokedy využívajú aj rôzne nástroje, ktoré sa nazývajú zbraňami
 • rôzne výskumy - na výskumy sa používajú hlavne prsty... lekári to volajú „palpačná metóda“, no v niektorých situáciách sa použije ruka po lakeť... no a od lakťa po plece už nebýva dlhá cesta.

PoznámkyUpraviť

 1. V prípade potreby sa ruka dokáže skamarátiť aj s inými údmi.
 2. Práve dôsledné používanie slova paprče vynieslo Mikimu Dzurindovi podporu Jazykovedného ústavu Gustava Husáka, vďaka čomu vyhral vo voľbách.

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

 
 

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.