Mozog

(Presmerované z Rozum)
Done.png


Mozog
Mužský mozog.gif
Mozgové závity normálneho muža

Mozog (po inteleguánsky aj modzok) je telový orgán nachádzajúci sa v nohe, ktorého presný účel je podľa vyjadrenia vedcov nejasný. Niektorí fyziológovia sa domnievajú, že, podobne ako slepé črevo je len pozostatkom orgánu, ktorý u našich predkov spĺňal určitú neznámu funkciu.

Ďalšie populistické teórie, ktoré propagoval už Aristoteles hovoria o tom, že mozog slúži, podobne ako u slonov, či púštnych líšok uši, na chladenie krvi. Iné kruhy zase poukazujú, že mozog bude mať zrejme niektorú zo spojovacích funkcií, lebo sa na ňom podobne ako u skrutiek (spisovne šróbov) nachádzajú závity.

Pokiaľ prijmeme teóriu, že mozog nám umožňuje chápať, plní aj funkciu chápadla. V tomto smere patrí človek medzi nižšie živočíchy, napr. taká chobotnica má chápadiel až osem.

Bez ohľadu na účel je dokázané, že mozog prechádza svojim vývojom. V detstve sa jeho kapacita zvyšuje, no počas puberty sa prudko scvrkne. Toto scvrknutie u väčšiny populácie pretrvá, do pôvodnej fázy nárastu kapacity prejde iba u mizivého percenta jedincov s vyšším až vysokým IQ. Tadiaľto určite cesta evolúcie nevedie.

Biologické zisteniaUpraviť

Všeobecne sa ale mozog preceňuje. Laici tvrdia, že bez mozgu by sme neboli, nežili, neexistovali, že by sme sa nereprodukovali, nejedli a nepili a podobne. Logicky pomocou vedeckého poznania a porovnaním týchto funkčných prejavov s reálnou živou prírodou je jednoduché dôjsť k presvedčeniu, že to tvrdenie je totálny nezmysel. Jednoduché jednobunkové organizmy tieto funkcie predsa zvládajú bez akéhokoľvek mozgu.

Dôkazom preceňovania mozgu je aj skutočnosť, že „otvorená hlava“ býva psychológmi a sociopatmi považovaná za kladnú vlastnosť. Pritom otvorenosť hlavy v krátkom čase vedie k vypadnutiu mozgu. Ako teda vidíme, bez mozgu prežijú nielen jednobunkové organizmy, ale aj homo.

Natíska sa aj otázka, či by vedci nemali prehodnotiť vývojové stupne. Je celkom možné, že vývoj vlastne ide opačným smerom a podľa vzoru tvrdenia „v jednoduchosti je krása“ je celkom možné, ba až pravdepodobné, že najvyšším vývojovým stupňom živej prírody sú práve tieto jednobunkové živočíchy a práve ich absolútna nadvláda je budúcnosťou všetkého živého na tejto planéte. Na úpravu funkcií mozgu používajú niektorí mimozemskí vedci nástroj zvaný hlavodrť.

Niektoré iné teórieUpraviť

Niekoľko ďalších zvrátených teórií:

  • Archeológovia tvrdia, že keď oni niečo nevedia o minulosti, tak to nevie nikto. Tvrdia tiež, že ľudský mozog sa vyvíjal postupne v čase vďaka tomu, že praľudo jedol mäso. Je to iracionálne tvrdenie, lebo podľa tejto teórie by vlky, medvede, mačkovité šelmy, či ondatry dnes stavali diaľnice až na Mars.
  • Patológovia naopak patologicky tvrdia, že mozog je informačné a riadiace centrum. Slúži vraj na ovládanie pohybu údov, informuje nás, či nám treba žrať, šťať, alebo srať. Vďaka kombinácii očí a mozgu vidíme, vďaka ušiam a mozgu počujeme, vďaka nosu a mozgu čucháme, vďaka prstom a mozgu prehmatáme, a tak ďalej.
  • Nektorí filozofi tvrdia, že v mozgu sa nachádza duša. Mozog nás informuje, že keď si jebneme kladivom do kolena, neni to dobrý nápad, že keď čítame tento článok, tak využívame kombináciu pamäte (písmenká), zraku (slová), mozgu (schopnosť uvedomovať si súvislosti) a našej riti kážeme sedieť za PC.
  • Stúpenci viery Billa Gatesa zase zjednodušujú mozog jeho prirovnávaním k operačnému systému. Končatiny prirovnávajú k hardvéru a časti mozgu k softvéru. Vďaka našej operačnej pamäti (RAM) si väčšinou všetko pamätáme iba na nutnú chvíľu. Jedna vec nemôže existovať bez druhej ani tretej, ani druhá bez prvej či tretej (zbierka prvočísel ako remeň!).
  • Science-fiktológovia sú zasa toho názoru, že mozog upravovali a mutovali ufóni z vesmíru, Chuck Norris a aj bohovia(?).

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

 
 

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.