Rok
![]() |
![]() ![]() |
|
---|---|---|
miluje tento článok Lebo nie je po maďarsky! |
"A je tu posledný rok tohto roka!"
![]() |
VEDECKÝ TÍM NECYKLOPÉDIE odporúča článok Rok, pretože odhaľuje odborné fakty. Tento článok môže byť použitý |
- Ľudo
Rok je jednotka času, používaná ľudmi v každodennom živote pre uľahčenie niektorých matematických operácii, ako napr. že koľko bude kto v base, kto pôjde kedy do dôchodku a tiež že kto by už mal konečne zomrieť.
Rok má 12 mesiacov, Zem má len 1 mesiac a aj ten sa volá tak nudne že "Mesiac".. pre porovnanie napr. Saturn má 52 mesiacov a každý z nich má svoje originálne, zaujímavé pomenovanie, ktoré si aj tak nikto nemusí pamätať... a vlastne, kto dokáže, že je tých mesiacov iba tridsať, či trsisto, čo môže znamenať že ich skoro dvestopaťdesiat nemá meno (napríklad).
Meranie časuUpraviť
Kedysi dávno, v časoch minulých, sa čas meral pomocou tzv. Slnečných hodín. Problém však bol že v noci fungovali, len keď na ne niekto svietil baterkou.
Preto neskôr vynašli kukučkové hodinky, ktoré fungovali asi týždeň, potom bolo treba opäť rozhojdať závažie, ktoré spúšťalo zvyšok mechanizmu kukučkových hodín. Neustále kukanie však ľudom liezlo na nervy, preto sa vymysleli digitálne hodinky.
Dnes sa čas meria len a len počítačmi, čiže najpresnejší je ten tzv. digitálny čas. Pokiaľ aj niekto má doma nejaké iné hodinky, pravdou je že aj tie sa nastavujú podľa "digitálneho" času, čiže času v počítači, alebo podľa času na teletexte Markízy... no možno aj podľa mobilu.
DodatokUpraviť
Hore spomínané tvrdenia by mohli viesť konšpirátorov a paranoikov k domnienke, že čas neexistuje, alebo resp. že čas je len čiste subjektívna záležitosť, že čas je niečo, čo niekto tam hore nejak nastaví a ostatní sa mu podrobia, alebo že minulosť neexistuje, minulosť prestáva existovať v prítomnosti .. a podobné $@!&viny. Dong Xian Miaou nás však ubezpečuje, že čas naozaj existuje a že je presný, nemáme sa preto čoho obávať.
ČlenenieUpraviť
Ľudia časom začali členiť čas na pekné, okrúhle dekády, minúta mala 10 sekúnd, hodina 10 minút.. atď. Chuck Norris však povedal, že sa mu to nepáči a že to máme zmeniť následovne:
- Minúta 60 sekúnd, hodina 60 minút.
- A aby to nebolo náhodou príliš jednoduché, povedal tiež, že bude 12 mesiacov, pričom nie všetky z nich budú mať rovnaký počet dní.
- V tom sa zjavil Boh a s hlasným smiechom dodal, že ešte by mali existovať aj týždne, ktoré by mali každé po 7 dní(prvočíslo!), ALE nie každý mesiac by mal presne 4 týždne, niektoré mesiace by mali menej ako 4 týždne, niektoré viac, niektoré presne 4 týždne.
Vtedy sa zjavil Generál Mugabe a s rovnakým nadšením dodal, že každý týždeň, by mal mať svoje meno, rovnako ako mesiace, tu ho však Chuck Norris zastavil a povedal, že to už by bola moc veľká kokotina. Nakoniec sa všetci dohodli a členenie času na roky, mesiace .. atď. funguje až dodnes.
Druhy rokovUpraviť
Vedecky bolo zistené, že rok môže byť prvý, druhý... atď., alebo ho môžu byť aj viaceré druhy. Niektoré delenia majú vedecké gro, iné riešia národné hrdosti, no neobchádza sa ani kultúrne hľadisko. Je to dobré preto, lebo, keď sa neberie na niečo ohľad, môže stúpnuť kriminalita. Roky teda môžu byť rôzne a teda aj napríklad aj:
- Štandardný rok - Je to prosté. Po medzinárodnej dohode všetkých národov bolo totiž rozhodnuté, že pojem „Rok“ bude znamenať ISO normalizovanú časovú jednotku, ktorá bude rozdelená na 365 dní, pričom jeden deň má 24 hodín, hodina má 60 minút a minúta má ďalších 60 sekúnd, čo znamená že rok má(po novom) 31536000 sekúnd, čo síce nie je prvočíslo, no aj tak je to dosť dôležitý údaj. Je to čas, ktorý potrebuje Chuck Norris k tomu, aby otočil našu planétu okolo slnka (presnejšie 31557600 sekúnd). Aby to bolo jednoduchšie rozhodlo sa, že sekunda bude mať tisíc milisekúnd a milión nanosekúnd. Menšie jednotky času nie sú zaujímavé, lebo v prírode sa nám už rýchlejšie nechce a keď aj tak sa to ťažko dokazuje... chce to dosť presné stopky. Vo všeobecnosti teda štandardné roky delíme na:
- základný - to je keď beží všetko normálne a rok trvá 365 dní
- prestupný - je to ten, kedy sa prestupuje a tak sa odrbeme o jeden deň a tento rok má potom 366 dní, Väčšinou je raz za štyri roky. Stáva sa, že niekedy sa tam hore viacej oslavuje a pozabudnú sa a preto vznikol variant „C“, ktorý sa v Aktoch-X uvádza ako neprestupný.
- neprestupný rok - tento rok má 364 dní. Je to preto, lebo sa v ňom zbytočne neprestupuje, ide priamo a preto je rýchlejší. Vymyslel ho Chuck Norris potom ako sa občas stalo, že sa prestupovalo dva roky za sebou, respektíve sa nedodržala, prešvihla perióda štyroch rokov na prestupný rok a bolo treba poriešiť sklzy. V NASE a Cerne toto iba privítali, lebo ledabolé flákanie rokov malo neblahé účinky na antihmoty, či čierne diery a na stanovenie presnej trvanlivosti diétnych párkov.
- Rok narodenia/úmrtia - Rok narodenia/ úmrtia v skutočnosti nie je ani tak rok, ako skôr čas. Zaznamenáva sa na milisekundu presne, kedy sa kto narodil/ zomrel.
- Maďarský rok - Nehľadajte v tom nijaký šovinizmus. Maďarský rok trvá 16 dní. Každý piaty rok má len 7 dní, každý siedmy len 3, a každý pätnásty len 2 dni. Národne cítiaci Maďari sa preto môžu pochváliť, že ich národ je najstarší na svete, pretože má 8194*108 rokov.
- Ázijský rok - Aziati ignorovali slová Chucka Norrisa, a pojem rok vzali z iného uhla. Každý rok má svoje vlastné meno, nefunguje bežný numerický systém ako napr. Rok 2006, rok 2010, rok 896... Číňania volajú každý rok inak, používajú pritom názvy zvierat, ako napríklad Rok Hada, rok opice, rok prasaťa, rok medveďa, rok draka, rok Rafaja, rok potkana, rok psa... atď. Tiež majú inak rozdelené dni a mesiace. Nikto však nevie, ako ich presne rozdelili, lebo tomu ich písmu nerozumie ani Máriakurva. Vieme len, že sekundy a minúty u nich plynú rovnako, ako aj všade inde vo svete.
- Rok mesiaca - Mesiac má tiež svoj rok, predstavte si. Je to čas, ktorý potrebuje k tomu, aby obehol našu planétu Zem. Tento obeh záleží tak trochu od toho aké má práve kvalitné tretry.
- Rokovanie - Rokovanie je krvilačný spôsob ako zabiť rok a ešte byť aj za to uznávanou celebritou.
- Rock - Rock je špecifiký druh roku, ktorý ešte nedozrel na poriadny pravopis. Taký rokenrol už áno, ale tie ostatné rocky stále akosi strečkujú. Rock sa vo všeobecnosti interpretuje ako populárna hudba s výraznými vokálmi. Teda niečo podobné ako keď sa chlapi v krčme dobre najebú, zaspievajú si dobre od pľúc, no v tomto prípade sú sprevádzaní gitarami, bicími a basgitarami. Niektoré rockové štýly často využívajú aj klávesové nástroje ako sú klavír, orgán, orangután, LSD, heroín, Hašiš a syntetizátory. Medzi ďalšie nástroje využívané v rockovej hudbe patria harmonika, husle, bendžo, medicinbal, ľahšie ženy, chlast a flauta. V rocku sa využíva elektrická, ale aj akustická gitara a záverečná, či nočný pokoj nehrajú žiadnu rolu. Pri rocku ide teda zjavne hlavne o čisté kultúrne vyžitie a s rokom, ako jednotkou času nemá nič spoločné.
- K„rok“odíl - Krokodíly sú predátori žijúcí v tropických oblastiach Afriky, Ázie, Ameriky a Austrálie. S rokom, ako jednotkou času, nemajú nič spoločné. Pokusy podebatovať na tému rok s krokodílom skončili iba tupou ignoranciou a konštatovaním, že toto zviera nemá iné ambície iba žrať a srať.
- Krokosvorka - je hybrid medi krokodílom, svorkou a snahou urobiť väčšinou provizórne rýchle elektrické pripojenie. Tiež nemá s časom nič spoločné.
- Rokoko a Baroko - Rokoko predstavuje predovšetkým dekoratívny štýl: steny a klenby svetských a sakrálnych stavieb sú pokryté ľahkými, elegantnými ornamentmi. S rokom, ako jednotkou času, to nemá nič spoločné... podobné je to u baroka, no doba železná, či renesancia, ale aj modernizmus, či funckionalizmus akosi s rokmi nesúvisia, či?