Reforma je vlastná sestra formy. Je základnou hybnou silou každej modernej ekonomiky, zázračným nástrojom, ktorým sa dosahuje rast. Bez neustálych reforiem ekonomika stagnuje. Proreformnosť vlády sa vyjadruje v počte reforiem na deň, kumulatívna proreformnosť sa vyjadruje v počte reforiem na hektár.

EtymológiaUpraviť

Slovo reforma sa skladá z predpony „re“ (znovu niečo urobiť, urobiť niečomu naprotiveň) a základu „forma“ (vonkajšia podoba, vzhľad, spôsob podania, ale aj kondícia). Idealisti si preto myslia, že slovo reforma znamená „znovu dostať niečo do kondície“. Realisti vedia, že to znamená len „znovu zmeniť vonkajšiu podobu niečoho“, či „povedať to isté inými slovami“.

Možný je aj výklad „urobiť niečo proti dobrej kondícii“. Tento spôsob reformy sa však používa len zriedka, pretože schopnosti väčšiny politikov až tak ďaleko nesiahajú

Význam reformyUpraviť

Reformy sú významné hlavne preto, lebo reformátori si cez zákazky a tendre môžu vďaka nim rozdeliť svoje finančné rozpočty s tými správnymi ľuďmi. Reformy sú zmeny a každá zmena si vyžaduje náklady na:

 • platy expertov, tímov a poradcov, ktorí vykonajú analýzu súčasného stavu
 • sanáciu (zlikvidovanie) zastaralého systému
 • výrobu a realizáciu reforiem
 • zaškolenia pre nové reformné postupy
 • ...

Stagnácia je zlá, takže reforma je vždy dobrá a zdôvodniteľná potrebou prekonať stagnáciu. Na obsahu nezáleží, dôležité je, aby sa to volalo reforma. Reforma spôsobuje okamžitý nárast ekonomiky, priláka zahraničných investorov, poteší Neviditeľnú ruku trhu, zmierni globálne otepľovanie, porazí terorizmus a zachráni malé mačiatka.

Pozitívny (plus) efekt sa dosahuje už tým, že sa o reformách hovorí. Dobrá vláda je tá, ktorá dokáže za reformu označiť čokoľvek, napr. zmenu čiarky v zákone o horskej službe.

Z náboženského hľadiska sa reforma rovná obeti. Tak ako napr. Jehova má rada „ľúbu vôňu spáleného mäsa“, Neviditeľná ruka trhu zas miluje nárek ľudov postihnutých reformou.

Druhy reforiemUpraviť

 • náročná reforma - každá reforma je náročná, napriek tomu sa však tento názov používa
 • zásadná reforma - každá reforma je zásadná, napriek tomu sa však tento názov používa
 • nepríjemná reforma - čím nepríjemnejšia, tým lepšie, príjemné reformy nemajú nijaký efekt
 • tvrdá reforma - čím tvrdšia, tým lepšie
 • bolestivá reforma - čím bolestivejšia, tým lepšie
 • drastická reforma - ak už nič nepomôže, je nutná práve táto reforma

Používanie reforiemUpraviť

Reformy je nutné robiť nepretržite. Po reforme začne ekonomika okamžite stúpať, ale ak na druhý deň neurobíme žiadnu novú reformu, ekonomika začne okamžite klesať. Preto je nevyhnutné v čo najkratšom čase urobiť ďalšiu reformu. Najlepšie vlády dosahujú proreformnosť 7,94 reformy na deň. Zahraniční investori vyžadujú aspoň 5,02 reformy na deň.

PríkladUpraviť

Vláda zistí, že ekonomika je v riti a že sú potrebné reformy. Preto napríklad pre stredných a domácich podnikateľov zvýši dane a odvody. Systém sa nastaví tak, že suma-sumárum je výsledná výška daní pred a po reforme zhodné, len postup ako sa k nemu dopracujeme je odlišne pomenované. Príkladom je aj „superhrubá mzda“, ktorá je v porovnaní s hrubou mzdou dvojnásobná, len v konečnom dôsledku zamestnanec zarobí menej.

Potencionálnym zahraničným investorom sa dajú päťročné daňové prázdniny, milión na zamestnanca, pozemok na továreň zadarmo... Je jasné, že pomohla daňová reforma lebo následne začne ekonomika rásť a prihrnú sa investori, ktorých táto reforma prilákala.

Grécky príkladUpraviť

Grécko nerobilo reformy a preto je v riti. Pravičiari vedia, že potrebuje reformy. Navrhujú, aby Grécko zvýšilo dane, pretože takto naplnia rozpočet. Pravičiari aj vedia, že dane sú zlé a že po ich zvýšení sa vyberie menej ako pred zvýšením. Okrem toho navrhujú, aby Grécko znížilo investície do vzdelania a podobných kravín, hoci inak vedia, že práve investície do vzdelania prinášajú blahobyt. V prípade reformy však má jej nepríjemnosť prednosť pred ideológiou. Okrem toho, europolitici piču vedia, čo by Grécku mohlo pomôcť. Ale vedia, že potrebuje reformy, čo je hlavné.

Príklady najúspešnejších reforiemUpraviť

 1. Zajacova dvadsaťkorunáčka - treba pripustiť, že ani zrušenie dvadsaťkorunáčky Ficom nebolo celkom zanedbateľnou reformou.
 2. Menová reforma - ľudovo nazývaná mena. Tu komunisti ukázali, že keď sa chce, aj dokonca ľavica môže urobiť významnú reformu, na ktorú môže nadávať veľa ľudov.
 3. reformy Dzurindovej vlády - nikto ich nikdy nešpecifikuje, ale ako celok boli veľmi významné svojim počtom na hektár obytnej plochy a dostali Slovensko do pozície ekonomického kocúra.


  Peniaze

BiedometerBitcoinBONDaneDlhEuroFinančné destilátyKurvítkoKorupciaMenaMeníme menu, nie cenuMzdaNeviditeľná ruka trhuPánboh zaplaťReformaRuletaSlováci a ich vzťah k hypotékamTridsať striebornýchVekslák

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.