Toto je vedecký článok o svini domácej (štvornohej), o svini dvojnohej si prečítajte psyhologické analýzi v článku sviňa.
Je to totožný prípad ako rozdiel medzi hovädom a kravou.

Prasa
Prasa
Toto je sviňa

Prasa je zviera takmer bez srsti váľujúce sa v špine, takže odlíšenie od ľuda môže byť ťažké.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Fat pig.gif
Kampaň za zrovnoprávnenie svíň.
Sviňa americká - Porcus Americus.

Prasa je domestikovaný diviak, vyšľachtený zo svine divokej. Jedná sa o najvýznamnejší druh dobytka v strednej Európe, napr. v Slovenskej republike sa ich k 31. decembru 2009 chovalo dokopy 2 934 834, takže sú dosť majoritné.

Prasa väčšinou nezomrie prirodzenou smrťou (infarkt, rakovina, TBC a pod), pretože je zajebané porazené hneď ako dosiahne určitú porážkovú hmotnosť. Pre ľudov v mnohých krajinách prasa predstavuje hlavný zdroj mäsa. V iných krajinách sa svine neslobodno ani dotknúť, nie to ju ešte žrať, čo nejako súvisí s ohanbím. Z takej dobrej svine sa dá vyrobiť napríklad: šunka, jaternice, klobásy, slanina, hovädzie steaky a veľa ďalších.

Pokiaľ prasa dosiahne telesnú dospelosť (je maximálne vyžrané), a už ďalej nerastie je chované ako domáci miláčik alebo plemenná sviňa. Domáci miláčik na tanieri zvykne spôsobovať nechutenstvo a odrastené staré kusy chovných kancov a prasníc nemajú mäso, ktoré by bolo najideálnejšie pre jedenie... ale keď sa chce všetko sa dá. Hlavné, že je čo žrať.

FizyognómiaUpraviť

Vo väčšine prípadoch je tento zver obdarený štyrmi nohami a zakrúteným chvostom. Charakteristicka farba pre toto zviera je ružová s prímesami hnedých alebo čiernych fľakov. Ďalším chrakteristickým znakom je rypák - predpokladajme že na hľadanie potravy a na rýpanie.

ChovUpraviť

Prasatá chované ľudom sú chované za účelom zisku mäsa. Z mäsa prasaťa sa napríklad pripravuje veľmi populárny a obľúbený pokrm - rezeň.

Prasce sú chované v poľnohospodárskych zariadeniach nazývaných svinčík. Menšie zariadenia na statku sa volajú chliev. V prípade svinčíka sa prasce najčastejšie chovajú v kokotcoch kotcoch po viac kusoch zvyčajne rovnakej kategórie.

V sovietskom zväze sa chovajú svine pod otvoreným nebom - takže extenzívne. V tomto prípade majú malú búdku alebo zemlianku, v ktorej spia a priberajú ďalej výbeh, v ktorom sa môžu pohybovať, alebo v blate rochniť.

>>Sviňa aj keď sa nadrbe, tak sa nestane chlapom<<

Sviňa diváUpraviť

U divo žijúcich prasiat - nazývaných diviak máme niekedy šancu spozorovať aj veľké/ väčšie zahnuté zuby dohora, hovorí sa im aj kly. Preto vedci pripúšťajú, že by diviak mal mať niečo spoločné so slonom. Tí, čo to odmietajú vedcami nie sú a mali by vrátiť diplom. Tieto diviaky majú ale na rozdiel od ľudom chovaných prasiat tmavú farbu a hustejšiu srsť a nebývajú u ľuda v chlieve ale niekde v lese.

Sviňa divá, diviak, má trochu odlišné názvoslovie. Prasaťom nazývame len mladé jedince, v dospelosti sa delia na bachyne (jed.č. bachyňa) a kance. Najmladšie sú tzv. pásikavé prasce, ktoré sú síce milé, ale do hrnca malé. Súhrnne diviaky nazývame čierna zver, pozor však na zámenu s inou čiernou zverou. Streliť neprispôsobivého živočícha sa vám môže vypomstiť, najmä ak ho strelíte v čase hájenia (čo je u nás vlastne celý rok) alebo pri krmelci (tzv. kontajner).

RečUpraviť

Prasa vydáva zvuky tzv. chrochtanie alebo kvičanie alebo dávam pozmeňovací návrh (kua to je vlastne sviňa a o tej pojednáva iná stránka).

Oslovenie „prasa“ sa zvyčajne týka poriadkumilovnosti alebo hygienických návykov a považuje sa skôr za urážku. Niekto však môže namietať, že správny chlap musí smrdieť.

Oslovenie „kanec“, „kaňúr“ sa v ľudskej spoločnosti už dlho používa ako pochvala. Označujeme tak muža, ktorý má vysoký sexuálny oný... potenciál.

  • slovensky-prasa
  • anglicky-pig
  • francúzsky-(le) cochon
  • taliansky-(il) maiale
  • španielsky-(el) cerdo
  • nemecky-Schwein
  • latinsky-porcus (divá sviňa-sus)

Moslimi a Židia majú podľa náboženských pravidiel zakázanú konzumáciu bravčového mäsa. V Japonsku ho vodia na vodítku ako jebnutí v Európe psa.

PrasačinyUpraviť

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 


Žrádlo
  BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
 
 
 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.