Potvor, zastar. aj tvor, stvorenie, potvora je čosi živé, o čom si religionisticky založení ľudovia myslia, že to musela spotvoriť nejaká nadprirodzená bytosť. Termín má mierne pejoratívny nádych, takže trochu splýva aj s pojmom kreatúra (pozor, v angl. alebo tal. je slovo creature, creatura úplne normálne a slušné, tam majú božie kreatúry, alebo matky tak volajú svoje deti).

Potvor
Potvor
Typický potvor, bývajú aj krajšie.

Potvor je základ živočíšnej ríše.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Slovotvor“, „stvorenie“ je úplne najvšeobecnejším termínom pre akékoľvek zviera alebo ľuda, termín „potvor“ je potom to isté, možno s tým rozdielom, že sa celkom nehodí pre čo len trochu príjemného človeka alebo pre obľúbené zvieratká ako sú mačičky, psíčkovia a leguány.

Etymológia slovaUpraviť

Slovo tvor vyjadruje fakt, že bol kýmsi stvorený, teda nejakým bohom, Evolúciou alebo Mičurinom či iným inžinierom. Odtiaľ aj výraz „božie stvorenie“, „boží tvor“.

To, že potvora stvorila (aj) Evolúcia je tak samozrejmé, že sa to ani neuvádza, pretože Evolúcia (pozri tam) jednoznačne svojou neviditeľnou rukou siahla na všetky tvory a potvory aj v prípade, že ich predsa len stvoril nejaký boh. To, že ich stvoril, ešte neznamená, že sa nebudú vyvíjať. Preto nie je nutné hovoriť, že „to je evolučné stvorenie“.

Slovo potvor vyjadruje okrem faktu, že tvor bol stvorený aj fakt, že bol spotvorený, a to buď hneď pri stvorení, alebo až počas ďalšieho vývoja, napríklad aj Chuckom Norrisom.

Je zvláštne, že tvormi či potvormi nikdy nenazývame rastliny a anorganické javy, napríklad šutre, hoci tie boli podľa Biblie stvorené. Tu vidíme, že ani veriaci Biblii celkom neveria. Sú schopní veriť, že Boh stvoril nás, ale nevedia si predstaviť, že stvoril napr. piesok.

Dnes niektorí jazykovedci tvrdia, že slovo potvor je gramatický patvar.

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.