PAUK je vojenská puška slovenskej výroby vyrábaná firmou Big Strength s.r.o..

odstreľovačská varianta pušky PAUK

NázovUpraviť

Skratka PAUK znamená Poloautomatická útočná karabína. Táto skratka však platí len pre základnú verziu. Novšia variácia PAUK Mk. II má skratku Plneautomatická útočná karabína.

VznikUpraviť

Táto zbraň vznikla niekedy v roku 2006 na žiadosť SAS. SAS totiž vo svojich počiatkoch používala len paintballové pušky a striekacie pištole. Preto potrebovali iné, dobré zbrane.

Pušku PAUK skonštruoval konštruktér Jaromír Hydina a člen SAS Lucad Yoemg (jeho meno nemôžme zverejniť, pretože nášmu redaktorovi sa vyhrážali smrťou, viac informácii v článku E-mail od SAS). Vyrábať ju začala firma Big Strenght s.r.o. v Banskej Bystrici.

PoužitieUpraviť

Inštruktážne video
320px

Čoskoro sa puška PAUK stala základnou zbraňou SAS. Dostávali ju všetci členovia spolu s revolvermi značky Smith & Wesson. Niekoľko desiatok kusov bolo vyvezených do zahraničia pre ATF, NCIS a bin Ládinovu firmu Al Srajda s.r.o.

Potom však túto pušku nahradili iné zbrane. Napriek tomu ju používajú komandá odstreľovačov a terminátorov.

Opis zbraneUpraviť

PAUK má telo vyrobené z plastu, hlaveň a vnútorný nechanizmus z kovu (pôvodne mali byť tiež z plastu, pokus však skončil fiaskom). Vďaka tomu je zbraň ľahká. Používa Kalašnikovov mechanizmus, čiže pri stlačení spúšte sa niečo zaklapne, vystrelí a plyn z náboja ide niekde.

Zbraň je možné rôzne tuningovať, napr. vybaviť tlmičmi, optikami, väčšími zásobníkmi, menšími a strednými zásobníkmi, nálepkami, atď.

Technické údajeUpraviť

  • Dĺžka: asi 70 cm
  • Váha: niečo cez 2 kg, možno menej
  • Kaliber: 6.66x66 Antifarár
  • Dostrel: ďaleko, asi 2 km
  • Vražedný dostrel: asi 0 - 500 m
  • Kadencia: ratatatatatatata ( štáb Necyklopédie zistil, že je to asi 600 rán za minútu. Okrem toho tistil, že kadencia 950 rán za minútu je asi TRRRRRRRRRRRRRRRR)
  • Kapacita zábobníku: 10 - 50 nábojov v závislosti od použitého typu zásobníku, prípadne aj 0 nábojov po vystrieľaní

VariácieUpraviť

Existuje niekoľko variácii PAUK:

  • PAUK (Poloautomatická útočná karabína)- základná semi-auto verzia modifikovaná optikou. Je používaná odstreľovačmi.
  • PAUK Mk. II (Plneautomatická útočná karabína typ 2)- full-auto verzia s väčším zásobníkom, používaná špeciálnymi tímami a terminátormi
  • PAUK STK - taká istá verzia ako predchádzajúca, ibaže má sklopnú pažbu namiesto pevnej (skratka STK = Sklopka, ty kokso!)

Okrem týchto verzií sa pracuje na variácii s kalibrom 9mm Magor.

Zbrane
  Atómový bimboBazukaBombarďákyBomboniéraBudzogáňGlockGumipuškaJadrová hlavicaHlavodrťKalašnikovMačkopalNapalmPAUKPäsťPištolPuškaSamopalSamove zásobníkySexbombaStealthTankVáľok