Done.png


Necyk.png

Toto je seriózny článok Necyklopédie!!!
Tento článok bol označený komunitou za seriózny článok. Je natoľko kvalitný, absolútne seriózny a pravdivý, že sa mu dostalo cti byť na jej Hlavnej strane. O ďalších serióznych článkoch sa rozhoduje tu.

Gold piece.png


Ovca domáca (lat. Domesticis Ovium) je zviera rodu prežúvavcov, kopytníkov, bežných ľudov a nevedno ešte čoho.

Ovca
Ovca
Toto je ovca

Prežúvavý predok človeka

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Ovečky rady žijú v symbioze s medveďmi.

Samotná ovca v tom nemá jasno, ale zároveň jej je to aj úplne jedno, pretože jediné, čo ju zaujíma, je dostatok žrádla. Vedci dokázali, že ovca má mnohé príbuzné charakterové vlastnosti s väčšinou ľudov. Ide hlavne o neustále nutkanie niečo prežúvať a potrebu združovať, nechať sa viesť a preháňať od manipulujúceho jedinca. Vedci pripúšťajú, že moderný človek mohol vzniknúť aj medzidruhovým krížením primátov a predkov oviec (tzv. praoviec obrovských).

VzhľadUpraviť

Ovce majú všetky časti tela, ktoré bežne čakáme u cicavcov. Neštandardným prvkom je módny kožuch zo sebestačne produkovaného materiálu. Fakticky, ono to na tej ovci rastie len tak. Hovoríme tomu vlna a pravidelne o ňu ovečky oberáme, takže po ostrihaní vyzerajú ako obézne kozy. Zriedka sa vyskytujú s menami ako Janko, alebo Šimon (pri baranoch) a Janka, alebo Hlupaňa (pri ženskom rode). Tieto ovce majú zvyčajne béžovú, až blond srsť (všade).

SprávanieUpraviť

Ovce žijú v stádach, ktoré vedie najsilnejší samec. Vo všeobecnosti sú ovce nesmierne hlúpe zvieratá. Zrejme pre tieto charakteristiky sa považujú za slovenské národné zvieratá. Ovce navzájom komunikujú typickým bečaním. Aj ľudia radi bečia. Hlavne keď nedochádza výplata.

Rodinný životUpraviť

 
Jahňa

Ovce majú dva druhy obydlí. Môže to byť nejaký ten chliev, no najradšej žijú pokope v ohrade, ktorá sa na Slovensku volá košiar. S košom má táto ohrada spoločné akurát to, že v nestráženej chvíli sa do nej v rámci akéhosi nákupu rád pozrie nejaký ten medveď, rys, Chuck Noorris, či vlk a azda aj iný predátor. Košiar je teda to, čo ohraničuje rodinný život ovce.

Bača a tí druhíUpraviť

Košiar je súčasťou komplexu, ktorý nazývame „salaš“. K salašu a ovciam patrí aj ľudo, ktorého voláme „bača“. Bača je druh živočícha ludského typu. Nemá vlnu, rohy, nanajvýš nejakú tú bryndzu za ráfikom, a spoločensky je na salaši hodnotený skoro ako riaditeľ, či manažér. Okrem neho je na salaši ešte osadenstvo množiny podriadených ľudov, ktorá sa nazýva „valasi“ či honelníci. Nech si to čitateľ vysvetlí ako chce na salaši existuje ešte jeden ľudo, ktorý tam „mieša karty“ (a halušky), volá sa Bačova žena a vyzerá ako chlap.

OvcaUpraviť

Samica ovce sa, nečakane, nazýva ovca. Najistejšie ju rozoznáme podľa toho, že má medzi nohami vemä, čo je vlastne vemeno. Vemená sú vlastne ceckami prežúvavcov. Ovcu radšej spoznávame podľa toho, že nemá rohy. Kto by sa chcel pozerať ovciam medzi nohy, či tam majú vemeno, že?

BaranUpraviť

Baran je samec ovce, ktorý má rohy a nemá vemeno. Nedá sa podojiť!!! Neodporúča sa to. Chováme ho najmä preto, že produkuje semä, z ktorého sa dajú vypestovať malinkie jahnence, občas nazývané aj barance.

Baran je cieľavedomý, veselej a dobrodružnej povahy, má rád výzvy, ale neznáša prehry. Hodia sa k nemu partnerky v znamení Strelca alebo Leva.

Niektoré alibistické druhy barana tiež nazývame Ovec,Ovco, Ovečiak alebo Ovečkin, či Ovčinikov. Pomletý slúži ako primárny materiál na výrobu teplovzdušných baraníc, z pokrájaného barana vyrobíme nanajvýš silno aromatický guľáš. Neskrotený veľmi rád pomáha smrtonosným ovečkám.

JahňaUpraviť

Baran má zodpovednú úlohu oplodňovať ovce. Keď sa mu to podarí, vravíme tomu, že ovca sa bahní, i keď to z bahna určite nemá. Zo vzťahu ovce a barana vzniká jahňa. Jahniatka sú veľmi dôležité, nielen preto, že z nich vyrastajú nové ovečky a barančeky, ale najmä preto, že ich masovo zabíjame a vyvážame na Veľkú noc do Talianska, a Taliani potom majú pocit, ako keby jedli Ježiška.

Čierna ovcaUpraviť

Čierna ovca (politicky korektne afro ovca)je čosi ako biela vrana. Stráni sa kolegýň a je v kolektíve neobľúbená. Bača jej vytýka, že kazí salašu imidž.

BaranidloUpraviť

Baranidlo je stredoveká zbraň, ktorú používali stredovekí vojaci na dobýjanie nepriateľských budov. V dnešnej dobe sa už vojaci používajú dynamit. Vtedy sa používalo na vyrazenie brány alebo obranného múru. Bolo vyrobené z dreva, železa a častí oviec. Baranidlo v súčasnosti používajú jednotky rýchleho nasadenia, čo sú vlastne policajti. Baranidlá teda pomáhajú a chránia a starajú sa o pokoj občanov a skínov.

PotravaUpraviť

Ovce sú na stravu nenáročné. Umierajú mladé a tak im úplne stačí tráva. Preto sú väčšinu času zhulené, povaľujú sa na paši a od smiechu tlčú kopýtkami do zeme. Za najzábavnejšie považujú, keď sa im, podobne ako ostatným prežúvavcom, zožratá potrava vráti z tráviacej sústavy do papule (tzv. „výťah“) a majú dvojnásobný gurmánsky zážitok. Kedysi ovce aj fetovali ale dnes to už nie je moderné.

VyužitieUpraviť

 
Ovečka má omnoho väčšie využitie, než tuší priemerná učiteľka zemepisu.

Ovca je multifunkčné zviera. Za života funguje ako výkonná kosačka a producentka biologického hnojiva. Okrem toho býva pravidelne celotelovo vyhoľovaná, aby ľudstvo spasila svojou vlnou. Surferi a pracovníci Slovenského rozhlasu touto cestou ďakujú ovečkám za všetky vlny, krátke aj stredné.

Niektoré druhy oviec dávajú aj mlieko, ktoré je nevyhnutné pre tvorbu bryndze a tým pádom aj halušiek. Ovca nám (viac-menej nedobrovoľne) dáva aj mäso a vnútornosti. Je zaujímavé, že toto mäso sa nazýva baranina, a to ja v prípade, že pochádza z ovce a nie z barana. Až dnes prišli jazykovedci (v medzinárodnom projekte financovanom piatimi najväčšími hypermarketmi) na to, že mäso z ovce (aj z barana) je výhodnejšie nazvať jahňacina. Názov ovčina sa nepoužíva, pretože vzbudzuje dojem, že by mäso mohlo pochádzať z ovčana.

Zaujímavý spôsob využitia oviec objavila firma Apple, ktorá dokáže od oviec nadojiť peniaze. Pre tento účel si vyšľachtila vlastné iOvce.

Ovečky sú významné aj pre naše spasenie.

SpolokUpraviť

 
Ovečka v útoku

Niektorí ľudia tvrdia, že ovca je inteligentný tvor a ovečky tvoria tajnú organizáciu. Toto tvrdenie sa údajne v plnej miere potvrdí, keď táto organizácia strhne revolúciu a kompletne vyhubí ľudí.

Ovčie právaUpraviť

V súčasnej dobe si aj u ovečiek (tak ako u všetkého ostatného) všímame najmä ich práva[1]. Aktivisti zistili, že strihanie vlny z ovečiek je neľudské a ovečky pri ňom trpia stratou dôstojnosti, stresom a ďalšími pliagami. Preto ovečky nestrihajme. A, samozrejme, ani nejedzme a nedojme, čo ako by nás to dojímalo. Niekto by namietol, že načo by sme ich potom chovali a ubytúvali v prepychových košiaroch. Ale netreba sa obávať. Ovečke domácej vlna nevypadáva, rastie v podstate donekonečna. Takže ovečka do roka a od dňa zahynie pod váhou svojich dredov a/alebo na prehriatie[2] a je po probléme. I takto vedia aktivisti pomáhať.

  1. O práva ovečiek aj všetkých ostatných zvieratiek sa stará napr. PETA. Na protest proti noseniu vlnených svetrov sa neváhajú ani vyzliecť. Keďže členkou je aj nap. Alicia Siverstone, ľudia vnímajú ich protesty vcelku s úľubou.
  2. Nezahynie, ak ju vezmeš ku kaderníkovi, ty ignorant!
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.