"Otec je vždy istý."

- Hlavná zásada rímskeho práva - komédie

"Ja som si ťa porodil, ja si ťa aj zabijem!"

- Neznámy otec

"Žena je dobrý sluha, ale zlý pán."

- Sv. Pavol
Otec
A full hand.png
Male Icon svg.png

Otec je samčí rodič decka. Môže byť biologický alebo aj tzv. sociálny rodič. Nie každý sociálny otec o tom vie, že je sociálny. Samičí ekvivalent sa nazýva matka. Vo väčšine prípadov je isté, že nesociálna matka je naozaj nesociálnou matkou.

Spoločensko-kultúrny význam otcaUpraviť

Otec je tvor pominuteľný, a je potrebný tak akurát na výrobu a do dospelosti dieťaťa. Nikto sa nejako extra nezaoberá jeho významom a v prípade rozvodu je hravo nahradený poplatkom, ktorý sa nazýva alimenty. Ak sú alimenty platené pravidelne je právne všetko v poriadku.

Otec je obľúbenou témou kriminálnych a hororových príbehov. Je väčšinou vykresľovaný ako tyran, despota, sexuálny deviant a príčina zla. V zábavných žánroch je charakterizovaný niekde medzi obmedzeným, oprdeným ožranským, nenažraným pupkatým dementom až po utiahnutého zakríknutého okopávaného chudáka.

Otec - vlastníkUpraviť

Ako otec je označovaný aj človek, ktorý je tvorcom umeleckého diela, či nejakej inej myšlienky, ale aj svokor.

Otec - manipulátor davovUpraviť

Za otca sa označuje aj nejaký ten duchovný, čo rozhadzuje rukami v kostole, či iný cudzí chlap (vodca), ktorý si u niektorých ovcoidných typov vyslúžil uznanie za to, že ich dokáže manipulovať. Nie je predsa veľmi pravdepodobné, že má niekto fizycké kapacity na to aby bol otcom celého národa, či rôznymi náboženstvami zblbnutých ľudov.

Otec na nebesiachUpraviť

Boh je Otcom nás všetkých. Občas sa tak aj správa (pozri vyššie). Len alimenty neplatí. Jehovisti smú nazývať otcom len Jeho, svojho biologického otca musia volať Jozef.

Krstný otecUpraviť

Druh populárny najmä na Sicílii, hlava Rodiny.

 
Rodina
Stará mať
Otec Krstný otec Matka
Muž Decko Žena
Svokra
Manželstvo
Manžel Manželka
Pes Mačka
Papagáj Korytnica
Narodenie
Chlapec Dievča
Syn Dcéra
Brat Sestra
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.