Alkoholici z hrinovej(small).jpg
Alkoholici z Hriňovej "ľúbia tento článok"

...lebo "je o ich zmysle bytia"
Bezdomovec.jpg


Okena
Thirsty traveller Okena.jpg
Smädný pútnik (Kevin Brauch) propaguje Okenu™ vo svojom kultovom seriáli Spitý cestovateľ.

"Čooo? Nemáte Okenu? A to si hovoríte lahôdky?"

- Zákazník

"Kúp Okenu alebo nejaké iné dobré vínko."

- Bezdomovec

Okena™ je známy osviežujúci nápoj vyznačujúci sa primeraným množstvom alkoholu, prinášajúci za tvrdej komunistickej diktatúry duchhovno najmä do radov armády prípadne aj do väzníc, na internáty a do ďalších ustanovizní. Dnes mu holduje skôr ulica a ľudia žijúci na nej, hľadajúci odpútanie sa od materiálneho sveta a jeho pochybných hodnôt.

HistóriaUpraviť

Komunizmus bol mimoriadne tvrdým režimom, ktorý potieral akékoľvek duchovné vyžitie občanov. Uvidieť Hospodina bolo v tomto zriadení zakazované a preto najmä vojakom základnej služby, študentom a podobným nešťastníkom bolo zakázané poriadať tradičné špiritistické seansy. Toto bolo veľmi nepríjemné, pretože napr. v armáde takmer nikto nedokázal vydržať triezvy bez toho, že by mu to udrelo na mozog. Ale dokonca aj v Hospodách, jediných ustanovizniach, kde uctievanie „Spiritus sanctis“ ostalo povolené aj počas komunizmu, sa dalo duchovne vyžiť až po desiatej hodine rannej, čo v stave núdze mohlo občanovi privodiť až smrť.

Preto sa disidenti v Těžkoslovenskom chemickom priemysle rozhodli týmto obetiam zlovôle režimu pomôcť a vyvinuli vysokokvalitný osviežujúci nápoj, ktorý sa tváril ako prostriedok na čistenie okien. Bola to samozrejme kokotina ako voda v koši, pretože na okná odjakživa stačila voda, v horšom prípade kladivo či kameň. Názov Okena™ v skutočnosti vyjadruje schopnosť nápoja otvárať okná vesmíru dokorán (resp. do korán?, moslimské krajiny by mohli predstavovať potenciálny trh pre tento nápoj).

V armáde sa nápoj vďaka tejto kamufláži presadil, pretože vojaci boli odjakživa známi svojou čistotnosťou a neustálym kamuflovaním[1]. Každú sobotu fasovali značné množstvá tohto „čističa“ a následne zasvätili nedeľu Hospodinovi. Vďaka tomuto komunizmus po 40 rokoch padol a vývojový tím Okena™ získal Nobelovu cenu za mier.

Dnes už máme demokraciu a nikto nám v chľastaní nebráni, nápoj Okena™ sa však z nostalgie (a pre jeho jedinečné vlastnosti) vyrába a pije naďalej. Feťák Dušan(someliér) odporúča ročník 2010, ktorý má neopakovateľný šmak.

Pozri ajUpraviť

  1. "Súdruhovia, kedy sa vojak maskuje? No? Kedy sa vojak maskuje? Vojak sa, predsa, maskuje vždy, vy kokoti!"
    - podplukovník **
Alkohol určite nie je nevyhnutnou súčasťou Slovenska, no nájde sa ho trochu aj na NECYKLOPÉDII.  
 

Logistika
AlkopilotChlastKrčmaPapučaPoldeciŠtamperlíkSlopobúdkaSmäd

Produkty
AlpaBecherovkaBorovičkaBorovičkaMojsej vodkaOkenaPivoRíbezľaRumSlivovicaVodkaVínoČučoŠpiritus

Alkoholický socializmus
AbstinentAlkohol v práciAlkoholizmusBurčákový nosKorheľ stálesmädnýLiehovistiMajstri meditácieNevinofobiaOknoOzembuchOchltOžranRuská JogaŠenkár nedolievavýŠenkár pančovaný

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.