More

(Presmerované z Oceán)
Gnocca scuote flacone di crema solare.gif

More (lat. æquor, róm. dig, more) je označenie väčšieho úložiska slanej vody, ktoré je spravidla obklopené pevninou, narozdiel od oceánu, ktorý sám obklopuje pevniny, zohralo more významnú úlohu v histórií ľudstva. Z mora pochádza ryba, ktorá sa zmenila v potkana z ktorého sa vyvinula opica, ktorá sa naučila robiť oheň, loviť zver a šoférovať motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Z mora tiež pochádzajú morény, moreplavci, francúzska obec Morey v departemente Saône-et-Loire, v regióne Burgundsko, alebo aj francúzska obec Moreuil, tá sa pre zmenu nachádza v departemente Somme, v regióne Pikardia.

Pôvod a charakteristikaUpraviť

Pôvod mora je neznámy. More je zložené z vody, ktorá pochádza z oblakov. Voda z oblakov však pochádza z mora. Je to filozofická otázka podobná otázke o Sliepke a vajíčku. Záhadou nie je, prečo je more slané. Do mora sypali soľ maďarskí moreplavci, pretože slaná voda lepšie nadnáša, maďarskí moreplavci tak dosiahli nižší ponor svojich plavidiel a tým aj vyššiu rýchlosť a stabilitu. Zároveň vieme, že zem, bola skôr, než voda. Vyplýva to z toho, že more musí mať dno a dno je vlastne zem. More môže dosahovať hĺbku až niekoľkých kilometrov, čo je viac, než koľko je Juraj Barbarič ochotný sa potopiť za fľašou nedopitej vodky. Tlak v tejto hĺbke je tak veľký, že nevieme, aký je veľký.

Salinita moraUpraviť

Maďari do mora sypali soľ niekoľko tisícročí, dnes je more slané a odborníci z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre odhadujú, že slaným už navždy ostane, pretože jednotky reverznej osmózy pre odsolenie morskej vody sú príliš nákladné a ostatné spôsoby odsolenia ako cedenie cez nerezové mikrositko alebo klamanie cigáňom že soľ má vysokú peňažnú hodnotu(soľ je nad zlato) sú príliš nepraktické. Jeden liter morskej vody obsahuje asi 35g minerálnych látok - salinita mora je teda 35%, zvyšných 65% je voda. Slovensko síce more nemá, má však potraviny s vyššou salinitou, než more:

  • Zázrivské korbáčiky, salinita 37.5%
  • "Domáci" syr z Tesca, salinita 40%
  • Korenie Klasik, salinita 50%
  • Polievka Vifon, salinita 50-90%(v závislosti od značky, množstva cestovín, množstva sušenej zeleninovej drťky a pod.)
  • Slovenské bujóny vyrobené v Poľsku, salinita 99%

Kontroverzia medzi morom a oceánomUpraviť

Aj more, aj oceán, sú nádrže slanej vody, rozdielom je, že more je obklopené pevninou, zatiaľ čo pevnina je obklopená oceánom, z toho logicky vyplýva, že oceán je potom obklopený ničím. Vzťah medzi morom a oceánom je kontroverzný, preto sa tieto dva živly tak často objavujú v bulvárnej tlači, oceán sa k moru správa, ako keby to bol jeho starší a namyslený brat. Kontroverzia pramení už z obdobia jury, keď existoval len jeden jediný superkontinent, popri ňom existovala len jedna jediná nádrž s vodou(pozn. voda ešte nebola slaná, to až keď prišli maďari). Dodnes sa historici nedohodli, či táto nádrž s vodou je more, pretože je obklopená zo všetkých strán pevninou, alebo či táto voda bola oceánom, lebo ona sama obklopovala jednu veľkú pevninu. Z neznámeho dôvodu, oceán nie je to isté, ako more. Táto kontroverzia protirečí tvrdeniu matematiky, že ak A = B, tak B = A, resp. každá voda musí končiť tam, kde začína pevnina. To by zároveň znamenalo, že vesmír nie je nekonečný.

Etymológia cigánskeho - MoreUpraviť

Slovo "More" v cigánskom jazyku znamená - Chlapík, Týpek. Využitie je podobné, ako využitie českého slovného spojenia "ty vole!", more sa v cigánskom jazyku objavuje buď to na konci, alebo na začiatku vety, slúži miesto interpunkcie, ako napríklad bodka či výkričník. Slová More! a Ty vole! slúžia ako oddeľovač dvoch rôznych viet. Cigánske slovo More je ukradnuté z anglického More, ktoré znamená - Viac, Ešte(more more more!). Jedná sa o homonymum, cigánske more nijak nesúvisí s morom - vodnou plochou, nesúvisí ani s americkým režisérom Michaelom Mórom.

VyužitieUpraviť

More je vzhľadom na svoju obrovskú veľkosť len veľmi málo úžitočná entita, bez ktorej sa však ľudstvo nezaobíde, je však zvláštne že niečo tak veľké má tak málo využití. Filipínske more má 5 726 000 km², môžete sa v ňom potápať a chytať ryby. Švajčiarsky nôž má len 9 cm, má 15 rôznych funkcií, môžete ho použiť na všetko od pedikúry po opravu auta.
Niektoré konkrétne prípady využitia mora:

  • pre lov a chov morských živočíchov.
  • pre transport ľudí a tovaru.
  • po prípadnom požití morskej vody, slúži ako kurvítko obličiek.
  • pri prípadnej tzv. morskej chorobe, vzniká dávenie, z neho potom vznikajú zvratky.
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.