Done.png


Necyk.png

Toto je seriózny článok Necyklopédie!!!
Tento článok bol označený komunitou za seriózny článok. Je natoľko kvalitný, absolútne seriózny a pravdivý, že sa mu dostalo cti byť na jej Hlavnej strane. O ďalších serióznych článkoch sa rozhoduje tu.

Gold piece.png


Oči
Schematic diagram of the human eye.png
Oko.jpg
Oko má priamy súvis s nosom.

Oči (alebo aj okále, guľky, krúžky, vodnaté bomby, digjaťavidim) sú orgány väčšinou na ksichtoch živočíchov, ktoré fungujú ako kamery pre mozog. Oči zabezpečujú jeden zmysel, ktorý nazývame „zrak“. Na prvý pohľad je jasné, že Boh a Chuck Norris boli pri navrhovaní očí zrejme inšpirovaní medúzami.

Stavba očí ľudaUpraviť

Bežné oči sú napriek prvému dojmu iba také väčšinou biele gule, ktoré majú:

 • na prednej strane presklený otvor, v ktorom môžeme vidieť čiernu dieru obkolesenú takou rozťahovacou clonou, ktorá sa ľudovo nazýva „dúhovka“. Dúhovka býva ozdobená rôznymi farbami. Tradične nie je táto farba nijakou zásluhou ich majiteľa, ale niektoré odtiene sú niektorými úchylmi viacej preferované. Napríklad veľa ľudov sa ide posrať z toho, že má niekto tzv. „modré oči“. Modré oči sú vlastne modré dúhovky a či sú modré, alebo zelené, žlté, či hnedé kvalite zraku aj tak hovno pomôže.
 • v oku je všetko vrátane šošovky vyrobené z podobného materiálu ako medúza. Svetlo, ktoré doň príde cez zornicu do oka dopadne na jeho zadnú stenu. Na zadnej stene oka sú tyčinky a čapíky. Tyčiniek je viacej a rozlišujú iba svetlo aj jeho intenzitu. Dávajú mozgu teda iba signál o čiernobielom obraze. Čapíkov je menej, no vnímajú a mozgu posielajú farby. Ľudovia sú rôzni: niekto má viacej tyčiniek, niekto menej čapíkov a tak sa môže stať, že niektorí sú aj farboslepí. Obraz z očí do mozgu ide otočený hore nohami, správny mozog si stým poradí, no aj tak si vieme vysvetliť, prečo niekedy vidíme svet hore nohami aj my.
 • ku očnej guli sú primontované také tiahla, ktoré sú vlastne svaly a majú za úlohu očami točiť. Je kurva dôležité aby tieto svaly spolupracovali, lebo ak nie zvonku to môže mať efekt, ktorý nazývame „škúlenie“. Škúlenie je jav, ktorý kazí vonkajší imidž ľudovi. Napriek tomu, že byť škuľavec nie je mentálna chyba istí primitívi ho majú hneď za idiota.
 • že sú oči gule by bez školy vedel málokto. Oči sú totiž väčšinou prekryté dvoma očnými viečkami s mihalnicami a zvonka majú v základnom tvare taký ležmo-kvapkovitý tvar. No a tieto mihalnice spolu so slznými kútikmi, s obočím a niektorými svalmi okolo očí tvoria efekt, ktorý sa nazýva „mimický“. Mimika je jedna sviňa nepodarená, ktorá spôsobuje to, že prezrádza príliš veľa o svojom chlebodárcovi. Z pozorovania mimiky očí vznikla takto trápna fráza: „Ak chceš vedieť niečo o človeku, pozri sa mu rovno do očí...“, či ešte trápnejší dríst: „Oči sú zrkadlom duše...

Rôzne funkčné odchýlky očíUpraviť

Pán majster a vy ozaj tam seknete, kde pozeráte..?

—učeň škuľavému mäsiarovi pri zabíjačkovom obsekávaní karé od rebier

SlepotaUpraviť

Oči bývajú často väčšinou párový orgán. Znamená to, že žijú v páre aby boli dve šance, že živočích vidieť bude. Nevidieť nič znamená vidieť tmu. Logicky by teda nič malo mať čiernu farbu.

Veľa nevidiacich ale vidí, lebo oči sú síce v prdeli, ale mozog si aj tak vymýšľa nejaké obrazy. Tento efekt je vďaka zmyslu, ktorý nepoznáme, ale nazýva sa fantázia. Zaujímavé je, že niektorí slepci to potom zneužívajú na svoj biznis. Príkladom je taká Baba Vanga.

Príčiny slepotyUpraviť

 1. technické, či mechanické vyrazenie obidvoch šancí vidieť (očných guliek)
 2. rôzne genetické abnormality očí, ktoré prisúdia sudičky ešte pred narodením
 3. ochorenia počas života - je vedecky dokázané, že už také kýchnutie s otvorenými očami zapríčiní to, že oči vyletia z jamôk a prasknú o protiľahlú stenu... alebo sa stratia niekde v tráve. Takže od nádchy, chrípky cez alergie, po iné špeciálnejšie ochorenia, všetko môže poškodiť oči.

Ďalšie odchýlkyUpraviť

U ľudov sa vyskytujú rôzne anomálie videnia. Niektorí ich majú iní nie. Medzi bežné funkčné anomálie očí patria hlavne:

 • bystrozrakosť - ťažký defekt, ktorý spôsobuje to že vidíte aj to, čo by ste nechceli.
 • ďalekozrakosť - toto nie je defekt. Ďalekozrakí sa najviac uplatňujú v armáde, lebo šetria ministerstvu obrany náklady na nákup ďalekohľadov.
 • krátkozrakosť - je odchýlka, ktorá pomáha pri čítaní dôležitých informácií v zmluvách, reklamných letákoch, čí príbalových letákoch u liekov. Kto nie je krátkozraký nevidí a stáva sa obeťou reklám a iných podvodov.
 • tupozrakosť - vyznačuje sa tupými pohľadmi. Veľmi rozšírený defekt na školeniach, poradách, ale najmä v školách na prednáškach.
 • božský pohľad - je to dosť rozšírený spôsob hľadenia na svet. Najjednoduchšie vysvetlenie: Jedno oko do Boha, druhe do Krista. Nie je to esteticky najvhodnejšie, ale na druhej strane veľmi praktické. Postihnuté osoby by logicky mali vidieť viac okolo seba, možno aj Niekoho za sebou. Tento dar majú v živočíšnej ryži napríklad chameleóny (lat. Chamaeleo) alebo aj mama Kleopatry (Martinky) z Turca (lat. Trolus Ohyzdus ex Thurotzium).
 • šeroslepota - je danosť, ktorá pomáha nezoberať sa zbytočnými detailami v prítmí. V niektorých situáciách ale spôsobuje výskyt tzv. „monokľov“, či kvrácanie z nosa, ba stať sa môžu aj vybité zuby.
 • úradnícka (policajná) zaslepenosť - je zaslepenosť tých, ktorí sa schovávajú pod nezmyselné nariadenia, tých čo si myslia, že ich pracovné postavenie im dovoľuje narábať s bežnými ovčanmi ako s obyčajnými hoviadkami. Postihnutí policajti sa prehrabávajú v osobných veciach náhodne zastavených ľudí na lacných autách no nekontrolujú, nevidia grázlov. Postihnutí úradníci zase šikanujú a prehadzujú ľudí od dverí k dverám a nevedia vlastne čo treba a čo nie a pod.
 • politická zaslepenosť - je o chamtivosti niektorých z tých, ktorí sa stali politikmi. Na rozdiel od zaslepenosti úradníkov a policajtov ide o úchylku, ktorá má za následok nenažranosť a vykrádanie tých ktorí sú závislí od milosti štátnej mašinérie: nezamestnaných, okradnutých, chorých, dôchodcov, deti, školákov... politici žijú z ich daní, no nechcú vidieť, že vďaka ich zákonodarstvu sú obyčajní ľudovia štátnou mocou opätovne zdieraní a okrádaní pod hrozbou väzenia, či smrti bez ohľadu na ústavné právo na vzdelanie, dôstojnú starobu, či lekársku starostlivosť... Obete trestných činov musia tieto činy dokazovať, zlodeji dostávajú bezplatne od štátu právnu ochranu a bez rozsudku sa aj tak dostanú na slobodu.

Starostlivosť o očiUpraviť

 • Udržujte svoje oči v čistote. Dvakrát týždenne ich vyberte a vypláchnite ich v čistej studenej vode. Dajte bacha na to aby voda nebola horúca, lebo pri vare by mohlo dôjsť k efektu zbelenia, podobnému tomu pri varení vajec.
 • Hoci Necyklopédia uznáva všeobecnú zdravotnú prospešnosť špiritusu, do oka tento liek predsa len nelejte (dokonca ani Okenu™). Jeho požívanie (pozor, nie používanie!) však môže pomôcť so zaostrením.
 • Oči umývajte opatrne, zvlášť okolo rohovky.
 • Oči zbytočne nestláčajte
 • Oči sa napriek svojmu tvaru od pevného podkladu neodrážajú ako loptička. Na ping-pong sú teda nepoužiteľné.
 • Ak si chcete skrášliť očné gule, nepoužívajte na to prepisovačku, alebo ostrú ceruzku. Odborníci odporúčajú mäkký štetec, alebo čistonovú fixku a farbivo bez obsahu kyselín.
 • Počítačoví experti doporučujú minimálne raz za mesiac si stiahnuť z internetu najnovšie drivery pre váš zrak. Pozor na vírusy, trójske kone a iné škodlivé softvéry - mohlo by sa vám napr. stať, že budete svet vidieť príliš ružovo. Pri trójskych koňoch zase môže dochádzať k zneužívaniu vášho videnia na špehovanievojérizmus pri vykonávaní hygieny, sexe, onanii, či písaní niektorých dokumentov, či anonymov.
 • Štátny metrologický ústav odporúča každému občanovi Slovenska aby si vo vlastnom záujme zabezpečili pravidelne každý rok kalibráciu zraku.

Iné očiUpraviť

"Öko si uzteljézs, tök budezs szpaty!"

- Arpádko - veta na slovo oko

"Oko kote sa mi snívalo!"

- Anička - veta na slovo oko

Blízkymi príbuznými očí sú oká. Oká nie sú primárne spájané so živočíchmi. Oká sú spodobeniny očí a nemusia ani vidieť. Vlastne vedci aj skúmajú, či vidia, no priamy súvis ešte nenašli. Hovoria, že sa tešia až raz uvidia obraz, ktorý sa preniesol z mastných ôk na guľáši, na moriach a jazere, či z očiek na ženských pančuškách... Dosiaľ nepoznajú presne ani anatomickú stavbu „očka“ žiaka u niektorých učiteľov.

Ako tzv. „súkromné očko“ sa označuje aj jedna profesia. V tomto prípade vládne určitý zmätok, lebo toto očko sa anatomicky veľmi vymyká z tradičných predstáv o očiach. Môže mať dokonca aj iné detaily ako sú ruky, nohy, penis, vagínu, kameru, ba aj auto a asistenta. Niektoré súkromné očká sa občas dopracujú k monoklu.

Božie oko sa na nás díva z vesmíru, ale podľa všetkého je slepé alebo na nás Boh jednoducho serie. To Veľký brat nie, hoci ten nemá oko, ale len kamery.

Chíľka poézieUpraviť

"Keby som bol viečko, nič by si nevidel
dal by som si mliečko, aby si mi závidel
-jou-
Judle dudle duj, skočce mi dujduj
Duj duj duj dešuduj, tečumi da, tečumida parnomuj."

- Chuck Norris

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

 
 

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.