Nové Zámky

Nové Zámky
Érsekújvár
Garbage1.jpg
Hlavné námestie v Nových Zámkoch
{{{název}}} – znak
znak
{{{název}}} – vlajka
vlajka
poloha
kontinent: Európa
štát: Slovenskő republika
región: Nitriansky kraj
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: 72 km²(z toho 31 km² tvoria pšeničné a slnečnicové polia)
počet obyvateľov: cez 40000
hustota osídlenia: je 276 maď. obyv. / km² a 292 slov.
správa mesta
starosta: "Nezávislý" Mgr. art. Motokár Klein
sekretárka: Eričenka Baková

"Dobrý deň, chcel by som nahlásiť čiernu skládku odpadu v Nových Zámkoch..."

- Obyčajný človek volá na linku GreenPeace

"Dobrý deň, kde presne sa tá skládka nachádza?"

- Operátor linky GreenPeace

"No veď vravím: "Nové Zámky"..."

- Obyčajný človek odpovedá

Nové Zámky (prezývané tiež Érsekujvár, či New Castle, ŠPZ: NZ) sú siedmym najmaďarskejším mestom na juhu Slovenska. Mesto je známe tým, že má peknú dvojposchodovú železničnú stanicu, ktorú obýva 42 41 40 39 38 bezdomovcov a tiež tým, že sa tu Anton Bernolák naučil modliť katolícky po maďarsky.

HistóriaUpraviť

Príchod MaďarovUpraviť

Príchod Maďarov sa rovnako datuje na rok 1385. Prenasledovali koče chazarov, ktoré chceli prepadnúť. Biologické odpady chazarov sa bežne používajú v tradičnej maďarskej kuchyni, chazarské koče preto prepadávali pravidelne.

Príchod RómovUpraviť

Rómovia pricestovali do Nových Zámkov v roku 1911, po tom, čo opravili železničnú trať z Košíc do Nových Zámkov. Počet Rómov stúpol takmer o 300%. Bombardovanie počas druhej svetovej vojny malo katastrofálne následky, väčšina miestnych obyvateľov zahynula.[Rómovia]] však bombardovanie prežili. Schovali sa pod zem, rovnako ako potkany za čias dinosaurov pri páde asteroidu.

ObyvateľstvoUpraviť

Zo všetkých obyvateľov Nových Zámkov, sa 70% hlási k maďarskej národnosti a 80% sa hlási k slovenskej národnosti, čo znamená, že polovica obyvateľov sú aj Maďari, aj Slováci. Ostatní sú tam len tak sami od seba.

ŽidiaUpraviť

Na toto územie prišli niekedy okolo 55 P.V.T.. V roku 1937 postavili v Nových Zámkoch synagógu, ale hneď po tom odišli, pretože sa zľakli holokaustu, ktorý im predpovedal Dong Xian Miaou.

 
Miestni rómovia počtom neprevyšujú počet ostatných obyvateľov, lebo majú nižšie postavy.

RómoviaUpraviť

Ako v každom väčšom meste na Slovensku, aj v Nových Zámkoch Rómovia obývajú domy a ulice, ktoré sami sebe pridelili. Momentálne je monitorovaných 5 Rómov žijúcich v bytoch, či domoch, a 410 Rómov žijúcich na uliciach.

Výskyt ŠurančanovUpraviť

Odkedy premáva vidlobus medzi Šuranmi a Novými Zámkami, tak sa pomaly ale isto začal znižovať počet obyvateľov Šurán, ale len do tej miery, aby Šurančanom ešte ostal status mesta, o ktorom sa nás všetkých tak veľmi snažia presvedčiť. Keď Šurančania prišli do Zámkov a uvideli, že naše Tesco má veľkosť Tesca a nie trafiky, tak sa im tu zapáčilo viac ako by bolo treba a odvtedy nevedia odísť.

Príchod KesanovUpraviť

Podobne ako v Šuranoch, ani na Kesi ešte stále nepochopili, že nemôžu kydať na Novozámčanov, keďže z geografického hľadiska, sú sami Novozamčania. Ale keďže v Bánove si nemyslia len, že sú mestom, podobne ako v Šuranoch, tu dokonca veria že majú vlastnú kultúru a úplne iné obyvateľstvo. Používajú nárečie Nitrančanov, aby mali pocit zadosťučinenia.

JazykUpraviť

Obyvatelia boli niekoľko krát upozornení Jazykovedným ústavom Gustava Husáka, že NENI - neni spisovné, ale novozámčania spätne poslali ústavu správu, že to neni podstatné. Miestna reč je kombináciou Bernolákovskej slovenčiny a maďarského čvachtavého krochkania. Objavujú sa tu slová, ako napr: "Hááát", "Lófas", "More", "Čávó", "Buli", "Apinko", "Udvözöljük" a tiež "Kuťafas" či "Anyád picsája". V miestnom dialekte sa slová s dĺžňom na konci zbytočne naťahujú, asi o sekundu dlhšie ako je bežné, a mäkčene v slovách sa nevyslovujú skoro vôbec. Väčšina obyvateľov údajne ovláda aj slovenčinu, aj maďarčinu, ale pravdou je, že poriadne neovládajú ani jeden z jazykov(tzv. Pyrrhovo fifty fifty).

PriemyselUpraviť

OsranUpraviť

Nemecká spoločnosť zaoberajúca sa výrobou svietidiel, má na Slovensku sídlo práve v Nových Zámkoch. Zamestnaných je tu viac ľudí, než je celkový počet obyvateľov, Osran je teda svetlom novozámockého priemyslu.

TESCO a KauflandUpraviť

Obchody v ktorých nakupujú mešťania potraviny a lacné šatstvo. Miestne Tesco a Kaufland sú známe produktami, ako napr. džúsy s 20% obsahom ovocia, ktoré to tak majú na 100%, či napr. kuracie prsia, ktoré obsahujú 60% vody, takže sú na 60% Bio.

ShellUpraviť

Okrem benzínu tu kúpiš všetko. Malá záchrana pre každého obyvateľa. Kúpiš si cigy, alkohol, teplé rožky a nájdeš tu aj najlepšie hot-dogy v meste.

ŠirinUpraviť

Kebabáreň, kde stretneš ľudí, ktorých si nevidel aj celé storočie. Majú aj študenské zľavy, nech ušetríš a môžeš si kúpiť večer aj nejaký alkohol.

Pizza 33Upraviť

Skoro každý rozvozár im nabúral auto. Síce sa to volá Pizza három három, ale lepšie robia burgre ako pizzu.

AjaxUpraviť

Keď si lóvatý, sem rániku (alebo svojho apu) zoberieš na Valentína, aby to malo tú správnu atmošku. Celkom fajn varia, nemáš to ďaleko od mesta, pizza je trochu papierová, ale aspoň nepriberieš z nej.

Chilli pubUpraviť

Je to jedna z mála prevádzok v Nových Zámkoch (ak nie jediná), ktorá náramne dôveruje svojim spoluobčanom, keďže si sem pred časom kúpili tablety a naozaj veria, že im ostanú v rovnakom počte v akom ich zakúpili. Jedno obdobie sem chodili všetci brigádovať, ale i napriek negatívnemu ohlasu zákazníkov a brigádnikov, sa toho moc veľa nezmenilo. Odkedy podnik otvorili, furt vyzerá rovnako. Furt je plný, lebo sa tu ľúbia robiť oslavy, stretávky a podobné veľké dni. Na vysvedčenie musíš mať rezervačku aj týždeň dopredu, lebo inak nemôžeš osláviť tie trojky dobre naloženou pizzou a čapovanou retro kolou. (Majiteľ je ale fess srandista).

AmstelUpraviť

Občas sa to chábrom mýli, že či ideme do Amstelu alebo do Amstíku. Treba si uvedomiť , že v Amsteli si dáš lacné dobré jedlo (pizzu väčšiu ako stôl) a potom sa do Amstíku pôjdeš nadojiť.

Dr. PizzaUpraviť

Po prepitej noci a modlitbám venovaných nie len Ježišovi, Mohammadovi, ale aj Poseidonovi, sa nakoniec na teba usmiali anjeli strážni a zaviedli ťa až ku najmilšiemu okienku s trojuhlíčkami pizze. Tvoj žlčník sa možno začína prevracať, ale pečienka ti ďakuje.

McDonald´sUpraviť

Keďže hlavnou nitrianskou turistickou destináciou pre novozámčanov bol McDonald, tak nám ho dlhé roky Nitra nechcela povoliť. Z dôvodu, že sa obávali, že zrazu bez Zámčanov v Nitre, mesto ostane prázdne. Nakoniec sa však podarilo McDonald vybaviť a novozámčania preto teraz od radosti nevedia čo so sebou. Povráva sa, že ak sa do rady do McDrive vo svojej oktávke alebo golfíku postavíte dnes, tak sa možno do zajtra dočkáte toho jedného Big Macu.

KultúraUpraviť

CCXUpraviť

Podnik, do ktorého do mája 2012 sa chodili zabávať mladí junáci v šušťákových kombinézach od 16 rokov a junáčky od 14 rokov. Tajomný dátum a majský kalendár spôsobili, že už tomu tak neni.

PashaUpraviť

Chodili tam deti, lebo šak keď ti nepredajú cigy v Kauflande, tak aspoň na vodnú za 6€ si sa mohol s apovcami pozbierať. Stačilo kúpiť jedno nealko a Kiko ťa nechal popíjať si svoj vlastný alkohol, čo bolo popič. Vzniklo (ale i zaniklo) tu veľa kamarátstiev, všetci sa odtiaľto poznajú. Dnes už na tomto mieste podniká Nebula, čo je vlastne len dospelácka a drahá verzia bývalej Pashe.

IrishUpraviť

Predtým, než z tohto pubu nový majiteľ nespravil "slušný rodinný podnik", mal veľký úspech u detí, tzv. apinkovcov, ránik, ktoré sa chcú niekde opiť bez toho, aby na to rodičia prišli. Svoje pôsobisko tu našli aj drogoví díleri a pedofilovia, pretože deti najlepšie kupujú (kúpia hocičo) a nakoniec sa aj dobre predávajú. Miestna legenda hovorí, že za fajku SBSkarovi majú mladistvé permanentku zadara.

W ClubUpraviť

Voľakedy, keď bolo naše "Wéčko" prvý krát otvorené, tak zožalo veľký úspech svojimi modernými priestormi a maďarskými akciami. Raz tam dorezali týpka, minule tam mali nájazd naši potmavší spoluobčania, ale inak pohodka klub, v Irishi sa stali i horšie veci. Stále je v logdáne, tak uvidíme kedy a či vôbec znovu svoje brány otvorí.

AmsterdamUpraviť

Po uliciach sa povráva, že amstik je najlepší podnik v Zámkoch a veru tomu tak bude. Tento rok (2022) otvoril svoje dianie na novom, väčšom mieste (o 20 metrov ďalej ako bol starý). Už nemusíš tancovať na stole a tým si rozbíjať poldecáky, spravili ti parket na tvoje umelecké pripité kreácie. Ale neočakávaj, že po 22. hodine si budeš mať kde hačnúť, lebo aj keby mal amstík rozlohu futbalového štadiónu, plnka tam bude vždy.

UtópiaUpraviť

"Ideme s chábrami do utopče." - veta, ktorou sa dnes deti v piatok podvečer na námestí stretávajú. Dá sa povedať, že je to mladší brat/sestra CCX, dokonca rovnakého tatinka majú. Je to drahé, tak malé, že keď si prdneš, tak nie je nikto v miestnosti, kto by to necítil a tak obľubované sopliakmi, že keď tam vojdeš s občiankou, máš pocit, že na ďalší deň môžeš ísť do dôchodku akurát.

Jazz CafféUpraviť

Sem pôjdeš so svojou peknou ránikou na rande, dať si jednu kávu ako veľký dospelák. Zaplatíš za oboch a už ti vreckové nevyjde ani na kusovky, nie to na celý balík cíg.

Castle CafeUpraviť

Sem pôjdeš so svojou druhou, nie moc peknou ránikou na rande. Občas im tu ide robiť kávej, občas nie, ale vystane ti aspoň na kusovku. A vnútri vzadu ťa aspoň neuvidí tvoja pekná ránika, že máš druhú.

BaštaUpraviť

Buď ju miluješ, alebo nie. Je malá, je hlučná, ale je na námestí, je lacná a asi ešte dlhšie otvorená jak Amsterdam. Keď prídeš po 3, tak sa tam už nezmestíš a tak poldecák dávaš na námestí pri fontáne. Len treba dávať bacha, aby to fízli nevideli, lebo hneď ti pripíšu pokutku za pitie na verejnosti.

KeltUpraviť

Po tom, čo sa zmenil šéf kelt pubu sa javí že je to konečne na dobrej ceste, rôzne akcie a sem-tam dobrý dj. No aj tak sa sem chodí každý nejebať za lacno a potom ide do amstiku.

Iné podnikyUpraviť

V meste sú aj rôzne iné podniky, aby si každý našiel to svoje. Napríklad v Pepo pube nájdeš šípkarov, v Livingu, Kiosku a podobne, tých, ktorí si nemôžu dovoliť piť v Amsterdame alebo v Utópii.

Časy sa menia a po ťažkej koronovej situácii, si naši mladší spolupiči nemôžu dovoliť ani alkohol v podnikoch, ktoré zívajú prázdnotou. Zrejme rodičia nedokážu zvýšiť víkendové vreckové a tak popíjajú svoje fľašky na hajzloch v podnikov dúfajúc, že sa im na to nepríde. Ale čašníci sú so situáciou oboznámení, dôjdu hneď a pašovaný alkohol zhabú. Netreba roniť hlavu nad zbytočne vyhodeným alkoholom, čo nestihli dopiť spolupiči, spraví radosť obsluhe po službe. Lebo jedno motto nás všetkých v tomto mestečku rovnako a dobre spája: Zadara chuti najlepšie.

PrírodaUpraviť

FetparkUpraviť

Fetpark - park kde sa fetuje. Pokiaľ nefetuješ ty, alebo tvoji kamaráti, je veľká pravdepodobnosť, že ani netušíš kde to je. Fetpark je celkom destinácia - po meste kolujú legendy, že sú tam kamery, ale keďže väčšina vecí, čo sa povráva o fet parku, vznikli, keď boli týpci nafetovaní a paranoidní, tak im asi netreba dávať takú veľkú váhu.

ČučoparkUpraviť

Čučopark - park kde sa pije čučo. Za čias Irishu to bola destinácia, kde sa chábry stretli pred tým, než sa otvorili brány na diskotéku. Popíjala sa vodka, ktorú si zapil čučom, štvrtka pizze z Dr.Pizze bola tvoja pohonná latka. Zaujímavé, že policajti ten park ešte neohradili, veľa mladistvým to bolo osudové miesto. Je tam skvelá stará drevená hojdačka, ktorá ťa poteší v každom veku, za každého stavu.

Bernolákov parkUpraviť

Novozámocký Disneyland s dvomi detskými ihriskami a veľa stromami. Ale keď už nie si dieťa, tak to nie je zaujímavý park. Všade sú kamery a nachádza sa medzi mestskou políciou a štátnou. Neideálne miesto na pitie. Taktiež tam otravujú bezdomovci.

ČerešňováUpraviť

Čerešňová - siedme nebo. Každý si najde niečo. Deti sa vedia vyšantiť každé jedno ročne obdobia. V lete je tam super ihrisko s veľkou trávnatou plochou, kde sa výborne hra futbal, alebo naháňačka. Na jeseň si tam púšťajú šarkany, lebo fess vietor a v zime od sáčok cez sánky po prvé lyže sa tam dá vyšantiť na dvoch kopčekoch (jeden sa volá Füllerov kopec, ale mám pocit, že okrem našich rodičov, tak ho všetci poznajú ako ten kopec na Čerešňovej). Branné cvičenia zo základnej školy boli na Čerešnovej vždy popič.

Ale na veľa si prídu aj puberťáci. Cez deň si môžu zahrať fucík, volejbal či basketbal. Keď zájde slnko, dajú sa vytiahnuť fľašky a zabavit sa pri piknikovych stoloch. Keď im alkohol nie je po vôli, za chatkami pri rieke, alebo keď kúsok cesty nie je problém - tak za Berkom nájdu svoj spot aj huliči diabolskej kapusty.

Čerešňová je magickým miestom aj preto, lebo tam vidíš aj ľudí 40+. Niektorí na hrádzi športujú, iný s deťmi a kamarátmi grilujú.

Popiči miesto, nikdy z neho vyrastieš.

BerekUpraviť

Pár krát sa tam stratíš, kým sa naučíš hvízdať po lesoparku. Radšej ani nebudeme menovať, čo všetko tam zámčania a iní spoluobčania narobili. Na deň Zeme sa pri upratovaní tejto krásnej miestnej prírody základoškoláci priučili nie len sexuálnej výchove, ale určite si zvýšili povedomie o drogách, keď zbierali použité kondómy, antiku alebo striekačky.

AndovskáUpraviť

Všetci tu buď bývali, bývajú alebo budú bývať. Ak si nezažil niečo na Andovskej, je možné, že ani zo Zámkov nie si.

Vyššie spomínané miesta, ako i nemocnica, stanica, fontána na námestí, kostol sa využívajú najmä ako orientačný bod, keďže v Nových Zámkoch sa málokto orientuje podľa ulíc. "More, kde ste?"

- Apa volá svojmu chábrovi

"Tu fajčíme pred stanicou."

- Cháber odpovedá svojmu apovi, v pozadí počuť vrieskanie bezdomovcov

Známe osobnostiUpraviť

 
Pál Daganat Csáky, netají svoju lásku k Novým Zámkom. Každý deň posiela mestu šek, v hodnote 250 forintov.

Anton BernolákUpraviť

Známy slovenský jazykovedec, ktorý pôsobil v Nových Zámkoch ako jazykovedec, t.j. ľudo, ktorý má vysoké postavenie vo vede o anatómii ústnej dutiny. Na jeho počesť bola dosť vysoko vystavená socha, ktorá sa používa ako magnet na trusy miestneho vtáctva. Využíva totiž preferenciu tohto vtáctva z vysoka sa "pozerať" na ovčanov.

Pál CsákyUpraviť

Dnes už aj Nikto zabudol, respektíve nikto nevie kto to bol. Bol to maďarský superpolitik, ktorý absolvoval, okrem iných, aj všetky edukačné ústavy, zariadenia a školy v Nových Zámkoch. Na jeho počesť boli neskôr pomenované zimné rukavice, typu "Palčáky".

Buffalo BélaUpraviť

Naozaj slávny rodák z Nových Zámkov. Pôsobil v USA ako agent, poľovník a zakladateľ miestneho protibizónského hnutia. Už od detstva žil tu spolu s muchami a jednu dobrú mušku si zo sebou doniesol do Ameriky, keď sa tam doplavil, lebo ho tam Krištof Kolumbus so sebou zobral.

Ernest ZmetákUpraviť

Známy slovenský maliar, rodák z Nových Zámkov. Namaľoval všetky žlté a biele čiary na cestách Nových Zámkov, aby tým oddelil ľavý jazdný pruh od pravého jazdného pruhu. Tieto čiary sa premaľovávajú pravidelne každých 15 rokov, aby ich bolo stále vidno. Na jeho počesť bol potom pomenovaný aj jeden z dôležitých upratovacích vercajgov.

ZitkaUpraviť

Fashion celebrita, stand-up komedička a miesta influencerka Zitka. Nezažiješ nevieš. Ale je oveľa obľúbenejšia ako Bianka Rumanová.

Nezmar NezmarovskýUpraviť

Veľa ľudí o našom občanovi ani nevie, že pochádza z nášho malebného mesta, i keď za pomoci Wugabo, Zulaboy a podobných meme stránok preslávil nie len seba, ale i náš čačaný katolícky kostol ( - to je ten veľký, na námestí).

 
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

 

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce
 

David “Gaco”Kodhaj -Preslávil sa tým,že triafal za Nitriansku juniorku tyčky a plexisklá.Väčsí potenciál má len na pitie alkoholu u stareho O.H.B. S chábrami.Mal velmi obohatený slovník a do nášho malebného mestečka priniesol slová ako Gaco, Demetiev,Trubkoj,Mukel,Raklo a pod.

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.