"Videl som Pravdu! Nedáva žiadny zmysel."

- Chestertonovo pozorovanie

"Kto vraví, že to má mať zmysel? Kde je napísané, že mám mať nejaký zmysel?"

- Boh Mojžišovi - podľa Hellera

"Bezfarebné zelené myšlienky zúrivo spia."

- Noam Chomsky

"To hovoríš mne? Ja som počul trávu rásť a videl ticho dunieť!"

- Lexo - - psychopat,filozof a zloduch

"Keksy a kokotiny! To, ale cibulu nema doma v byte! Bzdocha vyjebaná!"

- Ladislav Meliško
Necyk.png
Nezmysel
Jeff Dunham and Achmed.JPG
Výrok, tvorivé vyjadrenie alebo dej postrádajúci zmysel.


Nezmysel (alebo aj nonsens, somarina, blbosť, kravina, v bežnej reči pičovina, kokotina ako voda koši) je výrok, tvorivé vyjadrenie alebo dej postrádajúci zmysel. Pod „zmyslom“ je v tomto prípade myslená logika (zdravý rozum a chápanie) a nie zmyslové vnímanie. Keby sme teda vedeli, čo má zmysel, vedeli by sme aj, čo je nezmysel. Žiaľ, keďže to nevieme, sme nútení sa zaoberať nezmyslami úplne seriózne.

Veľká tragédia je, že zmysel nezmyslu nevie ani Nikto. Na druhej strane sú nezmysly omnoho dôležitejšie ako sa zdá. Podstatou fungovania nezmyslov je nenáročnosť na logické myslenie a uvažovanie. Dobre podané nezmysly stačí iba počúvať. Nie je výnimkou, že majorita (nie rasová, či národnostná, ale mentálna) nezmysly rýchlo akceptuje a stotožní sa s nimi. Nie preto výnimkou, že nezmysly sa stávajú súčasťou širokej verejnej mienky a tým sa stáva bežným javom, že sa v nezmysloch „topí“, celý svet.

VyužitieUpraviť

Nezmysel je objektom štúdia a zároveň aj výsledkom filozofie, prípadne aj ďalších vied. Toto je najvznešenejším využitím nezmyslu. Vyvoleným je dopriate sa nezmyslami zaoberať, nezmysly produkovať a brať za to dokonca aj plat.

"Vy fizyci ste hrozní - stále len chcete nové drahé prístroje. Berte si príklad z matematikov, tým stačí pero, kopa papiera a odpadkový kôš. Alebo z filozofov - tí nepotrebujú ani ten kôš."

- rektor Harvardských investičných fondov

Úmyselný nezmyselUpraviť

Tento druh nezmyslov vytvárajú umelci so zmyslom pre nezmysel. Ľudia, súc zaplavení neúmyslenými nezmyslami, vedia kvalitný nezmysel oceniť a nazvať ho absurdita. Takýto nezmysel však nesmie postrádať vtipno. Absurdita je atraktívna, do absurdity padáme veľmi často a príležitosť zasmiať sa na nej patrí k „vodám, čo nás držia na vodou“.

Pop music, či poéziaUpraviť

Ďalšími nezmyslami sa vyznačujú texty niektorých piesní. Je až neuveriteľné akou širokou verejnosťou sú tieto nezmysly akceptované, ba až zbožňované. Bežne na to prídeme keď si osvojíme znalosti anglického jazyka a započúvame sa do textu najväčších hitov. Prídeme na to, že už ani najbujnejšia fantázia nestíha zachytiť „čo chcel básnik svojimmi slovami povedať“. Iba malé zamyslenie stačí na to, aby poslucháč pochopil, že piesne nesúvisia s básňami a texty piesní dáva dokopy skladateľ textov skrátene nazývaný aj „textár“.

U nás medzi majstrov skladania nezmyslov tohto druhu patrí napríklad Miro Žbirka. Skúste nájsť zmysel v texte „Balady o poľných vtákoch“, či skladby „Biely kvet“. Jasné, že sú to odležaniny ale sú ľahko pochopiteľným príkladom aký obrovský prínos má znôška nezmyslov okolo dvoch troch základných slov.

Znamená to, že vlastne úplne stačí aby boli nezmysly pekne zabalené a ľudia ich potom „zhltnú aj s navijákom“. Nezmysly v širšom zmysle slova sú vlastne prioritou. Koľkokrát všetci, respektíve väčšina baží po dobre opísanom nezmysle a na to čo by mať zmysel mohlo sa zabúda, lebo sa to nenosí, nepropaguje, nie je to „in“. Zmysel má pre ľudí to, čo sa mu deno-denne vtĺka do hlavy. Tisíckrát povedaná veta (teda aj lož) je pravdou, ktorá má absolútny zmysel. Na tejto skúsenosti je založená napríklad reklama, či propaganda finančných skupín vysielaná v televíznych novinách.

Postupne si uvedomujeme, že všetko vlastne funguje tak aby v závere dalo zmysel nezmyslom.

Vážne myslený nezmyselUpraviť

Nezmysel a politikaUpraviť

Najčastejšie ide o produkt blahodarných zákonodarných orgánov. Zvyčajne všetci vedia, že v prípade toho-ktorého zákona ide o nezmysel. Autori to však odmietajú pripustiť a produkujú ďalšie a ďalšie nezmysly, aby ho obhájili. Zmyslom týchto nezmyslov je pravdepodobne vytvorenie dostatočných dier na ochranu a pomoc tých, ktorí sa v týchto nezmysloch vedia orientovať. Nie sú to len samotní právnici, ale hlavne mecenáší, ktorí sa na základe príležitostí snažia ojebať právny systém. Sú to tí, ktorí si rozdeľujú naše dane.

Ide teda skôr o tragično, ako o vtipno, v najlepšom prípade o tragikomično.

Nezmysel a religionistikaUpraviť

Rozsiahlu zbierku vážne myslených, no zároveň vážne akceptovaných nezmyslov podáva aj Biblia. Spochybňovanie logiky biblických príbehov a jej výkladov je podľa veľkej skupiny ľudí považovaný za vysoký stupeň priestupku voči svetu. Ľudia, ktorí niektorú časť biblie označia za nezmysel sú zatracovaní a preklínaní rúhači, horší ako vrahovia a zlodeji. Je to zrejme určitý pozostatok z minulosti, kedy boli títo ľudia zaživa verejne upaľovaní na hraniciach.

V nezmysle sa prekrýva umenie filozofovať s umením byť religionista. Človek majúci rozvinutý zmysel pre nezmysel, sa môže stať významným slovenským vedcom, umelcom, politikom alebo taikonautom. Majstrovstvo v nezmyselnosti sa hodnotí pomocou, ktorá zatiaľ nebola uverejnená.

Pozri ajUpraviť

NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
 

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

 
MediaWiki spam blocked by CleanTalk.